Acer Nitro 5 AN515-57-70SB Shale Black / Dostatok výkonu na prácu aj na hry
Herný notebook z radu Acer Nitro 5 k nám dorazil v modernizovanej verzii s 11. generáciou procesora Intel Core i7. Rad Nitro patrí do strednej triedy, ale testovaný model sa na kompromisy nehrá a ponúka výbornú kombináciu výkonného procesora aj grafickej karty.
V plastovom šasi tak nájdete vynikajúci procesor Intel Core i7-11800H, ktorý spolupracuje s 32 GB DDR4 s frekvenciou až 3200 MHz a 1 TB PCIe NVMe SSD Samsung. O grafiku sa stará dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3070 8G-GDDR6, ktorá dodáva výstup na 15,6" QHD (2560 × 1600 bodov) displej IPS pracujúci s obnovovacou frekvenciou až 165 Hz.
Dizajn sa oproti predchodcovi príliš nemenil, je skôr umiernenejší. Zadnú stranu s výduchmi dvojice chladiacich ventilátorov zdobí červený doplnok vyjadrujúci príslušnosť k hráčskej sérii. V strede je umiestnený iba dedikovaný napájací konektor, ostatné porty sa nachádzajú na bokoch a nájdete tu trojicu USB-A, jeden USB-C, plnoformátový HDMI, eternet a 3,5 mm jack. Vrchné veko má dvojicu prelisov a logo výrobcu v strede. Acer treba pochváliť, že tentoraz použil kvalitnejšiu povrchovú úpravu a na rozdiel od predchádzajúcej generácie povrch nie je náchylný na zanechávanie odtlačkov prstov. Vcelku je dizajn skôr neutrálny, takže neurazí ani na firemnom rokovaní. Klávesnica je dlhého typu s pekným a široko nastaviteľným podsvietením RGB, ktoré sa ovláda cez softvér NitroSense. Touchpad bez vyznačených tlačidiel je pomerne veľký a umiestnený mierne vľavo. Pánty sú kvalitné a fixujú displej v akejkoľvek polohe. Notebook vyniká aj svojou rozšíriteľnosťou. K dispozícii je jeden slot SSD M2 aj voľná pozícia na 2,5" HDD/SSD; 2× 16 GB RAM je umiestnených v dvoch slotoch. Počas testovania notebook určite nesklamal. Vzhľadom na výkonný hardvér sa okrem hrania hier priam ponúka na spracovanie videa, fotiek či grafiky. Potvrdilo sa to aj pri práci s editorom videa Blackmagic DaVinci Studio. Počítač si bez problémov poradil s plynulým pohybom pri spracúvaní 4K videa bez použitia proxy súborov. Práca s videom vrátane výpočtovo náročných titulkov a korekcií bola svižná a bezproblémová. Osem jadier so 16 vláknami je ideálna kombinácia na rendering videa, spracovanie grafiky a veľa ďalších úloh. Pri takomto nasadení je veľmi dôležitá aj maximálna pracovná frekvencia až 4600 MHz. Grafická karta síce tentoraz nie je najvyšším modelom, výkon vám však určite chýbať nebude a zvládne aj náročné hry. V spojení s matným displejom s frekvenciou 165 Hz ide o výbornú kombináciu na nerušené a kvalitné hranie.
Displej si oproti predchádzajúcej generácii o niečo polepšil, ale aj tak sú jeho priority nastavené viac na vysokú rýchlosť zobrazenia než na kvalitu farieb. Podľa našich testov dosahuje maximálny jas na úrovni 295 CD/m2, farebný gamut 78 % farebného priestoru sRGB a priemernú farebnú odchýlku δE = 5,3. Pravda však je, že pri hernom počítači sú priority používateľov niekde inde a viac záleží na rýchlosti a latencii ako na presných farbách. Zvukový diel je kompatibilný s DTS:X Ultra. Reproduktory podávajú síce dobrý výkon, ale to „pravé orechové“ je to, samozrejme, až so slúchadlami. Hráči sú na slúchadlá väčšinou zvyknutí, takže to nie je problém.
O vysokom výkone notebooku svedčia aj výsledky testov. Benchmark PC Mark 10 v teste Extended vrátil celkové skóre na úrovni 7507 bodov, čo je naozaj skvelý výsledok. Pritom v čiastkových základných testoch dosiahol skóre 9551 bodov, v teste produktivity 7312 bodov, v teste vytvárania digitálneho obsahu 8699 bodov a v hernom teste až 14 128 bodov. O vysokom výkone procesora na spracovanie digitálneho obsahu svedčí aj výsledok 11 468 bodov vo viacjadrových a 1483 bodov v jednojadrových operáciách v teste Cinebench rel.23.
Okrem vysokého výkonu veľmi pozitívne hodnotím aj kvalitné chladenie komponentov. Ani pri najvyššej záťaži nedochádza k nadmernému zahrievaniu zariadenia a hlučnosť ventilátorov sa drží na prijateľnej úrovni. Používatelia určite ocenia aj dobrú rozšíriteľnosť. Či už na notebooku budete pracovať, alebo hrať hry, diskového priestoru nie je nikdy dosť. Výbornú portovú výbavu dopĺňajú aj komunikačné schopnosti reprezentované najnovšou verziou Wi-Fi 6 802.11 ax, bluetooth 5 či gigabitovým eternetom.
O napájanie sa stará Li-ion batéria s kapacitou 57 Wh, ktorá však poslúži hlavne pri menej náročných úlohách. Pri hraní hier a iných výpočtovo náročných úlohách jej výdrž rapídne klesá a pokojne sa môžete dostať pod 7 hodín. To je však bolesť všetkých herných notebookov, fyzika sa oklamať nedá a nemá príliš zmysel vybavovať notebook veľkou a ťažkou batériou, ktorá by bola viac na príťaž. Pri hraní hier je lepšie využiť dodávaný 180 W zdroj.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Spracovanie, výkon, podsvietená klávesnica, možnosti rozšírenia, matný displej, kvalitné chladenie, 165 Hz displej, odolnosť proti odtlačkom prstov
- Slabšie podanie farieb
PARAMETRE:
ACER Nitro 5 AN515-57-70SB Shale Black: Windows 11 Home, Intel Core i7-11800H, 32 GB DDR4 3200 MHz, 1 TB PCIe NVMe SSD Samsung, NVIDIA GeForce RTX 3070 8G-GDDR6, 15,6" QHD (2560 × 1600 bodov), matný IPS, 165 Hz/3 ms, HD Camera 2 mic., HDMI 2.1, USB Type-C 3.2 gen. 2 (up to 10 Gbps), 1× USB 3.2 gen. 2, 2 USB 3.2 gen. 1, RJ-45, 4-zone RGB Backlight KB, dvojica ventilátorov s Acer CoolBoost, NitroSense app, 57 Wh Li-ion batéria, 180 W AC Adaptér, Shale Black
Cena: 1929 EUR
HODNOTENIE: 10/10
Zobrazit Galériu