S_Flip6_10 Advertisement S_Flip6_10 Advertisement S_Flip6_10 Advertisement

Laserová čelenka v reálnom čase odhalí riziko mŕtvice

0

Laserom riadené zariadenie, ktoré poskytuje okamžitú spätnú väzbu o riziku mŕtvice u pacienta, by mohlo zmeniť súčasné metódy a poskytnúť lekárom prenosný, cenovo dostupný a neinvazívny spôsob vykonávania zákrokov zachraňujúcich život. Takýto prístroj vyvinuli výskumníci z Kalifornského technologického inštitútu (Caltech) a Keck School of Medicine of University of Southern California.

Nositeľné zariadenie monitoruje zmeny prietoku krvi v mozgu a objem, keď pacient zadrží dych. Analýza tohto testu v reálnom čase môže poskytnúť okamžitú spätnú väzbu týkajúcu sa rizika mŕtvice u pacienta. Zariadenie vyžaruje infračervené laserové svetlo cez lebku do mozgu, zatiaľ čo priľahlá kamera zhromažďuje údaje merajúce svetlo odrážajúce sa späť po „rozptýlení“ prietokom krvi v cievach.

Táto metóda, známa ako optická spektroskopia s kontrastom škvŕn (speckle contrast optical spectroscopy – SCOS), v podstate ukazuje rýchlosť toku krvi podľa toho, ako rýchlo sa mení rozptyl. V rámci štúdie tím vybral 50 účastníkov, ktorí boli po vyplnení dotazníka rozdelení do dvoch skupín – s vysokým a nízkym rizikom. Všetkým účastníkom, ktorí boli vybavení prístrojom, analyzovali počas troch minút rýchlosť a objem prietoku krvi v mozgu a po uplynutí jednej minúty museli zadržať dych.

Zadržiavanie dychu vytvára stres pre mozog, pretože je zbavený kyslíka, čo spôsobuje, že zvyšok tela reaguje pumpovaním väčšieho množstva krvi do mozgu. Po obnovení pravidelného dýchania sa prietok krvi vráti na základnú („normálnu“) úroveň. Prostredníctvom tohto procesu analýza SCOS zariadenia zachytila kľúčové rozdiely medzi skupinou s nízkym a vysokým rizikom. Ako ľudia starnú, ich krvné cievy sú tuhšie, čím sú náchylnejšie na mŕtvicu.

Tieto reaktívne merania naznačujú tuhosť ciev. Výskumníci sa teraz snažia pridať strojové učenie pri analýze zozbieraných údajov a uskutočniť klinickú štúdiu na sledovanie pacientov počas viac ako dvoch rokov. Navyše dúfajú, že s postupným vývojom bude technológia schopná odhaliť, kde v mozgu už došlo k mŕtvici. Štúdia bola publikovaná v časopise Biomedical Optics Express.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: Caltech

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať