S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

ASUS ZenBook 13 OLED - ultrabook s excelentným displejom a numerickým touchpadom

4

Recenzoval som ultrabook s typovým označením UM325UA – KG022T a prvé čo ma na tomto elegantnom prístroji zaujalo bol OLED displej so sýtymi a žiarivými farbami. V mnohých situáciách je taktiež veľmi užitočná možnosť prepnutia touchpadu do režimu numerickej klávesnice

Typickou dizajnovou črtou pre ZenBooky je veko displeja, ktorému dominuje logo ASUS. V ňom sa stretávajú stredy jemne vybrúsených sústredných kružníc. Tie pri pohľade z rôznych uhlov, alebo  nakláňaní vytvárajú zaujímavé svetelné efekty. Po roztvorení notebooku vás zaujme elegantné zahĺbenie plochy okolo klávesnice a pocítite, že kĺb ErgoLift trochu nadvihne spodnú stenu od podložky. Zníženie roviny povrchu kláves  je ergonomické, pretože klávesy môžu mať vyšší zdvih, v tomto prípade 1,4 mm a pri zatvorenom notebooku sa neopierajú o displej. Klávesnica je samozrejme podsvietená. Zdvihnutím zadnej časti spodnej steny zaistí lepší prístup chladiaceho vzduchu k spodným mriežkam, kadiaľ je nasávaný. Zároveň sa na takto mierne šikmo nadvihnutej klávesnici lepšie píše a pri zapnutom podsvietení lepšie vidíte symboly na klávesoch.

Už spomínané prepnutie touchpadu do režimu, keď sa na ňom zobrazí podsvietená dotyková numerická klávesnica je užitočná nielen pre ľudí pracujúcich s tabuľkami, či dokumentmi obsahujúcimi veľa čísel, ale hodí sa napríklad aj pri editovaní videa. Veľa programov totiž umožňuje príkazmi typu +3 posunúť sa o daný počet snímok, či časový úsek.  Prepínanie funguje tak, že v pravom hornom rohu touchpadu je ikona, na ktorú keď ťuknete, tak sa na dotykovej ploche zobrazí podsvietená numerická klávesnica.  Aj v tomto režime fungujú zároveň gestá na pohyb kurzora. Povrch touchpadu je hladný a prsty sa po ňom dobre kĺžu.

Dominantou ultrabooku je jednoznačne OLED displej s uhlopriečkou 13,3 palcov a Full HD rozlíšením, pričom kľúčovou informáciou je, že zobrazovací panel je na báze OLED technológie. V praxi to znamená žiarivejšie, živšie farby a verné zobrazenie čiernej farby. Tento typ displeja dokáže vypínať a aktivovať každý pixel individuálne, čím sa dosahuje extrémny kontrast 1 000 000 : 1. OLED displeje vďaka tomu dosahujú maximálnu svietivosť až 500 nitov v úplne rozsvietenom pixeli a 0,0005 nitu v zhasnutom pixeli. OLED displej prináša aj benefity, čo sa týka potlačenia modrej zložky farebného spektra, respektíve posun modrej zložky, ktorá má u bežných displejov vlnovú dĺžku 415 - 450 nm na vlnovú dĺžku 460 nm. Táto vlnová dĺžka je priaznivejšia, čo sa týka vplyvu sietnicu oka pri dlhšom používaní a taktiež na kvalitu spánku, ak notebook používate večer pred spaním. ASUS uvádza, že sa mu podarilo dosiahnuť redukciu škodlivej modrej zložky svetla až o 70 %. Navyše posunutie spektra na 460 nm na rozdiel od softvérových filtrov nespôsobuje skreslenie farieb.

ZenBook 13 OLED je prvý notebook s OLED displejom, ktorý som mal možnosť testovať. Pri pokuse o meranie s dosiaľ používanou kolorimetrickou sondou som neuspel, farebný gamut tohto displeja presahuje jej merací rozsah, takže je načase inovovať testovaciu výbavu. Výrobca udáva 100 % pokrytie farebnému gamutu DCI-P3 a PANTONE certifikáciu, takže kvalita farieb je na úrovni profesionálnych kinematografických displejov. Pokrytie farebného priestoru sRGB je 133 %, takže profesionálni grafici a editori fotografií si prídu na svoje, samozrejme v intenciách výkonu ultrabooku. Prekvapilo ma, že vernosť a dynamika farieb zostala zachovaná aj pri nižších hodnotách jasu, kedy farebné podanie klasických LCD displejov je viditeľne horšie. Hráčov poteší aj veľmi rýchla odozva

 0,2 ms (gray-to-gray), ktorá je približne 50x rýchlejšia v porovnaní s bežnými LCD displejmi. Rýchla odozva tak zaisťuje plynulé a rýchle vykresľovanie vizuálov pri akčných scénach, nízku latenciu pri hraní hier a vykreslenie jemných detailov pri čítaní textu. Aby som len nechválil, OLED displeje majú pri nesprávnom používaní tendenciu k takzvanému vypaľovaniu, čiže degradácii farieb pri vyššom jase. Ako prevencia proti tomuto javu je vo Windows 10 prednastavený tmavý režim a automatické zníženie jasu po piatich minútach nečinnosti. Tieto opatrenia spolu s technológiou Samsung OLED burn-in refine, umožnila výrobcovi poskytnúť záruku na 7 000 hodín používania displeja pri nastavení jasu na úrovni 200 nitov. Pri 8 hodinovom používaní denne to znamená 875 dní, čiže približne 2 a pol roka. Technológia OLED burn-in refine deteguje potenciálne slabšie pixely a zvyšuje prúd, ktorý nimi prechádza. Tento mechanizmus umožňuje takýmto  pixelom zobrazovať jasnejšie farby a výsledkom je zobrazenie presných farieb bez akéhokoľvek skreslenia.

Šesťjadrový procesor AMD Ryzen 5 5500U je vyrábaný 7 nm technológiou, pri bežnej záťaži  je taktovaný na 2,1 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je od  2,1 až do 4 GHz. Na čipe je integrovaná grafika AMD Radeon Graphics so siedmimi jadrami, pričom GPU je taktovaná na 1800 MHz.

Kvalita zvuku je vzhľadom k rozmerom zariadenia mierne nadpriemerná. V oblasti nízkych tónov reproduktory Harman Kardon robia čo môžu. Na bežné používanie, napríklad pozeranie filmu interné reproduktory úplne postačia. Výrobca ušetril miesto pre Jack konektor, avšak v balení je redukcia z USB na 3,5 mm Jack, takže môžete slúchadlá, či externé reproduktory pripojiť aj káblom.

Používateľ má k dispozícii dva porty USB-C,  HDMI konektor, USB port typu A a slot na microSD pamäťovú kartu. V balení je 65 W nabíjačka. Batéria má kapacitu 67 Wh. Pri bežnej práci a rozumnej intenzite podsvietenia vám batéria vystačí na 12 hodín. Pri stiahnutom jase a aplikácii nenáročnej na výkon, by sa možno dala dosiahnuť aj výrobcom deklarovaná výdrž 16 hodín. A naopak pri komfortne nastavenom jase vydrží batéria približne 9 - 10 hodín.

Verdikt: Kompaktný dizajnový ultrabook s dlhou výdržou batérie 

Technické údaje: Procesor: AMD Ryzen 5 5500U technológia 7 nm, taktovacia frekvencia 2,1 – 4,0 GHz, 8 GB RAM LPDR, 512 GB M.2 PCIe SSD disk, grafika AMD Radeon Graphics; displej: 13,3 palcový OLED 1920 x 1080 px; konektivita: 802.11ax (WiFi 6), Bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 home; konektory: 2 x USB-C, 1 x USB 3.2 (Typ-A), HDMI, batéria 67Wh,  rozmery  304,2 x 203 x 19,9  mm, hmotnosť 1,07 kg . Cena 969 eur

+ OLED displej,  touchpad s numerickými klávesmi, slot na microSD kartu,   

- nič podstatné

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: Displej

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS ZenBook 13 OLED UM325UA – KG022T

4 komentáre

Ultrabook ... reakcia na: ASUS ZenBook 13 OLED - ultrabook s excelentným displejom a numerickým touchpadom

3.4.2021 07:04
Bola prvá generácia certifikácie od intelu, ale ludia si z toho asi stále sadajú na zadok. Medzi tím sa už dva razy sprísňovali "normy" pre certifikáciu. V tretej generácii notebooky dostávajú už certifikáciu "EVO". Ale asi treba dopredať smeti zo skladov.
Reagovať

RE: Ultrabook za predraženú cenu reakcia na: Ultrabook ...

7.4.2021 13:04
A ešte k tomu za astronomickú cenu, si myslia, že ľudia sú tu sprostí za toto platiť toľko. ::Predražené dvakrát::
Reagovať

takýto počítač stojí inde šesť stovák reakcia na: ASUS ZenBook 13 OLED - ultrabook s excelentným displejom a numerickým touchpadom

2.4.2021 14:04
sa mi nechce za oled displej priplatiť štyri stovky. načo? kúpim lacnejší lcd za šesť stovák. aj tak sa to po piatich rokoch pokazí. načo preplácať šmejd?
Reagovať

Ten hladný touchpad reakcia na: ASUS ZenBook 13 OLED - ultrabook s excelentným displejom a numerickým touchpadom

1.4.2021 15:04
by som veru nechcel, človek aby sa stále bál že ho uhryzne... Nabíjanie je cez niektorý USB-C alebo dedikované?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať