S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Android N

0

Cukrovinka na písmeno N

Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, JellyBean, KitKat, Lollipop, Marshmallow... Keby sa v IQ teste objavili takto usporiadané slová a úloha doplniť následníka, je zrejmé, že to bude zákusok alebo iná sladkosť začínajúca sa písmenom N. Presne tento systém používa Google na označenie verzií Androidu. Že ste nikdy nepočuli o verziách začínajúcich sa písmenami A a B? Tieto verzie síce neboli ­použité na reálnych telefónoch, ale existovali, nevolali sa podľa zákuskov, ale Alpha a Beta. Nová testovacia verzia má predbežné označenie ­Android N a zatiaľ môžete len hádať, aký druh cukrovinky bude tvoriť názov finálnej verzie. Možno Nutella, Nut Brittle, Nougat, možno NYC (New York Cheesecake), možno niečo úplne iné.

» Nový dizajn notifikačnej lišty

Google zlepšuje nielen Android, ale aj proces jeho uvádzania. Stalo sa už tradíciou, že na konferencii Google I/O je predstavená prvá verzia pre vývojárov. V prípade verzie Android N bola náhľadová verzia uvoľnená tri mesiace pred konferenciou. Dôvodom je zrejme zozbieranie čo najviac pripomienok a návrhov, aby na Google I/O už bola predstavená čo najdokonalejšia verzia. Ak si chcete nový Android N sami vyskúšať skôr, než budú k dispozícii oficiálne aktualizácie, čo bude najskôr v treťom štvrťroku 2016, máte dve možnosti. Google sprístupnil jeho binárnu zostavu pre vybrané zariadenia Nexus a už sa nemusíte ani trápiť prehrávaním obsahu flash pamäte. Môžete využiť aktualizáciu OTA (over-the-air) a na podporovanom zariadení si Android N nainštalovať cez internet podobne ako bežné aktualizácie. Najskôr sa však musíte prihlásiť do vývojárskeho beta programu. Druhá, oveľa dostupnejšia možnosť je nainštalovať si zo stránky dev.android.com vývojové prostredie Android Studio s emulátorom platformy Android N. 

Nový operačný systém bude reago­vať predovšetkým na hardvérové výzvy, naprí-klad podporu displejov s rozlíše­ním 4K, virtuálnu realitu, displej touch response a určite aj pretrvávajúci problém s výdržou batérie.

Zlepšené notifikácie

Android N sme testovali na staršom, ale výkonnom a dobre vybavenom telefóne Nexus 6 od Motoroly. Najväčšia novinka používateľského rozhrania, ktorú používateľ veľmi rýchlo objaví, je nová notifikačná lišta. Notifikácie sú zobrazené v komprimovanejšej a zároveň prehľadnejšej podobe. Notifikačné okno zaberá celú šírku obrazovky, takže dokáže zobraziť viac informácií. Ikona aplikácie v notifikácii je oveľa menšia a už nie sú oddelené orámovaním, ale len tenkou lištou. Ak chcete vidieť celý obsah dlhšej notifikácie alebo viac notifikácií niektorej aplikácie, stačí na najnovšiu zobrazenú notifikáciu položiť prst a potiahnuť nadol. Notifikáciu môžete po prečítaní vymazať alebo na ňu reagovať, napríklad odpovedať na správu v Messengeri či inej aplikácii. Samozrejme, len v aplikácii, ktorá bude túto vlastnosť podporovať. Google s veľkým predstihom zverejňuje alfa a následne beta verziu nového operačného systému najskôr pre vývojárov, aby pri uvedení finálnej verzie bol k dispozícii dostatok aplikácií, ktoré budú využívať nové funkcie. V hornej časti notifikačnej lišty je päť ikon zástupcov na zobrazenie informácií alebo nastavenia. Môžete napríklad zobraziť stav batérie a graf priebehu jej vybíjania, nastaviť režim „nerušiť“, zapnúť LED diódu blesku a podobne. Vpravo je ikona na rozvinutie ponuky operatívneho nastavenia. Horizontálnym rolovaním zobrazíte viac ikon. Ikony nastavenia môžete podľa potreby posúvať a prvých päť ikon sa zobrazí nad notifikačným oknom. Ak notifikáciu jemne posuniete doľava, zobrazí sa ikonka nastavenia s ozubeným kolesom. Pomocou nej môžete nastaviť, či chcete  zobrazovať upozornenia so zvukovým signálom alebo bez neho, prípadne ich blokovať.

Multi Window

Režim viacerých okien sa najjednoduchšie aktivuje zobrazením zoznamu aktuálne spustených aplikácií jedným z trojice androidových tlačidiel s ikonou obdĺžnika. Aplikáciu, ktorú chcete presunúť do druhého okna, uchopíte za lištu a posuniete nahor k hornému okraju obrazovky, až kým neuvidíte, že sa obrazovka rozdelila na dve plochy, jednu jasnejšie a druhú tmavšie podsvietenú. Potom aplikáciu presuniete na jasnejšie podsvietenú plochu. V tmavšie podsvietenej časti obrazovky zostane zobrazený rotujúci zo-znam spustených aplikácií a z neho vyberiete, ktorá aplikácia bude bežať v druhom okne. Režim Multi Window je indikovaný zmenou tvaru ikony na zobrazenie zoznamu aplikácií. Zo štvorca sa zmení na dva obdĺžniky nad sebou. Tento režim najviac oceníte na zariadeniach s väčším displejom a pri orientácii na šírku. Takto môžete kontrolovať v dvoch rôznych aplikáciách, zobrazených v oknách vedľa seba, napríklad zároveň správy elektronickej pošty a statusy na sociálnej sieti. Vo verzii Androidu N, ktorú sme mali v čase uzávierky k dispozícii, na takmer 6-palcovom displeji Nexusu 6 s rozlíšením 1440 × 2560 pixelov mali aplikácie plochu obrazovky horizontálne rozdelenú na polovice a pomer sa nedal meniť. V režime na výšku sa dala obrazovka rozdeliť aj v pomere jednej tretiny k dvom tretinám. V novšej verzii alebo na väčšom displeji bude zrejme podporovaný aj variabilný deliaci pomer. Prepínanie medzi orientáciou na šírku a na výšku funguje perfektne a už v tejto ranej verzii sú paralelné okná bez rušivých grafických efektov, či už chcených, alebo nechcených. Režim ukončíte tak, že deliacu lištu medzi aplikáciami presuniete na jednu alebo druhú stranu podľa toho, ktorá z dvojice aplikácií má zostať na displeji. Aj keď Multi Window uspokojivo fungoval na všetkých aplikáciách, ktoré používame, ohľadne tejto funkcionality Google apeluje na vývojárov, aby aplikácia vedela zistiť, kedy je spustená v menšom priestore okna, a zobrazila informácie v koncentrovanejšej podobe, prípadne aby použila takzvaný kontextový zoom, teda čím väčšiu plochu má aplikácia k dispozícii, tým viac detailov o vybranom objekte zobrazí. Okrem režimu viacerých okien by mal byť dostupný aj režim obraz v obraze. Pri pohľade na túto funkciu musíme konštatovať, že Google podporu viacerých okien konečne implementoval do jadra operačného systému. Výrobcovia tabletov ju už dávno integrovali do svojich používateľských nadstavieb.

» Režim Multi Window

Ďalšie zlepšenia

V doterajších verziách Androidu síce možno meniť veľkosť písma, aby mohli texty pohodlne čítať aj ľudia so slabším zrakom, no až Android N umožňuje plnohodnotne v piatich krokoch meniť veľkosť zobrazenia. Mení sa nielen veľkosť písma, ale aj ikon a ďalších prvkov používateľského rozhrania.

Problém s výdržou batérie by mal riešiť zlepšený mód Doze, ktorý inteligentne obmedzí fungovanie aplikácií, činností a prenosov údajov na pozadí vtedy, keď je zhasnutý displej.

» Nastavenie veľkosti zobrazenia

Resumé

Počas mesiaca intenzívneho testovania sa nám nainštalovali tri aktualizácie vrátane zostavy NPC56P s podporou viacerých okien a možnosťou priamo reagovať na notifikáciu. Ak pribudnú významnejšie novinky, operatívne ich v PC REVUE predstavíme. Predpokladáme, že sa tak stane 18. mája na konferencii Google I/O.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať