CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Test zdrojov ATX: 3× 750 W

0

Výkon herného či pracovného počítača s top modelom grafickej karty (GeForce RTX 2080 Ti/Vega64) sa pohybuje medzi 370 – 420 W. Do tohto rozmedzia sa však zmestia i konfigurácie silno orientované na veľmi vysoký procesorový výkon s mnohojadrovými Threadrippermi či Core i9 z rodiny Skylake-X. Optimálne na takéto zostavy sú 750-wattové napájacie zdroje. Možností je mnoho. Na prehliadku, meranie a porovnanie základných vecí som nominoval napohľad tri atraktívne modely.

Semimodulárny Riotoro Onyx má certifikovanú najnižšiu účinnosť – 80Plus Bronze, ale takisto je najlacnejší a v teste má zastupovať pomyselnú spodnú hranicu, nad ktorou má ešte zmysel pri drahšom počítači uvažovať. Proti sebe stoja však i dva „zlaté“ (s 80Plus Gold), každý poňatý trochu inak.

Ako testujeme

Po hodnotení kvality kondenzátorov, od ktorej sa okrem iného odvíja i životnosť, testujem účinnosť, a to nastavením fixných záťaží. Dvadsať percent predstavuje typický stav v nečinnosti alebo nenáročnú kancelársku prácu. Pri 50 % sa potom dostávame na špičku účinnosti, ktorú práve pri polovičnej (či trochu vyššej) záťaži spínané zdroje obyčajne dosahujú. Ak je pre vás dôležitá čo najvyššia efektivita, patria tieto výsledky medzi kľúčové ukazovatele.

No a nakoniec testujem pri maximálnom udávanom výkone, ktorý by mal každý zdroj dlhodobo ustáť (a nebýva to vždy samozrejmosť). V takýchto podmienkach je účinnosť, naopak, najnižšia. Spolu s meraním účinnosti je pri 20, 50 a 10-percentnom zaťažení i hlučnosť. To zo vzdialenosti približne tridsať ­centimetrov a so snímačom smerujúcim k mriežke ventilátora.


Vzájomná poloha zdrojov a hlukomeru pri meraní hlučnosti

Pri výbere zdroja nepodceňujte ani parametre kabeláže. Nejde ani tak o prierez vodičov (s tým nebýva problém a pri značkových zdrojoch je často štedro predimenzovaný), ako o dĺžku. Na pohodlnú montáž s ukážkovým manažmentom kabeláže musí zodpovedať potrebám skrinky.


Riotoro Onyx

Hodnotenie

Osadenie Onyxu je tvorené prekvapivo slušnými kondenzátormi Chemi-Con – s KMR na primárnej časti a KZE na sekundárnej, kde sú tiež takisto kvalitné Rubycony. Na vysokej úrovni je i ventilátor. Ten patrí k tomu lepšiemu, čo v zdrojoch (i drahších) nájdete.

Pri nízkom výkone, v praxi typicky mimo záťaže PC, je ventilátor veľmi tichý, no s narastajúcimi požiadavkami hlučnosť stúpa a zdroj sa radí k hlučnejším modelom (charakter zvuku je však čisto aerodynamický, bez pazvukov). To pramení i z vyššieho zahrievania, spôsobeného nižšou účinnosťou – pri optimálnych podmienkach okolo 89 %. S ohľadom na to sú vhodne navrhnuté i pasívne chladiče na usmerňovačoch. Zdroj má napevno 24-pinový konektor a konektory EPS, čo nie je na prekážku, pretože musia byť vždy zapojené, zvyšok je odpojiteľný. Je zvláštne, že výrobca vyviedol iba jeden 4+4-pin (zvyčajne pri takýchto výkonných zdrojoch bývajú dva) na napájanie procesora. Hlavne preto, že 12 V vetva má až 62 A. Jeho dĺžka je však dostatočná i na ťahanie poza základnú dosku i vo vysokých skrinkách. Za sedemdesiat eur môžem zdroj odporúčať všetkými desiatimi.


Antec HCG750

Antec HCG750 je slabšia kópia (drahšieho) Seasonicu SilentSnow. Topológia i osadenie (špičkovými Chemi-Conmi + Nichiconmi) je rovnaké. K dispozícii je takisto hybridný režim ventilátora, ktorý sa dá v jednej z dvoch polôh prepínača odstaviť. To možno aj urobíte, pretože i tu je použitý rapkajúci ventilátor. Ten charakterizuje chod aj pri polovičnom zaťažení, keď sú otáčky pomerne nízke a aerodynamický hluk je nevýrazný. Oproti Seasonicu je lacnejší o šesťdesiat eur. Jednak preto, že Antec nie taká zvučná značka a až tak sa neprepláca, ale takisto z dôvodu nižšej účinnosti a v neposlednom rade je tu i lacnejšie šasi. Naopak, Modecom na tom rozhodne nešetril. Obal Vulcana je doslova ohurujúci. V prvom rade sa vyznačuje netradičnou stavbou (servisní technici si však zložitejšiu demontáž krytu pochvaľovať nebudú) s mimoriadnou robustnosťou. Len bočné panely majú pol kila a vcelku je zdroj takmer o tretinu ťažší než zvyšné dva. Veľké opodstatnenie nemá ani extrémna dĺžka 190 mm, ktorá nie je bežná ani pri zdrojoch s dvojnásobným výkonom. Pred kúpou si tak poriadne premerajte, či sa vám do skrinky naozaj zmestí.


Modecom Volcano 750 Gold

Dôraz na luxusný prvý dojem (i ten je pre reprezentatívne zostavy dôležitý) je tu evidentný. A popri pomerne nízkej koncovej cene, len ľahko presahujúcej stovku, šetrenie na iných miestach neprekvapuje. To v tomto prípade znamená použitie lacnejších kondenzátorov Teapo, ktorými je posiate celé PCB. Zrejme i preto sa Modecom neodváži poskytnúť dlhšiu záruku než dva roky. Účinnosť je o trochu nižšia ako pri Antecu a blíži sa skôr k dolnej hranici tabuľkových hodnôt pre 80Plus Gold. Napriek tomu ide stále o unikátny zdroj, ktorý si svojich zákazníkov určite nájde. Možno aj pre nadštandardný počet konektorov SATA na extra dlhých kábloch, čo sa hodí napríklad do serverov. Ešte dodám, že hlučnosť je tu vyššia, a to trochu zbytočne aj pri nízkom zaťažení.

 

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
ATX zdroj

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať