S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

ASUS ZenBook 14 UX434F / Malý krásavec, ktorý zaujme

0

V záplave notebookov na dnešnom trhu musia výrobcovia čoraz častejšie riešiť otázku, ako svoje produkty odlíšiť od konkurencie a urobiť ich pre používateľov atraktívnejšími. ASUS na to ide vlastnou cestou a novinka ZenBook 14 prináša už druhú generáciu ScreenPadu, ktorý sme mohli v minulom roku po prvýkrát vidieť na modeloch ASUS ZenBook Pro 14 a ZenBook Pro 15.

ScreenPad je asi najväčšie lákadlo tohto modelu. Ide o kombináciu trackpadu s farebným displejom, ktorý môže plniť funkciu trackpadu, ale aj pomocného displeja, na ktorom môžete mať spustené svoje aplikácie ako kalkulačku, Spotify, písanie rukou, číselnú klávesnicu, ale aj pomocné menu kancelárskych aplikácií, grafických softvérov a veľa ďalšieho. K tomu sa však ešte vrátime.

Dizajn nového ASUS ZenBook 14 vychádza z predošlej generácie, čo vôbec nie je na škodu. Namiesto klasických dizajnov notebookov v kombinácii čiernej a sivej, ktoré vidíte pri väčšine prístrojov na trhu, ZenBook 14 ponúka kombináciu kráľovskej modrej a ružovej zlatej. Vyzerá to fakt dobre a to sa niekedy počíta. Horná strana má hliníkový kryt s leptaným povrchom s logom ASUS v strede. Ak teda chcete trochu vynikať dizajnom, bude to dobrá voľba. ASUS predstavil v roku 2018 svoj dizajn ErgoLift a teraz sa k nemu vracia. Ako napovedá názov, kúzlo je v prečnievajúcom vrchnom veku, ktoré po otvorení vytvorí podporu a zodvihne zadnú časť od podložky. Zámerom je dosiahnuť pohodlnejšie písanie sklonením klávesnice a zlepšiť prúdenie vzduchu na chladenie. Zatiaľ čo ergonomický efekt je síce dobrý, ale nie výrazný, z pohľadu chladenia ide o veľmi významný prvok.

Displej s uhlopriečkou 14" je osadený vo veľmi tenkom rámčeku, takže celý notebook má veľkosť bežných 13-palcových zariadení. S výškou iba 7,83 mm je veľmi skladný a poteší aj hmotnosť iba 1,3 kg. Displej je typu IPS s lesklým povrchom a bez podpory dotyku. Napriek malým rozmerom neutrpela portová výbava a môžete sa tešiť na jeden port USB 3.1 gen. 1 a jeden USB 2.0, oba na konektoroch typu A, jeden USB 3.1 gen. 2 na konektore USB-C, jeden HDMI, audio jack a čítačku kariet microSD. Pravda, čítačka na veľké SD karty by potešila viac, ale lepšie ako nič. Zaujímavé je, že notebook nepodporuje Thunderbolt 3. Model ASUS nedisponuje snímačom odtlačkov prstov ani žiadnou inou biometrickou technológiou, čo je v tejto cenovej kategórii trochu sklamanie.

Reproduktory pochádzajú od značky Harman Kardon. Výrobca si dal na zvuku záležať, je čistý a jasný, samozrejme, bez hlbších basov. Priaznivý vplyv na šírenie zvuku má práve zodvihnutie zadnej časti. Na bežné počúvanie sprievodu k videám to úplne postačuje, no ak vám naozaj záleží na kvalite, budete musieť siahnuť po slúchadlách alebo externých reproduktoroch.

Ako som spomenul na začiatku, najväčší ťahák je tu ScreenPad 2.0. V úlohe trackpadu je výborný, má veľmi dobrú citlivosť, ktorú si navyše môžete nastaviť podľa požiadaviek. Nezanedbateľný je fakt, že upúta pozornosť okolia, ide totiž o ojedinelú funkciu. Parametre 5,5" displeja ScreenPadu sa dajú, samozrejme, nastavovať. Okrem bežných nastavení obrazu je tu dokonca možnosť nastavenia dvoch rozlíšení: 1080 × 500 a 2160 × 1080, pričom druhé je vyššie ako rozlíšenie hlavného displeja. Systém ScreenPad vidí ako druhý displej, takže si naň môžete prepnúť aj aplikácie. Pri niektorých je to výhoda, klasické aplikácie sa však už zobrazujú primalé na to, aby to malo zmysel. Ak používate myš, môžete kurzorom ovládať aj aplikácie na ScreenPade. Niekoľko aplikácií je tu ­predinštalovaných a slúžia zväčša na zjednodušenie ovládania. Písanie rukou zabezpečuje okamžitý prepis písaných znakov do tlačených. Keďže použitá klávesnica je krátkeho typu, pri niektorých druhoch prác sa hodí zobrazenie číselnej klávesnice na ScreenPade. Zaujímavosť je priama podpora kancelárskeho balíka MS Office aplikáciami docExpert, slideExpert či sheet expert pre Word, PowerPoint a Excel. Na malom displeji sa zobrazujú pracovné menu programov, takže nemusíte používať myš ani ­trackpad, ale priamo rukou ovládate zväčšené tlačidlá menu. Rovnako má byť podporovaný aj grafický balík Corel Draw. QuickKey robí podobnú vec v tom, že vám ponúka množstvo príkazov, ako napríklad Vystrihnúť a Prilepiť, namiesto toho, aby ste museli stlačiť Ctrl + X a Ctrl + C. Ak ste zvyknutí na klávesové skratky, pravdepodobne sa nebudete musieť znova učiť, ako robiť niečo, čo už poznáte. Zaujímavá je aj možnosť používania Spotify. Môžete ho nechať bežať na ScreenPade alebo na veľkom displeji. Ak chcete používať funkciu trackpadu, stačí stlačiť ikonku vľavo dole a obraz zosivie a vy používate dotykovú plôšku. Späť sa dostanete jednoducho stlačením X vpravo hore.

Čo sa týka výkonu, ZenBook 14 sa dodáva vo viacerých konfiguráciách. Tá testovaná s 8 GB DDR4 RAM a 512 GB diskom SSD bola poháňaná procesorom Intel Core i5-8265U (1,6 – 3,9 GHz). O grafiku sa stará integrovaný čip Intel Graphics 620 a dedikovaná grafika NVIDIA GeForce MX250 2GB DDR5. Zostava je teda vhodná skôr ako manažérsky počítač, na ktorom sa budú prevažne používať kancelárske aplikácie. Pochopiteľne, zvláda prehrávanie videí z webu, zo súborov si poradí so 4K videom v h.264. V kodeku HEVC už jeho sily nestačia a tu sa musíte obmedziť na full HD. Ak uvažujete nad spracovaním videa, toto bude dobrá voľba maximálne do rozlíšenia full HD. So 4K už to bude skôr trápenie. Proti nakoniec hovorí aj nízke rozlíšenie displeja, ktoré je na prácu v strihových softvéroch nedostatočné. Bežné úlohy však počítač zvládne a veľmi výhodné sú jeho malé rozmery aj hmotnosť. Klávesnica je podsvietená na bielo a absenciu číselného bloku možno nahradiť ScreenPadom. Batéria má kapacitu 50 Wh a udrží prístroj pri živote asi 13 hodín. Oproti ZenBook 14 Pro bola znížená spotreba so zapnutým ScreenPadom. Ten totiž v novinke nie je poháňaný dedikovaniu grafikou, ale integrovaným čipom, ktorý má podstatne nižšiu spotrebu. 

Parametre:

• Intel Core i5-8265U (1,6 – 3,9 GHz) (BNCH-8084b), 14,0" FHD 1920 × 1080 px, lesklý IPS LED LCD, 8 GB DDR4 2133 MHz, M.2 PCIe SSD 512 GB, NVIDIA GeForce MX250 2 GB DDR5, Gigabit Wi-Fi 5, BT 5.0, USB 2.0, USB 3.1, USB 3.1 Type-C, HDMI, Win10H 64-bit. (SK + CZ), modrý hliník

Benchmarky: 3D mark Time Spy: 1017; PC Mark 10 Extended: 4012; VR Mark Orange Room: 1588; OctaBench 4.0: 24,92; AS SSD zápis: 1422; AS SSD čítanie: 1046

• Kúpite v Alza.sk
• Cena: 1 129 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ ScreenPad, dizajn, konštrukcia, portová výbava, rýchle Wi-Fi
- Výkon

HODNOTENIE:

Výkon: 80 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo 95 %

René Hubinský

Všetky autorove články
Asus ZenBook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať