Civilizácia sa do 1000 rokov zničí sama
Nový model naznačuje, že aj pokročilej mimozemskej civilizácii môže trvať menej ako 1000 rokov, kým zničí svoju planétu zmenou klímy, aj keď sa spolieha výlučne na obnoviteľnú energiu. Keď astrofyzici simulovali vzostup a pád mimozemských civilizácií, zistili, že keby civilizácia zaznamenala exponenciálny technologický rast a spotrebu energie, mala by menej ako 1000 rokov, kým by sa jej planéta stala príliš horúcou na to, aby bola obývateľná.
Platilo by to aj v prípade, že by civilizácia využívala obnoviteľné zdroje energie, a to v dôsledku nevyhnutného úniku tepla, ako to predpokladajú zákony termodynamiky. Nový výskum bol zverejnený na predtlačovom serveri arXiv a je v procese recenzovania. Štúdia bola inšpirovaná ľudskou spotrebou energie, ktorá od roku 1800 exponenciálne rástla. V roku 2023 ľudia spotrebovali približne 180 000 terawatthodín (TWh), čo je približne rovnaké množstvo energie, aké v danom okamihu dopadá na Zem zo Slnka.
Veľká časť tejto energie sa vyrába z plynu a uhlia, ktoré zohrievajú planétu neudržateľným tempom. No aj keby sa všetka táto energia vyrábala z obnoviteľných zdrojov, ako je veterná a slnečná energia, ľudstvo by stále rástlo, a tak by potrebovalo viac energie. Preto sa vynára otázka, či je to udržateľné počas dlhého obdobia.
Manasvi Lingam, astrofyzik z Floridskej technickej univerzity a spoluautor štúdie, a druhý spoluautor Amedeo Balbi, docent astronómie a astrofyziky na univerzite Tor Vergata v Ríme, sa zaujímali o aplikáciu druhého zákona termodynamiky na tento problém. Tento zákon hovorí, že neexistuje dokonalý energetický systém, v ktorom by sa všetka vytvorená energia efektívne využila; časť energie musí zo systému vždy uniknúť. Táto uniknutá energia spôsobí, že sa planéta časom zohreje.
Nahromadenie unikajúcej energie, dokonca aj zo zelenej energie, nakoniec prehreje každú planétu do takej miery, že už nebude obývateľná. Ak sa úroveň energie neobmedzí, tieto katastrofálne klimatické zmeny môžu trvať menej ako 1000 rokov od začiatku výroby energie. Pre tento 1000-ročný limit je pre astrobiológov oveľa ťažšie nájsť život aj inde vo vesmíre.
Podľa Lingama však vyhynutie mimozemšťanov nie je jediným potenciálnym dôsledkom exponenciálneho využívania energie. Existujú aj iné možnosti, a to tak pre ľudí, ako aj pre mimozemské civilizácie. Namiesto toho, aby sa civilizácia zmierila s vyhynutím alebo vyvinula technológiu na presun výroby energie mimo Zeme, mohla by sa rozhodnúť pre zastavenie svojho rastu, navrhol Lingam.
Zdroj: livescience.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.