S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Acer Aspire V 17 Nitro

0

Nenápadný elegantný dizajn a kvalitný čierny plast naznačujú, že ide o 17-palcový notebook vyššej triedy, ale s výnimkou slova Nitro v označení až do okamihu zapnutia neviete určiť, či je to notebook pre grafika alebo hráča.

Primárne smerovanie prezradí až červené podsvietenie klávesnice a štýlová červená lišta pod kovovo lesklým kĺbom displeja. Vďaka svojmu výpočtovému výkonu a predovšetkým grafickej karte nVidia GeForce GTX 960 M je Acer Aspire V 17 Nitro rovnako vhodný aj pre grafikov, editorov videa či konštruktérov.

 

Notebook je oveľa tenší, ako býva v hernej kategórii zvykom, nemusíte sa však obávať, že by menší objem bol hendikepom pri chladení alebo priestorovom rozmiestnení komponentov. Nie je totiž menší. Trik pochopíte po odklopení displeja. Pôdorys notebooku je trochu väčší, než by sa vzhľadom na rozmery klávesnice a displeja mohol zdať. Dvojica ventilátorov nasáva vzduch zospodu profilovanými nasávacími otvormi a vyfukuje ho dozadu mriežkami. Pri bežnej práci sú ventilátory s tenkými kovovými lopatkami úplne tiché, pri vysokej hernej záťaži majú príjemný zvuk, ktorý umocňuje dojem z výkonu.

Chladenie je zladené s výkonom procesora a grafiky, takže telo notebooku nemá tendenciu prehrievať sa. Po dlhom hraní teplota povrchu klávesnice ani rámu okolo nepresiahla 36 °C. Najteplejšie miesto na spodnej stene malo 44,2 °C a teplota vyfukovaného vzduchu bola 57,6 °C. Zaujalo nás aj účinné opatrenie proti usadzovaniu prachu vnútri notebooku. Každé tri hodiny sa totiž ventilátory prepnú na chvíľu na reverzný chod a vyfúknu prach von. Samozrejme, tento mechanizmus sa aktivuje iba vtedy, ak nie je notebook práve tepelne namáhaný.

Dominantný dizajnový prvok notebooku je masívny, dôveru budiaci kĺb displeja s kovovo lesklým povrchom. Povrch plastového krytu displeja má na dotyk príjemnú štruktúru. Červené podsvietenie klávesnice dodáva hraniu tú správnu atmosféru. Úzka červená svietiaca lišta pod displejom zas pôsobí príjemne aj pri pozeraní filmov, preto je možno škoda, že po určitom čase bez aktivity na klávesnici táto lišta zhasne.

AcerNitro 5.jpg

Porty sú sústredené na pravej strane

Rozlíšenie full HD považujeme v tejto kategórii za optimálne a štruktúra obrazu je aj pri 17,3" uhlopriečke dostatočne jemná. Možno namietate, že v rozlíšení predbehnú notebook mnohé špičkové smartfóny s trojnásobne menšou uhlopriečkou. Modelové rady Aspire V15 a V17 a Nitro majú aj reprezentanta so 4K displejom, ale skúsme počítať. Pekné je, že 4K displej s rozlíšením 3840 × 2160 má 4× viac pixelov než full HD, no práve v tomto násobiteli je problém. Ak grafická karta stíha renderovať na full HD scény hry pri 30 obrázkoch za sekundu, pri 4K to bude 4× menej, čiže fps klesne na 7,5 a to už je dosť trhaný obraz. Povrch displeja je matný a rozsah pozorovacích uhlov je dostatočný, pri pohľade veľmi zboku obraz trochu stmavne, no farby sa nemenia.

Klávesnica má nízky, presný chod, azda len drobná pripomienka k umiestneniu, lepšie povedané, k vtesnaniu kurzorových šípok medzi ostatné klávesy. Kurzorové klávesy by na hernom počítači mali mať dominantnejšiu polohu. A je tu ešte ďalšia zvláštnosť. Vypínač je umiestnený ako bežný kláves vpravo hore. Nemusíte mať obavy z jeho náhodného stlačenia, reaguje až po troch sekundách a zobrazí ponuku, čo sa má následne stať. Touchpad je presný, má príjemný povrch, podporuje viacdotykové gestá, ale veľmi rýchlo odhalíte, že pri poklepaní na jeho plochu trochu vibruje vrátane zvuku, ktorý nebudí dôveru. Nevieme posúdiť, či je to len problém konkrétneho kusa alebo konštrukčná nedokonalosť. V praxi to vôbec neprekáža.

Na pravej strane zaujme predovšetkým port Thunderbolt, USB Type-C a výklopný mechanizmus eternetového konektora. Notebook disponuje aj HDMI, dvoma portmi USB 3.0 a jedným portom USB 2.0, ktorý je na ľavej strane vedľa DVD mechaniky. V prednej hrane je slot na kartu SD, do ktorého sa karta dá zasunúť iba čiastočne, takže vyčnieva. Spodná strana nemá žiadne kryty umožňujúce používateľovi bez rozoberania rozšíriť pamäť ani vymeniť disk či batériu. Na spomínaný úkon treba notebook rozobrať, čo sme neskúšali.

Podľa nálepky by mal notebook disponovať štyrmi reproduktormi, ale na spodnej strane vpredu vidno len dva. Možno sú s dvojitou membránou alebo sú ďalšie dva reproduktory niekde v útrobách notebooku. S výnimkou basov je reprodukcia vyvážená, hoci trochu menej dynamická. Dramaticky sa zlepší po zapnutí Dolby, ale len v oblasti výšok a stredov. Pre basy zostávajú v platnosti fyzikálne limity vyplývajúce z malého objemu.

Tandem Core i7 6700HQ a grafika GeForce GTX 960M s vlastnou 4 GB pamäťou ponúka v tejto kategórii dostatok výkonu na hry pri full HD rozlíšení. Dobrá voľba je aj kombinácia SSD a klasického 1 TB disku. Použitý model SSD však v kategórii rýchlosti zápisu nepatrí k majstrom. Pri surfovaní či prehrávaní videa vydrží batéria 4- 5 hodín, no pri hraní výdrž značne klesá.
 

PARAMETRE:

  • Procesor: Intel Core i7-6700 HQ, 2,6 GHz až 3,5 GHz
  • Pamäť: 8 GB DDR4
  • Disk: 128 GB SSD + 1 TB HDD
  • Displej: 17,3" full HD (1920 × 1080 px)
  • Kamera: HD webová kamera
  • Grafická karta: GeForce GTX 960M 4 GB DDR5
  • Zvuk: ASUS SonicMaster
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.0, Gigabit LAN, 1× USB Type-C, Thunderbolt, 2× USB 3.0 , Combo audio jack 3,5 mm, HDMI
  • Batéria: 4870 mAh, používateľsky nevymeniteľná
  • Operačný systém: Windows 10 Home Edition 64-bit.
  • Rozmery a hmotnosť: 423 × 296 × 25 mm, 3,1 kg
  • Benchmark: PCMark 8 Home Test 3449, 3D Mark Sky Diver 13 064, Fire Strike 4091
  • Cena: 1290 EUR
     

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kombinácia SSD a klasického HDD, variabilita použitia, efektné podsvietenie, port USB Type-C
- Mechanická konštrukcia touchpadu, pri výmene komponentov treba notebook rozobrať

VERDIKT:

Výkon notebooku stačí na väčšinu hier, samozrejme, notebook nemôže konkurovať nadupanému skriňovému hernému PC, takže niektoré hry nebudete môcť hrať pri maximálnej úrovni detailov. Ak notebook pripojíte k 4K monitoru alebo televízoru, pri hrách nastavte rozlíšenie na full HD.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať