CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Blackmagic Design DaVinci Resolve 14 Studio: Ak to s videom myslíte vážne

0

Ak natáčate video, či už ako hobby, alebo profesionálne, určite ste sa stretli už s viacerými softvérmi na jeho spracovanie. Tie amatérske zväčša poskytnú dostatok možností na bežnú úpravu, zostrihanie a otitulkovanie, no ak očakávate od softvéru trochu viac, nezostane vám nič iné, len sa porozhliadnuť po tých profesionálnych. Táto oblasť bola bežným používateľom ešte donedávna zapovedaná hlavne z dôvodu vysokých cien a ešte vyšších hardvérových nárokov. No ako sa objavujú cenovo dostupnejšie riešenia kamier, bezzrkadloviek a niektorých zrkadloviek, uvedomili si aj tvorcovia profesionálnych softvérov veľký potenciál, ktorý predstavujú práve rôzni filmoví nadšenci a malé produkčné štúdiá. Preto prinášajú dostupnejšie riešenia, prípadne mierne okresané verzie svojich produktov za prístupnú cenu. Podobnou cestou ide aj Blackmagic Design pri najnovšej verzii svojho produktu DaVinci Resolve.

Verzie

Systémy DaVinci patria na poli farebných korekcií k štandardu od roku 1984. Postupne po prevzatí spoločnosťou Blackmagic Design bola rozšírená možnosť kompletnej editácie videa a v najnovšej verzii pomocou známeho modulu Fairlight Audio aj široké možnosti mixovania a úpravy zvuku. Blackmagic Design prináša systém DaVinci Resolve 14 v dvoch, respektíve troch verziách. Prvá je voľne dostupná a môžete ju bez obmedzení využívať. Od platenej verzie sa líši tým, že nie sú dostupné tieto funkcie: podpora viacerých GPU, výstup 4K, nové nástroje na spoluprácu, efekty rozmazania pohybu, časové a priestorové zníženie hlasitosti, nástroje HDR, korekcia skreslenia objektívu, odstránenie prekladania, efekty rozmazania objektívu a zrnitosť filmu, 3D stereoskopické nástroje, vzdialené renderovanie, externý databázový server. Napriek tomu však aj v tejto verzii možno plnohodnotne spracúvať video s full HD výstupom, pričom vstupný materiál môže byť aj v 4K rozlíšení. Platená verzia, označená ako Studio, spomínané funkcie obsahuje. Softvér sa však dodáva aj ako bundle s hardvérovými ovládacími pultmi v niekoľkých verziách. Ja som mal možnosť otestovať verziu Studio, ktorá funguje aj na bežných PC či notebookoch. Je však dostupná aj pre Mac OS a Linux. Príjemné je, že tento profesionálny nástroj prichádza s veľmi zaujímavou cenou.


Modul na kompletný strih videa je samozrejmosť

Základné vlastnosti

DaVinci Resolve 14 Studio je komplexný softvér na organizáciu, spracovanie, gradáciu a farebné úpravy videa a na kompletný mix zvuku vrátane priestorových formátov až do 22.2 kanálov. Zo vstupných formátov podporuje veľmi širokú škálu materiálov – od bežných formátov komerčných kamier ako AVCHD, XAVC-S, XF-AVC, MXF po video z kamier Canon radu C, ARRI, RED, Varicam a ďalších vrátane záznamov RAW. Veľmi ťažko by ste hľadali formát, ktorý softvér nedokáže načítať. Samozrejmé sú aj všetky možné zvukové formáty a obrázky dokonca vo formáte RAW.

Aktuálna verzia prešla rozsiahlou optimalizáciou a pribudlo veľa nových funkcií. Úplne prepracované jadro na prehrávanie videa je teraz v porovnaní s predchádzajúcou verziou až desaťkrát rýchlejšie. Softvér je lepšie optimalizovaný na multithreading a podporu CPU a GPU akcelerácie a bola pridaná akcelerácia prehrávania videí H.264 v 4K rozlíšení na plynulé prehrávanie z časovej osi. Výkon softvéru je škálovateľný a v prípade potreby podporuje aj akceleráciu s viacerými GPU. Spracovanie videa je možné okrem bežných formátov až do rozlíšenia 8K 120p aj v používateľskom nastavení, čo sa dá veľmi dobre využiť hoci na prípravu videí na rôzne veľkoplošné projekcie či signage. Nie je tak problém vytvoriť napríklad projekt s rozlíšením 16 000 × 16 000 bodov. Softvér pracuje aj na bežných PC zostavách a notebookoch. Pochopiteľne, so zvyšujúcou sa náročnosťou projektov je potrebný aj výkonnejší hardvér. Na náročnejšie korekcie a spracovanie 4K videa sa mi osvedčila karta GeForce NVIDIA 1080 s 8 GB RAM. Pracoval som na zostave s procesorom i7 7700K Kaby Lake so 16 GB RAM. Spracovanie 4K videa vrátane farebných korekcií, trackingu a ďalších funkcií je v tomto prípade možné v reálnom čase.

Zvuk sa nedá zahanbiť

Verzia 14 dostala do vienka aj technológie spracovania zvuku Fairlight Audio. Zvukové pulty Fairlight sú medzi profesionálmi známe, často sa využívajú na postprodukciu zvukovej zložky filmov a televíznych relácií a sú vychýrené svojou vynikajúcou zvukovou kvalitou a rýchlosťou. Používatelia programu DaVinci Resolve tak získavajú obrovskú súpravu nástrojov na záznam, editáciu, mix a mastering zvukových nahrávok vrátane priestorových audioformátov 5.1, 7.1, Dolby až do konfigurácie 22.2 kanálov, používanej pre najnovší formát Dolby Atmos. Zvukový engine je optimalizovaný na rozlíšenie 24 bitov/48 kHz. V prípade doplnenia o voliteľnú kartu Fairlight Audio Accelerator je systém schopný spracovať až 1000 stôp v reálnom čase vrátane ekvalizérov, dynamických procesorov a ďalších pluginov pre každú stopu. Možno tak­isto zaznamenávať až 96 kanálov pri simultánnom prehrávaní až 150 audiostôp v reálnom čase! Takéto možnosti spracovania zvukových nahrávok neponúka žiadny konkurenčný program. Toto riešenie je, samozrejme, potrebné iba pre produkčné štúdiá, treba však dodať, že cena akcelerátora sa pohybuje okolo 1000 eur, čo na profesionálne použitie určite nie je veľa. Na bežný strih videa sú však možnosti viac než dostatočné, aj bez ďalšieho hardvéru zvládne softvér spracovanie asi 60 audiostôp v reálnom čase.

Nové zvukové jadro Fairlight v DaVinci Resolve 14 ponúka viacstopové spracovanie zvuku vrátane zberníc Main/Sub/Aux na mastering a export do niekoľkých formátov naraz. Každý kanál virtuálneho mixážneho pultu ponúka šesťpásmový parametrický ekvalizér, expandér/šumovú bránu a kompresor/limitér v reálnom čase. Nechýba ani funkcia na zmenu dĺžky stopy bez zmeny výšky zvuku. Okrem toho je možný viackanálový záznam zvuku. Môžete nahrávať dialógové stopy alebo kompletný symfonický orchester pri súčasnom náhľade obrazových aj zvukových stôp v reálnom čase. Posluchové funkcie zvládajú pracovať so zbernicami so šírkou až 24 kanálov a monitorovať prostredníctvom až 16 rôznych súprav posluchových monitorov. Vďaka tomu možno počúvanie realizovať aj v profesionálnych kinosálach.

Simultánne spracovanie projektov

Zo špecialít novej verzie je zaujímavá možnosť simultánneho spracovania na viacerých počítačoch pripojených k sieti. Nové funkcie na spoluprácu v reálnom čase podporujú simultánnu editáciu videa, farebné korekcie a spracovanie zvukovej zložky projektu. Budú užitočné pre malé tvorivé tímy, v ktorých jeden môže pripravovať materiál, zatiaľ čo editor realizuje strih, kolorista pracuje na farebných úpravách a zvukár mieša dialógové stopy a hudobný sprievod. Všetko v rámci jedného projektu a v reálnom čase. Nechýba ani integrovaný klient na komunikáciu medzi používateľmi DaVinci Resolve bez nutnosti externého internetového pripojenia.

Farebné korekcie a efekty

Jedna z najsilnejších stránok DaVinci Resolve 14 Studio je gradácia a úpravy farieb a ďalšie možnosti korektúr a úprav. Softvér interne pracuje s 32-bitovým rozlíšením a výpočty vykonáva s plávajúcou desatinnou čiarkou. Farebné korekcie vykonáva v priestore YRGB, takže zmenou jasu neovplyvňujete hodnoty farieb. Pochopiteľne, nie je problém spracúvať 10-bitové videá so vzorkovaním 4:2:2, ale aj 4:4:4. Práca s takýmto materiálom, prípadne ak používate aj niektorý z flat profilov Slog či Vlog, sa vám odvďačí podstatne širšími možnosťami farebných úprav aj dynamiky obrazu. Môžete tak kompletne meniť farebné podanie, kontrast, posun farieb, ostrosť v stredných tónoch, upravovať svetlá a tiene a podobne. Pribudli veľmi silné nástroje na ­tracking a stabilizáciu videa. Okrem stabilizácie vďaka trackingovým funkciám možno vykonávať pokročilé retuše a efekty v rámci videa. Môžete retušovať či pridávať nápisy na pohybujúce sa objekty, vykonávať lokálne retuše, vymazať objekty či pridať efekty do videa. Novinkou je špecializovaný nástroj Face Refinement, ktorý vďaka automatickému trackingu tváre umožňuje vykonávať širokú paletu úprav na tvári. Môžete upravovať jednotlivé časti tváre zvlášť. Nástroj dokáže tvár automaticky zdetegovať a vytvorí jej pohybovú masku. Veľa nástrojov pripomína Photoshop a majú aj veľmi podobné možnosti, ibaže pracujete s videom. Možnosti úprav sú skutočne impozantné, s takýmto rozsahom som sa ešte nikde nestretol. V poslednom kroku je modul Deliver, ktorý zabezpečuje výsledný rendering videa. Vybrať si  môžete z veľkého množstva formátov a nastavení. ­Niektoré základné sú prednastavené, ale nastaviť možno všetko podľa potrieb.


Nový špecializovaný nástroj Face Refinement pomocou automatického trackINGU tváre umožňuje vykonávať širokú paletu úprav

Záver

DaVinci Resolve 14 Studio patrí v súčasnosti k absolútnej špičke na trhu a svojou komplexnosťou a výbornou cenou ho ťažko niekto prekoná. Práca so softvérom je relatívne jednoduchá a intuitívna, aj keď sa ju, samozrejme, treba naučiť. Výrobca má veľmi dobrú podporu, takže na internete nájdete veľké množstvo výučbových videí v podstate na všetky funkcie. Obrovskú výhodu vidím aj v cenovej politike. Keďže základná verzia je zadarmo, umožní sa tak prístup k jej profesionálnym funkciám aj začínajúcim filmárom a hobby kameramanom. Tí potom môžu prejsť na platenú verziu, prípadne prikúpiť prídavné ovládacie pulty. Verzia zadarmo pritom okrem pár spomínaných výnimiek má všetko zhodné s platenou verziou, takže prechod na ňu nie je v prípade potreby problém. Softvér tak vyhovie širokému spektru používateľov – od amatérskych hobby kameramanov cez svadobných a eventových kameramanov či produkčné štúdiá až po televízie.

HODNOTENIE:

Prostredie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Podpora formátov: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Vybavenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Podpora: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %

Celkovo: 100 %

• Cena: 310,80 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Blackmagic DaVinci

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať