Prehľad: Ako fungujú CPU
Zvyčajne sa hovorí, že procesor, resp. CPU je „mozog počítača“, ale v skutočnosti to je pomerne nepresné vyjadrenie. Mozog má funkcie, ktorých analógie v počítači prebývajú inde, napríklad je i nositeľom pamäti. V tomto článku sa teda pozrieme na to, čo vlastne CPU robí a ako to robí.
Úplne jednoduché CPU
Spracovaný program sa skladá z inštrukcií idúcich po sebe, ktoré, zjednodušene povedané, vyzerajú takto: inštrukcie musia hovoriť 1. ktoré dáta slúžia ako vstup, 2. čo sa s nimi má vykonať a 3. kam sa má zapísať výsledok. Procesor konzumuje sekvenciu týchto inštrukcií a po vykonaní každej sa presunie na ďalšiu. Aby takéto inštrukcie mohol vykonávať, potrebuje jednotku, ktorá bude operácie s dátami realizovať. Tej sa hovorí ALU alebo aritmeticko-logická jednotka. A aby procesor dokázal vziať dáta z pamäte a potom do nej dať zase iné, potrebuje jednotku na čítanie a zápis, ktorá sa označuje load/store unit.
Intel 4004, prvý mikroprocesor. Foto: Thomas Nguyen
V skutočnosti ani v jedn ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH