CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Apple iPhone 7: Oplatí sa prejsť na sedmičku?

0

Vzhľadom na stratégiu Applu prinášať revolučné dizajnové a technologické inovácie bolo už pred uvedením nového modelu zrejme, že „sedmička“ bude mať len evolučné zlepšenia. Paradoxne najväčšia diskusia sa nerozprúdila o tom, čo Apple pridal alebo zlepšil, ale o konektore na slúchadlá, ktorý odobral.

Dizajn

Odolné krycie sklo Gorilla Glass piatej generácie je po obvode mierne zaoblené, takže plynule nadväzuje na zaoblenie obvodových hrán. Je to elegantné a zároveň ergonomické, telefón sa dá pohodlne uchopiť a spoľahlivo držať. Kovová zadná stena z jemne pieskovaného hliníka má v tomto ohľade jednoznačné výhody v porovnaní so sklom. Žiaľ, takto konštruované telefóny sa nedajú bezdrôtovo nabíjať. Z ovládacích prvkov po obvode telefónu je netradičný len prepínač medzi tichým a normálnym režimom. Dizajn sa na prvý pohľad nelíši od iPhonu 6, ale pri pohľade na zadnú stenu zistíte, že plastové štrbiny v hornej a dolnej časti zadnej steny, umožňujúce prístup signálu k anténe vnútri prístroja, zostali len zaoblenej hrane, kde vôbec nerušia. Inžinieri Applu si po afére Antennagate dávajú až prehnane veľký pozor, aby signál mal voľnú cestu, a to aj pri vysokorýchlostných prenosoch. Kompaktnosť a integritu zadnej steny nepatrne narúša len objektív fotoaparátu vyčnievajúci niekoľko desatín milimetra. Je však ukrytý pod odolným zafírovým sklíčkom, takže poškriabanie pri bežnom používaní určite nehrozí.

HDR si dokáže poradiť aj v náročných svetelných podmienkach

Objekt v silnom protisvetle s HDR

Atmosféra architektúry pri večernom osvetlení

Správne podanie tónov pri umelom osvetlení

Vodotesnosť

Niektoré zmeny síce nevidno, ale v určitej situácii potešia či dokonca zachránia telefón pred zničením. Vodotesnosť vyhovuje štandardu IP67 (IEC 60529), ktorý garantuje odolnosť proti prachu a ponoreniu do vody do metrovej hĺbky maximálne na 30 minút. Záruka sa však na vodotesnosť nevzťahuje. Pri pozornom čítaní podmienok zistíte, že odolnosť sa týka ponorenia do čistej, nie slanej vody. S výnimkou destilovanej vody však pitná voda, o jazernej či bazénovej chlórovanej nehovoriac, obsahuje rôzne soli a iné chemikálie, takže po čase môže nastať problém s konektorom.

Haptické tlačidlo

Už pri úvodnej konfigurácii zistíte, že sa zmenila konštrukcia tlačidla pod displejom s integrovaným snímačom odtlačkov prstov. Už nie je mechanické, ale len dotykové a tlakové. Po zatlačení generuje pomocou haptického motorčeka mechanickú reakciu, takže do značnej miery simuluje mechanické tlačidlo, ale dá sa to ľahko poznať, pretože mechanický ráz je nielen v tlačidle, ale na celom spodnom okraji displeja. Tlačidlo sa teda nepohybuje, na zatlačenie reaguje vibráciami. Dotyková funkcia zostala. Výhodná je jednoduchšia konštrukcia vzhľadom na vodotesnosť a neobmedzená životnosť. Práve malá životnosť mechanického tlačidla home bola jedna z častých výhrad používateľov. Senzor na snímanie odtlačku prsta funguje veľmi spoľahlivo aj s trochu vlhkou pokožkou.

Vysoký výkon

Pri intenzívnom testovaní sme nenarazili ani na náznak zaváhania alebo nebodaj nestability. Či už sme hrali hry, pozerali a editovali video, či prehliadali graficky bohaté weby, nikde sme nezaregistrovali žiadne narušenie plynulosti reakcie ani čakanie. Zásluhu na tom má nielen nový štvorjadrový procesor A10 Fusion s 3,3 miliardami tranzistorov na čipe, ktorý je o 40 percent rýchlejší než A9 a dvakrát rýchlejší než A8, ale aj vyladený ekosystém. Operačný systém OS X beží len na hardvéri Apple a beží na ňom vynikajúco. Nový procesor je zároveň úspornejší, takže batéria vydrží jeden deň veľmi intenzívneho používania s veľkou rezervou, prípadne dva dni bežného používania.

3D Touch displej

Zmeny, prípadne dlhodobé ignorovanie niektorých trendov, ktoré si Apple môže dovoliť, by iným firmám pri ich vlajkových lodiach určite neprešli. Rozlíšenie displeja 1334 × 750 pixelov, ale aj pomerne hrubé rámiky pri jeho zvislých okrajoch pôsobia trochu archaicky. Pri uhlopriečke 4,7 palca je to rozlíšenie viac než dostačujúce, len pripomenieme, že v obchodoch nájdete stále dosť 14 aj 15-palcových notebookov s rovnakým rozlíšením. Displej má vynikajúce podanie farieb a kontrast 1400 : 1 zaručuje dobrú čitateľnosť aj na slnečnom svetle.

Najzaujímavejšia technológia je však 3D Touch, ktorá je oproti šestke ešte zlepšená, predovšetkým čo sa týka podpory v operačnom systéme a aplikáciách. Odporúčame vyskúšať v často používaných aplikáciách, aké možnosti pribudli na intenzívne zatlačenie – či už na ikonu, alebo v používateľskom rozhraní aplikácie. Napríklad na prepínanie spustených aplikácií stačí na zobrazenie zmenšených okien zatlačiť kdekoľvek pri ľavom okraji. A nielen to, ak sa chcete prepnúť na susednú aplikáciu v zozname, stačí po zatlačení ešte potiahnuť, takže to zvládnete jediným gestom, ktoré bude kombináciou tlaku a pohybu. V e-mailovom klientovi zatlačením zobrazíte náhľad správy a podobne. Ak silnejšie pritlačíte na plochu dotykovej klávesnice, celý dotykový displej sa zmení na touchpad a pohybom silnejšie pritlačeného prsta môžete navigovať textový kurzor na správne miesto.

Stereoreproduktory

Novinkou „malého“ iPhonu 7 sú aj stereofónne reproduktory. Napriek tomu, že v dolnej časti je okolo konektora Lightning dvojica mriežok, reproduktor je len pod pravou mriežkou. Ako druhý reproduktor sa využíva ten, ktorý si pri telefonovaní prikladáte k uchu. To, že sa pravý a ľavý reproduktor prepínajú v polohe na šírku podľa toho, ako je telefón orientovaný, je samozrejmé, zvedaví sme boli, ako vyriešil Apple „stereo“ pri orientácii reproduktorov na výšku. Ľavý reproduktor je dole a pravý hore. Napodiv sa to celkom dá počúvať a je tam náznak plastickosti zvuku. Pri širšej stereofónnej báze by to už bol problém a zvuk pri báze v polohe na výšku by znel neprirodzene.

Chýbajúci slúchadlový konektor

Vstavané reproduktory používame len príležitostne, kvalitnú hudbu počúvame cez externé reproduktory alebo slúchadlá. Ako je známe, Apple sa odhodlal na odvážny krok a v iPhone 7 vynechal obligátny, desaťročia používaný 3,5 mm konektor typu jack na pripojenie slúchadiel. Vynechanie konektora sa očakávalo, ale o skutočných dôvodoch sa môžeme iba domnievať. Úspora miesta, o jeden otvor menej pri ­dosiahnutí vodotesnosti... Môžeme len skonštatovať, že táto zmena nebola vzhľadom na rozmery telefónu momentálne nevyhnutná, pomohla však pri dosiahnutí vodotesnosti. V nasledujúcom modeli to už vzhľadom na menšiu hrúbku, zaoblenie hrán, miesto na elektronické pero či z iného dôvodu nemusí platiť a konektor na slúchadlá by sa doň možno už nedal umiestniť. Ako sme už spomenuli v úvode, iPhone 7 sa dá považovať skôr za dizajnovú a technologickú evolúciu než revolučný model a je možné, že práve preto to Apple urobil teraz. Recenzenti majú o čom písať a výrobcovia príslušenstva o čom špekulovať. A jeden z dôvodov môže byť aj taký, aby si používatelia na zmenu zvykli.

Dodávané slúchadlá majú konektor Lightning a v balení nájdete aj redukciu na pripojenie klasických slúchadiel, ktorá má na jednej strane konektor Lightning a na druhej strane zásuvku na konektor jack. O spoľahlivosti a trvanlivosti takéhoto riešenia máme veľké pochybnosti. Jednoducho dva konektorové spoje navyše dlhodobo nerobia dobrotu. Uvidíme, aký predajný úspech budú mať bezdrôtové slúchadlá Apple AirPods. No ak nemáte slúchadlá pripojené cez bluetooth, problémom je súčasné počúvanie hudby a dobíjanie batérie, keďže iPhone stále nepodporuje bezdrôtové nabíjanie. Preto je zrejme len otázka času, kedy Apple príde s vhodnou redukciou. Pri vybaľovaní nového iPhonu vás nepríjemne prekvapí, že Apple nahradil tradičný plastový obal na slúchadlá, ktorého súčasťou bola aj cievka na namotanie kábla, jednorazovou papierovou skladačkou, takže na prenášanie slúchadiel si budete musieť zaobstarať vhodné puzdro.

Fotoaparáty

Objektív má svetelnosť f/1,8 a o 60 percent rýchlejší senzor. Rozmery fotografie sú 4032 × 3024. Na porovnanie, objektív iPhonu 6 mal svetelnosť f/2,2. Navyše iPhone 7 má optický stabilizátor aj v menšom variante. Samozrejmá je možnosť nakrúcania 4K videa.

Blesk so štyrmi LED diódami poskytne viac svetla. Samozrejme, boli sme zvedaví na porovnanie s konkurentom, preto sme porovnali fotoaparáty v iPhone 7 a Samsung Ga­laxy S7. Výsledky nájdete na našom webe (použite QR kód).

Denné zábery sa zdajú rovnako kvalitné, ale subjektívny dojem a atmosféra navodená svetelnými podmienkami, napríklad pri západe slnka, sa môže líšiť. Večerné zábery z fotoaparátu Samsung Galaxy S7 sa zdajú presvetlenejšie a farebne bohatšie, niekedy až saturované. Farby na fotkách z iPhonu vyzerajú realistickejšie. Pri dlhých expozičných časoch veľmi záleží na účinnosti optickej stabilizácie. iPhone si natoľko verí účinnosťou stabilizátora, že pri nočnom fotografovaní nastavoval expozičnú dobu až 1/4 s. Ako keby sa za každú cenu snažil zabrániť zvýšeniu ISO.

Síce sme nemali možnosť porovnať v rovnakom čase iPhone 7 a 6, ale aj pri porovnávaní s týždňovým časovým odstupom môžeme jednoznačne potvrdiť oveľa rýchlejšie zaostrovanie. Testovali sme preostrovanie z blízkeho na vzdialenejší predmet a späť. Zmena zaostrenia bola zakaždým rýchla a bezchybná. Väčší iPhone 7 Plus má dva 12 Mpx fotoaparáty. Jeden širokouhlý, rovnaký ako iPhone 7, a druhý s väčšou ohniskovou vzdialenosťou, takže sníma 2× opticky priblížený obraz. Svetelnosť teleobjektívu je f/2,8. Dva objektívy sú vynikajúca príležitosť na zosnímanie tretieho rozmeru objektov na fotografii, takže iPhone 7 Plus bude po najbližšej aktualizácii firmvéru vedieť dopočítať takzvaný umelý bokeh, teda rozostrenie objektov mimo roviny zaostrenia, väčšinou na pozadí, a poskytne aj živý náhľad hĺbky ostrosti. Na túto funkciu sme veľmi zvedaví.  Z hľadiska ­parametrov bola zlepšená predná kamera FaceTime. Rozlíšenie pri fotografovaní sa v porovnaní s predchádzajúcim modelom iPhone 6s zvýšilo z 5 na 7 megapixelov a rozlíšenie videa zo 720p na 1080p. Predná kamera sa čoraz viac používa na nakrúcanie videa, preto pribudol aj digitálny stabilizátor obrazu. Optickému stabilizátoru konkurovať síce nemôže, ale vaše „pochodové“ selfie videá budú stabilnejšie a bez otrasov.

PARAMETRE:

 Procesor: čip A10 so 64-bitovou architektúrou a pohybovým koprocesorom M10, 2 GB RAM; displej: Retina 4,7 palca, rozlíšenie 1334 × 750 (326 ppi) s podporou 3D Touch; kapacita úložného priestoru: 32, 128 alebo 256 GB; kamera: hlavná 12 Mpx kamera iSight s automatickým zaostrovaním a optickou stabilizáciou obrazu, predná kamera 7 Mpx fotky a 1080p HD video; komunikácia: LTE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac s technológiou MIMO, bluetooth 4.2, NFC; rozmery 138,3 × 67,1 × 7,1 mm; hmotnosť 138 g

 Zapožičal: Slovak Telekom

 Cena: 759 EUR (32 GB), 869 EUR (128 GB), 979 EUR (256 GB)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, vodotesnosť, kontrast displeja
- Absencia slúchadlového konektora

HODNOTENIE:

Dizajn: 100 %
Výkon: 100 %
Funkcionalita: 90 %
CELKOVO: 94 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Apple iPhone

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať