Budeme vďaka big data žiť dlhšie?
Čo majú spoločné Angelina Jolie, britská vláda a big data? Zdanlivo nesúvisiace témy spája genomika - odbor, ktorý môže už v blízkej budúcnosti zmeniť spôsob zdravotnej starostlivosti. Hoci ako vedná disciplína existuje už dlho, až s príchodom superpočítačov umožňujúcich rýchlo spracúvať obrovské množstvá dát je prakticky využiteľná aj v bežných podmienkach.
Slávna hollywoodska herečka sa len prednedávnom opäť dostala na titulky novín na celom svete. Angelina Jolie upútala pozornosť, keď si nechala odstrániť vaječníky. Je to už jej druhá operácia tohto typu - pred dvoma rokmi podstúpila operáciu prsníkov. Cieľom série chirurgických zákrokov bolo zníženie pravdepodobnosti vzniku zhubných nádorov. Pod skalpel ju dohnala analýza génov. Zistilo sa, že Angelina má podobne ako jej matka, stará mama i teta chybný gén, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka až na 87 percent a rakoviny vaječníkov na 50 percent.
Odhaduje sa, že človek má približne 20-tisíc génov. Hoci pri niekto ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH