Canon XC15: 4K profesionál v 2. generácii
Canon XC15 je pokračovaním veľmi úspešného modelu XC10. Zatiaľ čo XC10 naďalej zostáva v ponuke, novinka prináša rozšírené možnosti. Pri pohľade na kameru zvonka sa udialo minimum zmien, vľavo hore pribudol systémový konektor na zvukový modul a pätica na príslušenstvo je teraz pasívna, bez synchronizačných kontaktov. Toto riešenie je v podstate logické, XC15 je plnohodnotná videokamera a možnosť fotenia je tu iba núdzová. Canon svoj rad XC uvádza ako entry-level profesionálne kamery, určené pre tvorivých amatérov s ambíciami pracovať na profesionálnych projektoch a takisto ako doplnkové kamery k svojim produkčným modelom radu Cinema EOS, ako napríklad C300. Kamera je vybavená 1" snímačom MOS s rozlíšením 12 Mpx. Objektív je rovnaký ako u predchodcu, nevymeniteľný s ekvivalentným rozsahom (k 35 mm) 27,3 – 273 mm a svetelnosťou F2,8 – 5,6.
Ovládanie zoomu a zaostrenia má svoje prstence na objektíve, zoom je čisto mechanický, ostriaci krúžok sa pri zapnutí automatického ostrenia odpojí, takže nie je kalibrovaný. Objektív je vybavený hranatou slnečnou clonou. Na ľavej strane tela sú umiestnené systémový audiokonektor, prepínač zaostrovania AF/MF a dve z troch programovateľných tlačidiel. Pod plastovou krytkou sa nachádzajú konektory mini HDMI, mini USB a napájanie/nabíjanie. Kamera sa dodáva so špeciálnym modulom audioadaptéra, ktorý umožňuje pripojenie dvoch externých mikrofónov alebo linkových vstupov konektormi XLR a ich ovládanie. Oceňujeme však, že aj napriek tomu na ľavej strane pod malou krytkou nájdete vstup, 3,5 mm jack na pripojenie klasického mikrofónu. Je to výhodné, keďže nemusíte vždy so sebou nosiť rozmerný zvukový modul.
Ovládanie audiovstupov je však vďaka tomu trochu prekombinované, a aj keď máte pripojený modul, musíte niektoré veci konfigurovať cez menu. Ľavá zadná hrana nesie úzky výduch ventilátora (ten je v prípade potreby vypínateľný). Trojpalcový dotykový displej, umiestnený na zadnej stene, možno naklápať smerom hore aj dole, takže umožňuje kontrolu záberu v každej situácii. Užitočná zaujímavosť, ktorú sme videli už pri XC10, je hľadáčikový nadstavec na displej, ktorý umožňuje použitie kamery aj za silného svetla (kamera nemá samostatný hľadáčik). Pravda je, že sme tajne dúfali, že výrobca použije vyššie rozlíšenie displeja, aby práve pri použití v role hľadáčika bolo možné zmenšiť používané piktogramy. Trochu nepríjemné je, že v tomto režime prídete o možnosť dotykového ovládania, týka sa to hlavne zaostrovacieho bodu. Ostatné sa dá nahradiť joystickom. Nadstavec sa na displej pripevňuje jednoduchým zaklápacím mechanizmom, takže ho možno v prípade potreby rýchlo demontovať. Pod displejom sú umiestnené ešte dvierka šachiet na pamäťové karty SDXC a CFast. Pravej strane dominuje rukoväť, ktorú možno oproti telu otočiť o 90° dopredu aj dozadu, čo umožňuje jednoduchšie držanie aj pri extrémnych podhľadoch alebo nadhľadoch. V tej je zo spodnej strany umiestnený akumulátor, zozadu tlačidlo menu a ovládací joystick s potvrdzovaním. V pravom hornom rohu je tretie programovateľné tlačidlo v základnom nastavení, priradené ostriacemu asistentovi. Na vrchnej časti je prepínacie koliesko prevádzkových režimov s aretáciou, tlačidlo zapnutia/vypnutia, prehrávania, otočný volič a tlačidlo záznamu s prepínačom foto/video. Na prednej strane rukoväti dole je umiestnená kontrolka záznamu a prijímač IR DO. Diaľkový ovládač možno dokúpiť.
Rukoväť s ovládaním možno skloniť o 90° vpred aj vzad
Záznamové režimy boli zaujímavé už u predchodcu a v tomto smere sa veľa zmien neudialo, tá hlavná je, že v oboch rozlíšeniach pribudla možnosť záznamu 24p. Kamera umožňuje záznam full HD 1080 50p, ale v režime Long GOP so vzorkovaním farieb 4:2:2/8 bitov a dátovým tokom 50 Mb/s v kodeku XF-AVC kontajnerom MXF (Multimedia Exchange Format). Dostupné sú aj snímkové rýchlosti 25, 50i a novinkou je 24p. Toto video sa zaznamenáva výhradne na kartu SDXC. 4K video je mierené na profesionálne využitie, zaznamenáva sa iba na kartu CFast s parametrami 4K 25p alebo po novom aj 24p, All Intra so vzorkovaním farieb 4:2:2/8 bitov a dátovým tokom 205 alebo 305 Mb/s v kodeku XF-AVC kontajnerom MXF. Hlavný účel využitia kodeku XF-AVC a kontajnera MXF, ktorý sa používa aj vo väčšine profesionálnych strižní, je kompatibilita s produkčnými kamerami EOS Cinema. Aj z tohto dôvodu dostala kamera viacero noviniek. Vo full HD móde bola výrazne zlepšená citlivosť na svetlo a kamera teraz v extrémnych podmienkach môže využívať citlivosť až ISO 20 000.
K podpore obrazových režimov Canon Log a Wide DR pribudli ďalšie, ako Neutral/Production Camera, colour Matrix Off, Highlight priority, ako aj tri nové vzhľady obrazu. Obrazové režimy sú teraz kompatibilné práve s EOS C300. Čo sa týka funkcií a rozšírení, z vyšších radov pribudol WFM (Waveform monitor – dôležitá pomôcka pri správnom nastavení expozičných hodnôt), používateľské premenovanie klipov, nastavenie uhla uzávierky, možnosť uzamknutia dotykového displeja a podstatne bola zlepšená rýchlosť zaostrovania. Zaujal nás režim Highlight priority, ktorý využíva špeciálnu gama krivku na zvýšenie dynamického rozsahu. Zabezpečuje lepšie vykreslenie detailov v tieňoch a zabraňuje prepalom vo svetlých častiach obrazu. Nastavením uzávierky pomocou hodnoty uhla uzávierky namiesto času vychádza výrobca v ústrety hlavne filmárom, u ktorých je takéto nastavenie zaužívané ešte z filmových kamier. Rýchlejšie zaostrovanie nastaviteľné v troch stupňoch dostal aj model XC10 po softvérovom update. My sme ho však mali možnosť vyskúšať až na novinke.
Nový audio modul umožňuje pripojenie dvojice mikrofónov alebo linkových vstupov cez XLR
Napriek tomu, že pri prvom kontakte sa nám zdala XC15 rovnaká ako jej predchodca, ibaže s pridaným zvukovým adaptérom, po skončení testovania sme názor zmenili. Výrobca nezaháľal a XC15 je pomerne veľký krok vpred. Väčšina zmien sa však skrýva v útrobách. Zlepšila sa logika ovládania, takže aj s nasadeným hľadáčikovým nadstavcom kameru bez problémov ovládate. Významne sa zlepšilo zaostrovanie, a to nielen jeho rýchlosť, ale aj presnosť. Veľmi nás potešila prítomnosť monitora WFM. Ten sme predtým videli iba na vyšších modeloch kamier a musíme priznať, že táto pomôcka je veľmi návyková. Napriek tomu, že jeho zobrazenie je pomerne malé, umožňuje rýchlo získať predstavu o jasových pomeroch v scéne a presnejšie nastaviť expozičné parametre. Kamera používa optickú stabilizáciu obrazu, ktorá je pomerne účinná v celom rozsahu zoomu. Zaujímavé je zvýšenie citlivosti vo full HD režime, ktoré reálne poskytuje kvalitnejší obraz aj v extrémnych podmienkach.
Aj keď výrobca mlčí o spôsobe, ako to dosahuje, odhadujeme, že pravdepodobne používa viacnásobný odpočet snímača vyššou frekvenciou a vďaka tomu sa darí účinne potláčať šum. Trojici programovateľných tlačidiel môžete priradiť funkcie podľa vašich preferencií. Ovládanie zoomu je iba manuálne, je však úplne mechanické, takže reaguje okamžite s pohybom krúžku. Oba krúžky objektívu sú vybavené drážkami na pripojenie externej ovládacej mechaniky. Zvuk sa dá nastavovať ručne cez menu alebo použiť niektorý z prednastavených zvukových programov. Prídavný zvukový modul umožňuje pripojenie dvojice mikrofónov alebo vstupov cez konektory XLR. Oba zvuky môžete nahrávať zvlášť, prípadne ak používate reportážny mikrofón, môžete zvuk presmerovať do oboch kanálov. Súčasne možno pripojiť aj mikrofón k 3,5 mm jacku, aktívny však môže byť buď ten, alebo vstup z prídavného modulu. Na rukoväti je k dispozícii aj výstup na slúchadlá. Záznam zvuku je veľmi kvalitný a vďaka možnosti manuálneho nastavenia môžete veľmi dobre eliminovať ruchy. V tichom prostredí možno dočasne vypnúť aj vstavaný ventilátor, treba však dať pozor, aby sa kamera neprehrievala.
Ako sme sa zmienili, 4K video sa zaznamenáva iba na kartu CFast 2.0. Ide o nový typ vysokorýchlostných kariet, konštrukčne vychádzajúci z formátu Compact Flash. Používa zbernicu SATA 600 a umožňuje zápis rýchlosťou až 440 MB/s a čítanie 550 MB/s (SanDisk 128 GB), teda rýchlosti diskov SSD SATA. V najvyššej kvalite 128 GB karta CFast pojme 56 minút videa. Kvalita videa patrí k špičke na trhu a vo svojej cenovej kategórii veľa konkurencie nemá. Je to spôsobené aj tým, že také vysoké záznamové rýchlosti, režim All Intra ani vzorkovanie 4:2:2/8 bitov v 4K rozlíšení žiadna iná kamera na trhu v tejto cenovej kategórii neponúka. Kamera poskytuje dynamický rozsah až 12 clonových čísel a má výborné podanie farieb a ostrosť obrazu. Aj keď to na pohľad nevyzerá, ergonómia je veľmi dobrá aj vďaka nastaviteľnej rukoväti a kamera sa dobre používa aj na statíve. Chválime aj kvalitu objektívu, nezaznamenali sme žiadne pozorovateľné optické chyby, nezaškodila by však vyššia svetelnosť.
Okrem bežného natáčania ponúkne aj režimy na nahrávanie time lapse v 4K až do 1200-násobného zrýchlenia alebo až ¼ spomalenia vo full HD. Vo fotorežime môžete použiť iba JPEG a kvalita fotiek bola skôr priemerná.
Parametre:
• Model : Canon XC15, senzor : 1" MOS, 13,36 Mpx (video 8,29 Mpx, foto 12 Mpx), objektív: 27,3 – 273 mm (ekv. 35 mm), f2,8 – f5,6, filter 58 mm, stabilizácia obrazu: optická (v objektíve) + hybridná, filter ND: jednostupňový 3EV, záznam na kartu CFast: 3840 × 2160 25p, 24p, 4:2:2/8 bitov, All I, 205 a 305 Mb/s, záznam na kartu SDXC: 1920 × 1080 50p, 50i, 25p, 24p, 4:2:2/8 bitov, Long GOP 50 Mb/s, formát záznamu: XF-AVC (H.264/AVC), kontajner MXF, displej: 3" dotykový LCD s rozlíšením 1,03 Mpx a s možnosťou použitia hľadáčikového nadstavca, vstupy/výstupy: mikrofón 3,5 mm jack, slúchadlá 3,5 mm jack, mini HDMI, mini USB, Wi-Fi, systémové audio, časový kód: áno, používateľsky nastaviteľný, rozsah zosilnenia: 0 – 42 dB, rozsah časov: ½-1/2000 s, batéria: LP-E6N LiPol 7,2 V, 1865 mAh, asi 1 h 20 min záznamu 4K
• Cena: 2699 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vynikajúca kvalita záznamu, profesionálny záznam 4K All I, vysoká citlivosť, kvalitný stabilizátor obrazu, zvukový modul v príslušenstve, kvalitný zvuk
- Displej mohol mať vyššie rozlíšenie
HODNOTENIE:
Obraz a zvuk: 100 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Spracovanie: 100 %
Celkovo: 100 %