ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Sony Xperia 5 / Menší brat s vysokým výkonom

0

Tip redakcie: Pomer cena/výkon

Na tohoročnej výstave IFA 2019 v Berlíne spoločnosť Sony predstavila ďalší zo svojich smartfónov novej generácie s displejom s pomerom strán 21:9. S trochu mätúcim názvom Xperia 5 prichádza menší braček vlajkovej lode Xperia 1, z ktorej novinka preberá viacero funkcií a vlastností a na potešenie používateľov aj trojicu fotoaparátov.

Napriek tomu, že Xperia 5 dostala menší, 6,1" OLED displej a aj jej rozmery sú menšie, výbava neutrpela a najväčší rozdiel je rozlíšenie displeja, ktoré kleslo na 1080 × 2520. Vzhľadom na menšiu uhlopriečku je však stále veľmi dobré. Menšie rozmery vyhovejú ľuďom s menšími rukami, s pomerom strán 21:9 prístroj dobre sadne do ruky. Problematické je iba jeho veľmi klzké sklené telo, takže minimálne z tohto pohľadu sa používaniu puzdra nevyhnete. Displej chráni sklo Gorilla Glass 6. Rozloženie ovládacích tlačidiel je rovnaké, takže vypínacie tlačidlo je neprakticky umiestnené pod snímačom odtlačkov prstov na pravej strane v strede. Tomuto umiestneniu som akosi neprišiel na chuť, je vhodné, iba ak mobil klasicky držíte. Ak ho máte v držiaku v aute, vo väčšine prípadov to vychádza presne tak, že držiak stláča tlačidlo. Veľké lákadlo mobilu je kvalitný OLED displej, ktorý podporuje zobrazenie rozšíreného dynamického rozsahu HDR. O spracovanie obrazu sa stará firemný engine X1 for mobile. Ten zabezpečuje aj upscaling materiálu s nižším rozlíšením a remastering do HDR. Podpora aplikácií je vo všeobecnosti s novým pomerom strán v poriadku a užijú si hlavne hráči, výhodou je aj pri sledovaní filmov napríklad z Netflixu.
Prístroj podporuje aj ovládanie Side Sense, ktoré umožňuje ťuknúť na bočné strany prístroja, aby ste iniciovali niekoľko akcií vrátane pop-up menu a zmenšili úvodnú obrazovku do režimu s jednou rukou. Rovnako ako pri Xperii 1 som tejto funkcii neprišiel na chuť. Niekedy sa aktivovala náhodným dotykom, inokedy nepomohlo ani tvrdšie stlačenie. Na pravej strane navyše najčastejšie stlačíte niektoré z tlačidiel. Ďalší doplnok sú dynamické vibrácie. Tie pridávajú haptickú reakciu nielen pri prijímaní správ alebo hovorov, ale aj pri prehrávaní zvuku z videa alebo hry. Možno to pomáha ľuďom so slabším sluchom, ale ináč som praktické využitie tejto funkcie nenašiel.

Hardvér je totožný ako pri Xperii 1, o pohon sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 855 Mobile Platform, ktorý je podporovaný 6 GB RAM a 128 GB úložiska UFS, nechýba ani podpora kariet microSD do 512 GB. Batéria má menšiu kapacitu 3140 mAh, nižšie rozlíšenie displeja však umožňuje výdrž 1,5 dňa pri vyššom zaťažení a až 2 dni pri bežnom používaní. Na takejto výdrži majú zásluhu aj inteligentné technológie na starostlivosť o batériu ako Smart Stamina, Xperia Adaptive Charging a Battery Care, ktoré zabezpečujú optimálne nabíjanie a predlžujú životnosť batérie. Podporované je rýchle nabíjanie technológiou Power Delivery.

Trojica fotoaparátov ponúka zhodné rozlíšenie 12 Mpx. Hlavný fotoaparát je vybavený snímačom Exmor RS s veľkosťou 1/ 2,6" a objektívom G-Lens s ohniskovou vzdialenosťou 26 mm a svetelnosťou F1,6. K dispozícii je OIS aj slow motion videá s rýchlosťou 250 sn./s. Vďaka veľmi dobrej svetelnosti sa najviac hodí na fotenie v noci a natáčanie videa. Ostatné dva fotoaparáty používajú bežný senzor CMOS s veľkosťou iba 1/3,4", s ohniskovou vzdialenosťou 16 a 52 mm a svetelnosťou F2,4. Fotoaparát s dlhším ohniskom má navyše stabilizátor OIS. Hlavný fotoaparát pri nočnom fotení podáva najlepšie výsledky a je najcitlivejší. Fotky sú typické nízkou hladinou šumu a kvalitnými farbami. Pri ostatných dvoch fotoaparátoch sa pri nočnom fotení prejavuje potreba väčšieho odšumovania a fotky sú tak pri bližšom pohľade jemne rozpité. Predný fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpx a objektív so svetelnosťou F2. Podporuje HDR a 5-osovú digitálnu stabilizáciu obrazu. V role blesku využíva svetlo displeja. Fotoaparát disponuje rôznymi „skrášľovacími“ filtrami, ktoré je však najlepšie vypnúť, hlavne ak si fotky chcete pozerať inde ako na mobile.

Možnosti fotografovania a videa sú však aj tak jedna z výsad novinky. V prvom rade je to hybridný ostriaci systém, ktorý kombinuje fázové a kontrastné zaostrenie, dokáže využiť detekciu oka, tváre alebo postavy. Táto technológia sa pochádza z high-end kompaktov Sony radu RX a iba nedávno ju s aktualizáciou dostala aj bezzrkadlovka A7 III. V mobiloch je táto technológia unikátna a zaostrovanie Xperia 1 patrí k najlepším na trhu. Spracovanie obrazu zabezpečuje procesor BionzX for mobile, ktorý je zase modifikáciou procesora BionzX používaného vo fotoaparátoch Sony. Fakt, že výrobca to myslí vážne aj s videom, dokazuje predinštalovaná aplikácia CinemaPro, ktorá emuluje natáčanie v štýle filmových kamier CineAlta. Bežných „instagramových kameramanov“ asi neosloví, pretože ovládanie expozičných parametrov je ručné a natáča s pomerom strán 2,35:1 (21:9). Pre nadšencov filmovania však poskytne zaujímavý výstup s možnosťou aplikovania niektorého zo štýlov používaných vo filmových kamerách CineAlta. Nie je to však žiadna imitácia. Video je nahrávané s rozlíšením 3840 × 1644 a s frekvenciou 24, 25 alebo 30p v 10-bitovom formáte HEVC HDR s profilom Main10@

L5.2@Main a dátovým tokom 60 Mb/s. To sú veľmi zaujímavé parametre, ktoré na smartfónoch len tak nenájdete. Kvalita videa je skutočne výborná aj v horších svetelných podmienkach. Žiaľ, v tomto režime nepracuje stabilizácia obrazu, a tak bez statívu bude video nepoužiteľné. No pre kameramanov prístroj ponúka ešte jednu oveľa zaujímavejšiu funkciu. Pomocou aplikácie Imaging Edge môžete mobil prepojiť s bezzrkadlovkami radu Alpha a používať ho ako kontrolný monitor s diaľkovým ovládaním. Opis tejto funkcie prinesieme zvlášť po jej otestovaní s niektorou z kamier Sony.

Z výkonovej stránky patrí prístroj k súčasnej špičke a výsledky benchmarkov sú s malými odchýlkami podobné ako pri Xperii 1. To iba dokazuje, že súčasné vlajkové lode sú z hľadiska výkonu natoľko predimenzované, že ani rozlíšenie displeja nemá na výkon žiadny výrazný vplyv a pre mobily v podstate ani neexistujú aplikácie, ktoré by ich dokázali naplno vyťažiť. To ukazuje napríklad aj testovanie v hrách ako Fortnite, ktoré tu fungujú bez najmenšieho zaváhania. Práca s mobilom je plynulá a veľmi rýchla. Hranie hier podporuje zdokonalená aplikácia Game enhancer, ktorou možno hru nahrávať pomocou súvislého snímania obrazovky rýchlosťou 20 sn./s. Pomocou meniča hlasu môžete takisto syntetizovať svoj hlas v aplikácii Game enhancer. Zvukový diel podporuje priestorový zvuk Dolby Atmos, ktorý môžete počúvať cez slúchadlá. Ako je pri Sony dobrým zvykom, prístroj podporuje aj audiotechnológie s vysokým rozlíšením HiRes Audio pri bezdrôtovom počúvaní aj s pripojením cez kábel. Okrem špičkových parametrov sa Sony drží svojej tradície a garantuje odolnosť IP65/68. Prístroj teda znesie aj ponorenie do vody. Keby došlo k jeho poškodeniu vlhkosťou, v servise budú testovať, či nebol poškodený pádom a nedošlo k odhermetizovaniu prístroja. Ak nie, bude uznaná záruka. Jediná chyba na kráse, ktorou ma novinka trochu sklamala, je absencia 3,5 mm jacku na slúchadlá. Výrobca však aspoň v balení dodáva redukciu z USB-C na 3,5 mm jack, ktorú môžete nosiť na vašich obľúbených slúchadlách. Pribalené slúchadlá sú s 3,5 mm jackom.

Verdikt

Výborný mobil s vysokým výkonom, vynikajúcim OLED HDR displejom a nadštandardnou výdržou.

Špecifikácie:

OS: Android 9, čipová súprava: Qualcomm Snapdragon 855, osemjadrový procesor (2,84 GHz + 3× 2,42 GHz + 4× 1,8 GHz), grafika: Adreno 640, displej: 21:9, 6,1'', OLED, 1080 × 2520 bodov, HDR, Gorilla Glass 6, hlavný fotoaparát (26 mm): 12 Mpx, AF, OIS, svetelnosť f/1,6, spomalené video 960 fps (FHD), HDR video, teleobjektív (52 mm): 12 Mpx, AF, OIS, svetelnosť f/2,4, širokouhlý fotoaparát (16 mm): 12 Mpx, svetelnosť f/2,4, predný fotoaparát: 8 Mpx, f/2,0, pamäť: 128 GB + 6 GB RAM + microSD (do 512 GB), konektivita: bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 ac, NFC, USB-C s podporou USB OTG, ďalšie vlastnosti a senzory: GPS, Glonass, Galileo, čítačka odtlačkov, krytie IP65/68, stereofónne reproduktory, Dolby Atmos, Dual SIM (hybr.slot), LTE s podporou 4×4 MIMO, batéria: vstavaná 3140 mAh, rýchle nabíjanie (USB-PD), odolnosť IP65/IP68, bezdrôtové nabíjanie Qi, rozmery: 158 × 68 × 8,2 mm, hmotnosť: 164 g

Cena: 799 EUR

Antutu Benchmark:       346 132

AI Benchmark:                 27 205

Plusy, mínusy:

+ Vysoký výkon, bezdrôtové nabíjanie, výborný HDR OLED displej, výborný fotoaparát, IP68
- Nemá 3,5 mm jack, 4K video bez stabilizácie

Hodnotenie:

Výkon: 100
Výbava: 90
Ovládanie: 90
Foto/Video: 90
Vyhotovenie: 100

Celkovo: 94

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať