S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Canon PowerShot G1 X Mark III: Kompakt so snímačom zrkadlovky

0

Ste zvyknutí na kvalitu a možnosti snímačov APS-C zrkadloviek, no prekážajú vám ich rozmery a hmotnosť? Ak neplánujete využívať možnosti výmenných objektívov, jedno z riešení pre vás by mohol byť nový kompakt PowerShot G1 X od Canonu. Prívlastok Mark III naznačuje, že ide o tretiu generáciu.

Magnéziové telo je záruka vysokej pevnosti a zároveň nízkej hmotnosti. Veľkosťou tento kompakt pripomína skôr G5 X s oveľa menším jednopalcovým snímačom než svojho predchodcu. Grip je dobre tvarovaný a umožňuje spoľahlivé držanie. Konštrukcia fotoaparátu je odolná proti prachu a vlhkosti. Príjemná novinka v porovnaní s predchodcom Mark II je zabudovaný hľadáčik obsahujúci 2,36 milióna pixelov. Predné ovládacie koliesko je umiestnené trochu netypicky, no zároveň veľmi ergonomicky naplocho na prednej strane, takže sa dá pohodlne ovládať ukazovákom. Masívnemu krúžku po obvode objektívu môžete priradiť rôzne funkcie, najviac sa mi osvedčilo využiť ho na plynulý zoom alebo manuálne ovládanie ­zaostrovania. Konektory na diaľkové ovládanie, micro USB a micro HDMI sú sústredené pod krytom na pravej strane. Žiaľ, výrobca sa neunúval zabudovať konektor na externý mikrofón, takže pri nakrúcaní videí sa budete musieť spoľahnúť na mikrofóny zabudované po stranách hľadáčika.

Napevno zabudovaný objektív s trojnásobným zoomom má rozsah ohniskovej vzdialenosti 15 – 45 mm, takže je nepatrne „širší“ ako základné setové objektívy zrkadloviek APS-C, ktoré zvyknú mať rozsah 18 – 50 mm. Objektív tvorí 9 prvkov v 8 skupinách, z toho sú 4 šošovky asférické – tri sú obojstranné a jedna jednostranná. Svetelnosť f/2,8 na krátkom konci poteší, umožňuje naplno realizovať tvorivé zámery využívajúce hĺbku ostrosti. Svetelnosť f/5,6 na najdlhšom ohnisku v tejto cenovej kategórii trochu sklame. Pri 6 a viacnásobnom rozsahu by to bolo logické, no pre 3× zoom nie je zníženie svetelnosti o dve clonové čísla dobrá vizitka. Clona s deviatimi lamelami umožňuje dosiahnuť príjemný kruhový bokeh (štruktúru neostrosti). Centrálna uzávierka ponúka možnosť synchronizácie blesku aj na najkratšom čase 1/2000 s.


Ľudová architektúra popoludní, zamračené. Ohnisková vzdialenosť 15 mm; f/2,8; 1/20 s; ISO 250

Snímač s technológiou Dual Pixel, ktorý zaostruje na princípe fázového posunu, vás doslova nadchne. Má rovnaké možnosti ako snímač v populárnej zrkadlovke Canon 80 D. Pixely na rozpoznávanie fázy sú súčasťou snímača. Potešia vás aj schopnosti adaptívneho inteligentného stabilizátora využívajúceho 5-osovú dynamickú stabilizáciu. Výrobca udáva, že môžete pri snímaní z ruky predĺžiť expozičnú dobu o 4 EV, ak chcete mať istotu, odporúčam 2 EV. Maximálna kadencia snímania je pri priebežnom zaostrovaní 7 snímok za sekundu, pri zaostrení na prvú snímku je 9 záberov za sekundu. Zaostrovanie využíva 49 bodov rozmiestnených v matici 7 × 7, pri dobrom svetle trvá 0,09 s. Vyrovnávacia pamäť má kapacitu 24 záberov JPG, pri snímaní do RAW je to 19 záberov. Veľmi dobre funguje aj sledovanie pohyblivých objektov, ak je sledovaný objekt v dostatočnom kontraste v pozadí, je sledovanie presné a spoľahlivé. Vstavaný neutrálny ND filter s faktorom 3 EV vám poskytuje vyššiu variabilitu pri nakrúcaní videí, takže frekvenciu uzávierky môžete nastaviť na 1/50 s alebo 1/100 s aj za jasného slnečného dňa a využiť nízke clonové čísla na dosiahnutie požadovanej hĺbky ostrosti. Absencia 4K rozlíšenia síce nevyzerá v technických parametroch dobre, ale na bežné účely je rozlíšenie full HD dostatočné. Treba si uvedomiť, že je to kompakt, a nie profesionálna kamera a aj na 4K televízore bolo full HD video po upscalingu vynikajúce.


Umelec v slabo osvetlenej kolibe. Ohnisková vzdialenosť 28 mm; f/5; 1/20 s; ISO 2000

 Procesor DIGIC 7 zaisťuje maximálnu možnú obrazovú kvalitu snímok už pri prvotnom spra­covaní, čo pri fotení v dobrých svetelných podmienkach prakticky eliminuje nutnosť úprav v postprodukcii. Spoľahlivo funguje automatická optimalizácia jasu a korekcia difrakcie.

Samozrejmá je možnosť pripojenia cez Wi-Fi a bluetooth na diaľkové ovládanie a takisto prenos obrázkov a videa do mobilných zariadení. Nabíjateľná lítiovo-iónová batéria NB-13L vám vydrží na 150 – 200 záberov. Na prvý pohľad trochu málo, no skôr než začnete uvažovať o kúpe ešte jednej batérie, pokúste sa fotiť efektívnejšie a zistíte, že 200 kvalitných záberov je viac než dosť.

Praktické skúsenosti

Na fotografovanie a nakrúcanie videí v každodennej redakčnej praxi používam zrkadlovku Canon 80D, ktorú som na dva týždne nahradil recenzovaným kompaktom. Fotil a filmoval som niekoľko tlačových konferencií a programátorský hackathon vo vlaku z Prahy do Košíc. Pri nakrúcaní videa počas jazdy vlakom „z ruky“ stabilizátor obstál na výbornú a aj vstavané ­mikrofóny vykonávali dobrú prácu, takže absencia konektora na externý mikrofón nie je až taký problém, ako by sa mohlo zdať. Pri fotení v horších svetelných podmienkach sa osvedčilo nastaviť vyššie ISO, k pozorovateľnému nárastu šumu začína dochádzať pri hodnotách ISO okolo 6400 – 8000. Šum je skôr chromatický než štrukturálny, štruktúra zrnenia je veľmi jemná. V synergii s vynikajúcim stabilizátorom udržíte aj 1/15 s pri najdlhšom ohnisku, takže problém nespôsobuje ani pokles svetelnosti na „dlhom“ konci. Spomínaný pokles svetelnosti bol motiváciou fotiť na kratšom ohnisku, kde má objektív vynikajúcu svetelnosť f/2,8 a rozdiel v ostrosti medzi „plnou dierou“ a takzvanou ­zlatou clonou, ktorá je odhadom f/4, keď je obraz najostrejší, je minimálny. Inak povedané, ak máte svetelnosť f/2.8, nie je dôvod ju nevy­užiť. Vinetácia na krátkom ohnisku je nepozorovateľná. Veľmi pozitívne hodnotím ručné vyklápanie vstavaného blesku, je to oveľa intuitívnejšie a pohotovejšie než aktivovanie pomocou tlačidla.


Praha – Hlavná stanica v noci. Ohnisková vzdialenosť 15 mm; f/2.8; 1/30 s; ISO 1250

Parametre:

• Snímač APS-C CMOS 24,2 Mpx, procesor Digic 7, citlivosť: ISO 100 až 25 600; objektív 15 – 45 mm (35 mm ekvivalent: 24 – 72 mm), svetelnosť f/2,8 – f/5,6; uzávierka: elektronicky ovládaná mechanická štrbinová + elektronická 1/2000 – 1 s, video full HD 1920 × 1080, max. 60 obr./s, hľadáčik: OLED 2 360 000 bodov; LCD displej 3", dotykový, 1 040 000 bodov, otočný okolo zvislého výklopného pántu, 1× karta SD, SDHC (UHS-I), SDXC; komunikácia: Wi,Fi, bluetooth 4.1, LE, NFC; rozmery: 115 × 77,9 × 51,4 mm, hmotnosť: 400 g

• Cena: 1080 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľký senzor APS-C, kompaktné rozmery, vstavaný hľadáčik, výborné zaostrovanie a vynikajúci stabilizátor
- Nie je podporované 4K video, chýba konektor na externý mikrofón

HODNOTENIE:

Foto: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 91 %
Video: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 84 %
Konštrukcia: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 88 %
Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %

Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Canon PowerShot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať