S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Chieftec STX-01B-OP: „Dvojlitrovka“ pre platformu Mini-STX

0

Najmenší štandardizovaný formát základných dosiek, do ktorých môžete osadiť desktopový procesor podľa vlastného výberu, je Mini-STX – 140 × 147 mm. Obmedzenie v podpore je na procesory Intel a také, ktoré majú TDP do 65 W. Mimo hry sú teda iba modely určené na manuálne pretaktovanie.

Napriek svojim nesporným výhodám v malých rozmeroch a pritom stále širokých možnostiach v prispôsobení konfigurácie sa toto mladé riešenie (existujúce od roku 2016) ešte poriadne nevrylo do povedomia. Dopyt je tak pomerne nízky, dostupných dosiek je zatiaľ málo a skriniek ešte menej.

Jedna z najzaujímavejších je Chieftec STX-01. Nejde síce o dokonalú skrinku, ale oproti Akase Cypher ST, najrozšírenejšej u nás, má v niektorých ohľadoch navrch. Napríklad v presnosti a zlícovaní jednotlivých častí. Chieftec v tomto smere jasne vyniká, dielenské vyhotovenie sa pýši všadeprítomnou presnosťou a punc luxusu skrinke dodáva čelný panel z brúseného hliníka. Zvyšok konštrukcie je tradične z oceľových plechov.

Pohodlnejšia je i (de)montáž. Akasa má priestor okolo podnosu na základnú dosku uzavretejší, bočné steny sú napevno, Chieftec ich má v rámci odnímateľného krytu.


Okrem skrinky nabitej hardvérom si všimnite takisto zadný panel. Priechodky na voliteľné súčasti, ako sú externé antény či sériové porty, sú upchaté gumenými zátkami. Často sú realizované menej prakticky – jednorazovo, vylamovacím plieškom

Horšie je to s veľmi obmedzenou podporou chladičov, hoci sa to na prvý pohľad nezdá, pretože skrinka je pomerne hrubá. Na tom však má podiel najmä šachta pod základnou doskou, určená výhradne na úzku 12,7-milimetrovú optickú mechaniku. Už i chladič dodávaný spolu s procesormi je so svojimi 46 mm privysoký. Najväčší, aký sa do tejto skrinky zmestí, môže mať maximálnu výšku 40 mm. A i to za predpokladu, že ako úložisko použijete SSD vo formáte M.2 s inštaláciou priamo na doske. Držiak na 2,5" disk je totiž situovaný priamo nad procesorom, čo pri zaplnení znamená mínus 8 mm.

V rámci testovania som použil nízkoprofilový chladič Akasa s výškou 25 mm, čo je tak akurát i s rezervou, aby mohol ventilátor pod diskom dýchať. Meral som s nastavením optimalizovaným na tichý chod (z pol metra 33,5 dBA) s procesorom Pentium G4600 so spotrebou v záťaži približne 50 W. Inštalácia s SSD nad ventilátorom oproti jeho uloženiu improvizačne v šachte na napaľovačku zhoršuje teploty zhruba o päť stupňov Celzia (zo 79 na 84 °C). Táto intenzita zahrievania (pri izbovej teplote 21 °C) je každopádne tak či tak už pomerne vysoká, a preto v bežnej praxi budete zápasiť s vyššou hlučnosťou, keď regulácia PWM ventilátor vyženie na vysoké otáčky.


Optické porovnanie Chieftec STX-01B-OP (hore) s Akasa Cypher ST (dole)

Oproti tomu konkurenčná Akasa končí za rovnakých podmienok na 78 °C, pričom má ešte priestor na efektívnejší/vyšší chladič. Jej interiér je navrhnutý tak, aby mu držiak s SSD cestu nekrižoval a v porovnaní so ­Chieftecom má k dobru systémový ventilátorček. Ten má v takýchto malých skrinkách zmysel, ale iba v kritických situáciách. Zníženie teplôt je totiž vždy neúmerné nárastu hlučnosti.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Minimalistické rozmery, precízna a pevná konštrukcia, veľmi pohodlná montáž, podpora optickej mechaniky
- Slabšie chladenie: 2,5" disk upcháva výraznú plochu vstupnej perforácie, značné obmedzenia na výšku chladiča

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 90 %
Návrh interiéru:  80%
Spracovanie:  100 %
Chladenie: 80 %
Celkovo: 88 %

• Cena: 33 EUR 

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Chieftec STX

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať