Budúcnosť poľnohospodárstva: skleníky, umelá inteligencia a roboty
Malé mestečko Morehead v Apalačských horách je domovom najväčšieho skleníka v USA. Nejde však len o nadrozmernú verziu záhradného skleníka. Toto high-tech zariadenie využíva robotiku, umelú inteligenciu a dáta na dopestovanie až 20 miliónov kilogramov paradajok ročne. Do roku 2050 by malo žiť na Zemi 10 miliárd ľudí a OSN predpovedá, že na ich nasýtenie bude treba vyprodukovať o 70 % viac potravín. Jonathan Webb, zakladateľ a generálny riaditeľ AppHarvest, verí, že riešením sú skleníky riadené umelou inteligenciou.
AppHarvest bol postavený v roku 2020 a rozprestiera sa na 60 akroch (približne 24 hektárov), jeho najmodernejší skleník má 30-krát vyššie výnosy na aker ako otvorené polia, pričom spotrebuje o 90 % menej vody. LED svetlá sa používajú na doplnenie prirodzeného svetla a plodiny sa pestujú bez pôdy – v alternatívnom kultivačnom médiu, ktoré umožňuje absorpciu vody a živín koreňom rastliny.
Prostredníctvom 300 senzorov a umelej inteligencie zariadenie zbiera údaje z viac ako ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH