S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Recenzia: Canon XA35: Malý profesionál

0

Okrem produkčných filmových kamier z radu Cinema má Canon vo svojom portfóliu aj reportážne kamery série XA. Tie v súčasnosti zastupujú modely XA35 a XA30 a z nich odvodený spotrebný model LEGRIA HF G40. My sme testovali najvyšší model XA35. Musíme sa priznať, že zo začiatku sme k tejto kamere pristupovali s troškou dešpektu najmä pre miniatúrne rozmery snímača 1/2,84", ktorý je ešte menší, ako používa väčšina spotrebných modelov. Nebol by to však Canon, keby nemal v rukáve nejakú vychytávku. Vtip je v tom, že snímač nepoužíva rozlíšenie 16 či 20 Mpx ako spotrebné kamery. Jeho rozlíšenie je iba 2,91 Mpx (efektívne), čo je iba zhruba o 0,9 Mpx viac, ako je potrebné na full HD video. Vďaka tomu je veľkosť jednotlivých pixelov podstatne väčšia ako pri bežných spotrebných kamerách aj napriek o niečo menšiemu rozlíšeniu.

To sa, samozrejme, priaznivo prejavuje hlavne nízkou hladinou šumu aj pri filmovaní za horších svetelných podmienok. Konštrukčne je kamera robená „do ruky“, takže je na profesionálne pomery pomerne malá. Ľavú stranu v zavretom stave zakrýva 3,5" dotykový ­displej typu OLED. Ovládacie prvky sú vďaka menším rozmerom rozmiestnené po celej kamere. Hlavné ovládanie a nastavenia menu možno robiť z dotykového displeja alebo malým joystickom umiestneným v polohe na palec. Ďalej je k dispozícii niekoľko tlačidiel, dve na ľavej strane displeja, dve vzadu na ľavej a dve na zadnej strane. Tu sa nachádza aj prepínač funkcie prstenca objektívu na zoom alebo zaostrovanie. Na ľavej stane sú umiestnené aj dva sloty na karty SD a vypínač na natáčanie v infračervenom spektre. Na hornej strane vľavo je hlavný vypínač s možnosťou prepnutia na pozície kamera, vypnuté a media (prehrávanie). Podobný prepínač na pravej strane slúži na voľbu režimov automatika, manuálne a cinema. Konektory sú umiestnené na pravej strane vpredu pod krytkou. Vzadu je iba konektor napájania a slúchadiel. XA35 a XA30 ponúkajú profesionálny výstup SDI a odnímateľnú rúčku so vstavaným zvukovým ovládacím pultom a možnosťou pripojenia dvojice mikrofónov alebo linkových vstupov s konektormi XLR. V rúčke je takisto vstavaný infrareflektor. V zadnej časti nad batériou je ešte výsuvný a výklopný hľadáčik s dioptrickou korekciou. ­Ovládanie zoomu sa uskutočňuje klasickou pozdĺžnou kolískou s plynulou zmenou rýchlosti.


Pri zobrazení dostupnej pamäte kamera zobrazí dostupný čas záznamu pri rôznych nastaveniach alebo počet fotiek

Na ľavej strane pod objektívom je ešte tlačidlo Custom umožňujúce zapnúť ovládanie jednej zo štyroch prednastaviteľných funkcií pomocou otočného ovládača pod objektívom.  Kamera je určená predovšetkým na reportážne natáčanie, záznam športových či kultúrnych podujatí a istotne nájde používateľov aj medzi svadobnými kameramanmi. Počas testovania sme sa chceli presvedčiť, či použitý snímač naozaj plní to, čo sľubuje. Medzi funkciami nájdete aj neutrálny sivý filter, jeho použitie však ručne neovplyvníte. Môžete ho iba vypnúť alebo zvoliť automatické ovládanie. Pri práci sme prichádzali postupne na výhody a nevýhody tejto koncepcie. Ako sa dá predpokladať v tejto veľkostnej kategórii, ovládanie nemožno označiť za ideálne. Kamera síce umožňuje kompletné ručné ovládanie, ale na náš vkus až pričasto musíte používať dotykový displej. Môžete si síce niektoré funkcie namapovať na 5 ovládacích tlačidiel, ale aj tak sa v niektorých prípadoch nevyhnete šmátraniu po displeji. Prstenec na objektíve je v prípade, že máte odklopený displej, v podstate nedostupný. To je však daň za túto koncepciu a stretnete sa s tým pri všetkých takto koncipovaných kamerách.


Na zadnej strane je prepínač režimu prstenca (zaostrenie/zoom) a dvojica programovateľných tlačidiel.

Trošku nás zarazilo, že pri takejto cenovke nie je ku kamere dodávaná externá nabíjačka. Tá síce existuje, ale musíte si ju dokúpiť. Ináč ste odkázaní iba na nabíjanie v kamere. Nabíjačka obsahuje pomerne chatrný konektor a obávali by sme sa, koľko asi vydrží pri profesionálnom nasadení. Počas nabíjania svieti červená kontrolka, tá však signalizuje iba to, že je pripojený zdroj, o stave nabitia sa z nej nič nedozviete. To sa dá iba po stlačení tlačidla Disp/Batt, keď sa na displeji zobrazí stav nabitia. Nabíjanie navyše trvá pomerne dlho, takže ak máte dve batérie, bez externej nabíjačky sa na akcii nezaobídete. Čo sa týka obrazovej stránky, musíme priznať, že kamera príjemne prekvapila. Napriek tomu, že na záznam používa v MP4 maximálny dátový tok iba 35 Mb/s (pri 1080p50), pričom konkurencia väčšinou pracuje s 50 Mb/s, nepozorovali sme v obraze žiadne kompresné artefakty ani pri dynamických scénach. Podanie farieb je typické „canonovské“ a veľmi pripomína napríklad obraz z kamery C100 alebo XC10. Pleťové farby sú prirodzené a jemne vykreslené, celkové podanie farieb inklinuje k teplým tónom a je veľmi príjemné. Zaostrovacia ­automatika pracuje presne a netrpí rušivým preostrovaním.

Veľmi dobre funguje aj detekcia tváre. Pri reportážnych kamerách ide o veľmi dôležitú funkciu, ktorá poslúži aj pri natáčaní videoblogu či reportáže bez ďalšej osoby, ktorá obsluhuje kameru. Stačí otočiť displej o 180° na kontrolu kompozície a môžete natáčať. Kamera bez problémov drží zaostrenie aj pri pohybe osoby. Použitý snímač HD CMOS Pro má rozšírený dynamický rozsah. Kamere vďaka tomu nerobia problém kontrastne náročné scény, ako je ­spolovice osvetlená ulica za slnečného dňa a podobne. Jasy aj tiene sú nádherne vykreslené, akoby ste obraz spracúvali z RAW. Veľmi dobre pracuje aj vyváženie bielej, ktoré si hravo poradí aj v náročných scénach s kombinovaným osvetlením. Objektív má vstavaný optický stabilizátor obrazu, ktorý pracuje pomerne slušne. Na najdlhšom ohnisku sa prejavuje výraznejšia farebná aberácia (fialové kontúry na kontrastných hranách). V ostatných častiach rozsahu je obraz pekne prekreslený a bez rušivých prvkov. Zaujímavosť kamery je režim infra. Samozrejme, nejde o prevratnú novinku, kamera však používa pomerne výkonný infračervený reflektor, ktorý dosvieti asi na 4 – 5 metrov. Výstupný obraz si môžete nastaviť ako čiernobiely alebo zeleno-biely. Keďže kamera v tomto režime ide na doraz, treba počítať aj s vyšším šumom. Bežné nočné zábery kamera zvláda s prehľadom. Pokiaľ vám ide o kvalitný záznam, odporúčame sa držať so zosilnením do 12 dB, keď kamera produkuje dobre prekreslený obraz s vernými farbami a s minimálnym šumom. Pri zosilneniach nad 20 dB sa už pridáva aj kvantizačný šum a obraz trpí výrazným nepokojom. V nevyhnutných prípadoch je však použiteľných aj 24 dB. Zvukový diel má vďaka prídavnému modulu na rúčke podstatne viac možností a nastavení. Vzhľadom na to, že rúčka je snímateľná, zostalo veľa nastavení zvuku aj v menu. No ak používate externé mikrofóny XLR, možno všetko ovládať na vonkajšom paneli. Pri použití jedného reportážneho mikrofónu sa dajú vstupy prepnúť tak, aby sa zvuk nahrával do oboch kanálov.


Vľavo pod objektívom je tlačidlo Custom NA prepnutie režimu otočného ovládača

 Napriek tomu, že ovládanie nie je najpraktickejšie, pri dôslednej personalizácii si ho možno značne zjednodušiť. Výhodné sú spoľahlivo a presne pracujúce automatiky, ktoré v zhone reportážneho natáčania určite oceníte. Na spomínané účely je kamera veľmi dobre vybavená a určite si nájde veľa priaznivcov. Vo výbave nechýba ani diaľkový ovládač a Wi-Fi s NFC. Vďaka nemu možno kameru diaľkovo ovládať a s využitím prenosu FTP presúvať súbory do PC. Trochu limitujúca však pre viacerých môže byť cena. Tá je z veľkej časti spôsobená prítomnosťou konektora SDI. Ak ho oželiete, bude pre vás lacnejším variantom model XA30. Ten je inak úplne zhodný s XA35 a líši sa práve absenciou SDI. Ak potrebujete šetriť viac, je tu ešte spotrebný model  LEGRIA HF G40. Pri výrazne nižšej cene sa však budete musieť zmieriť s viacerými kompromismi. Nenájdete tu výstup SDI, prídavnú rúčku, rozšírený režim Infra, filter ND ani režimy Wide DR Gamma a Highlight priority. Všetko ostatné zostáva rovnaké ako na modeli XA35. Cena je však výrazne nižšia.

Parametre:

• Snímač 1/2,84" HD CMOS Pro, rozlíšenie 2,91 Mpx, maximálne rozlíšenie 1080p50, dátový tok 35 Mb/s, stabilizátor optický, objektív 26,8-576 mm (ekv. k 35 mm políčku) F1,8 – 2,8, displej 3,5" OLED, 1,23 Mpx, dotykový, hľadáčik 0,24" TFT 1,56 Mpx, záznam: 2× slot SDXC, konektivita: Wi-Fi (2,4 a 5 GHz), HD/SD – SDI, mini HDMI, USB 2.0, A/V Out, mikrofón IN 3,5 mm jack, slúchadlá 3,5 mm jack, akumulátor BP-820 7,4 V/1780 mAh
• Cena: XA35  2099 EUR, XA30  1599 EUR, LEGRIA HF G40 1099 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborná kvalita obrazu, manuálne ovládanie, obrovské možnosti nastavení a personalizácie, vysoký dynamický rozsah
- Horšie ovládanie

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu:  90 %
Kvalita zvuku:  100 %
Ovládanie: 90 %
Výbava: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 95 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Canon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať