Alphacool Eiswand: Externý „vodník“ typu všetko v jednom
Chladiče testujeme iba zriedka, no o extravagantný kúsok pomenovaný podľa ľadovej steny v južnom Tirolsku sme vás nemohli ukrátiť. Tento kvapalinový obor (všimnite si na ilustrácii maličký procesor pod blokom) sa predáva v súprave AIO. To značí, že balenie obsahuje všetky komponenty, ale pozor, aj keď má kľúčové súčasti integrované vrátane expanznej nádoby, hadice sa pripevňujú fitingmi G1/4", sú odpojiteľné a v príslušenstve nechýbajú ani štyri spojky umožňujúce rozšírenie o blok na grafickú kartu (napr. Eiswolf). Eiswand je však v základe pripravený na chladenie procesora.
V našom prípade to bol pretaktovaný Core i7-5930K (4,3 GHz/1,25 V). Jadro chladiča tvorí 360-milimetrový radiátor obložený šiestimi ventilátormi v konfigurácii push/pull. Tie však neumožňujú plynulú reguláciu. Buď sa točia naplno, čo znamená riadny hukot, alebo ich umlčíte 7,5-voltovým adaptérom. Vtedy je už najhlučnejším prvkom systému dvojica čerpadiel, ktoré sú hlučnejšie, než by sme si priali. Takéto drahé a predimenzované chladenie si totiž kupujú používatelia nároční na tichosť, ktorých Eiswand z tejto stránky neuspokojí. Prekvapili nás i školácke chyby v spracovaní. Prachové filtre sú používateľsky nevyberateľné, čo by pri čistení až tak neprekážalo (cez mriežku sa dajú jednoducho odsať), no sklamala nás najmä ich kolízia s ventilátormi. Štruktúra filtrov je totiž z nejakého syntetického materiálu, pripomínajúceho drôtenku, ktorá v našom prípade zasahovala do rotorov. A veruže podomácke doťahovanie odflákaných detailov pri takomto drahom výrobku rozhodne neteší.
Najdôležitejší je však chladiaci výkon, ten je veľmi slušný, vyšší než pri špičkových vzduchových chladičoch. V porovnaní s populárnou Noctuou NH-D15 má teploty nižšie o 5 – 10 °C (závisí od tepelného výkonu chladného CPU). Pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti (v kritériách účinnosť) je však najmä pri nižších otáčkach slabší. Dôvodom sú hlučné pumpy.
Trochu nedoriešené je i napájanie. Výrobca dáva vybrať z dvoch možností. Chladič si môžete cez sieťový adaptér tak trochu netradične zapojiť priamo do zásuvky (tak sa však oberáte o synchronizáciu štartu so spustením PC) alebo cez molex priamo zo zdroja, ktorý zase musíte von zo skrinky improvizovane prestrčiť cez prázdnu pozíciu na rozširujúce karty.
Pre nadšencov, ktorí všetky tieto nedostatky znižujúce komfort pri používaní odpustia, je to veľmi zaujímavá alternatíva s rýchlou inštaláciou, a keď treba napríklad lámať rekordy pri taktovaní, stačí radiátor v zime strčiť za okno (hadice majú dva metre). Takto ďaleko s bežným chladením nezájdete.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výkon presahujúci možnosti najvýkonnejších vzduchových chladičov, použiteľný aj vo vybraných malých skrinkách, kde sa väčšie pasívy na CPU nezmestia, rozšíriteľnosť o blok na GPU, jednoduchá montáž
- Veľmi vysoká cena, obmedzená regulácia ventilátorov, hlučnejšie pumpy, filtre eventuálne kolidujúce s ventilátormi
HODNOTENIE:
Cena/výkon: 60 %
Účinnosť: 80 %
Kompatibilita: 90 %
Spracovanie: 80 %
Celkovo: 78 %
• Cena: 350 EUR
Zobrazit Galériu