CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Test 4 mechanických klávesníc

0

Trh s klávesnicami sa vracia k svojim historickým koreňom. Spočiatku sa používali mechanické spínače, no pre nižšiu výrobnú cenu ich neskôr pretlačili alternatívne riešenia stavajúce na membránach. Ešte pred takými piatimi rokmi boli mechanické klávesnice skôr raritou v ponuke iba niektorých firiem. Teraz sú aj vplyvom vyššej kúpnej sily na každom kroku a vyšperkovaným drahým membránovým sestričkám (ako bola kedysi i legendárna Logitech Illuminated K740) už nedávajú šancu na prežitie. Marketingové masáže totiž vytvárajú povedomie, že tie mechanické majú kvalitatívne výrazne navrch. A čiastočne je to pravda – stisk a reakcia klávesov sú istejšie, jasne definované (a na výber je dnes množstvo spínačov s rôznymi vlastnosťami) a hlavne časom nemenné.

Iste ste sa už stretli s tým, že niektoré klávesy bežných membránoviek reagovali ľahšie, iné zase tuhšie, prípadne vôbec. A keď sa navyše vyskytne v tlačidle nejaké znečistenie, stáva sa z práce za počítačom nočná mora. V tomto smere sú mechanické modely imúnnejšie a ohurujú i dlhou životnosťou. Ale aj priemerná membránová klávesnica vydrží roky.

Čo sledujeme pri hodnotení

Z merateľných vecí cez AquaKeyTest testujem, koľko naraz stlačených klávesov je daná klávesnica schopná spracovať. Pomocou hlukomeru zo zhruba pol metra meriam hlučnosť pri stláčaní vždy rovnakých klávesov v 30-sekundovom intervale, v ktorom je zaznamenaných 30 vzoriek meraní. Do tabuľky je zapísaná priemerná hodnota z nich.

Jedno z čiastkových hodnotiacich kritérií je úroveň vyhotovenia, v rámci čoho lokálne skúšam pevnosť základne i nasadenia tlačidiel. Z opačnej strany testujem na bežnom drevenom stole efektivitu protišmykových prvkov. Veľmi dôležitá je i ergonómia a uspôsobenie klávesnice s ohľadom na pohodlnosť používania. Hodnotenie funkcionality obsahuje mix rôznych nastavení, ktoré rozširujú možnosti klávesníc, a na to, ako to celé funguje, majú významný dosah ovládače. Všetky tieto veci dávam nakoniec do pomeru s cenou, čo je posledné kritérium dotvárajúce celkové hodnotenie.  Výber klávesníc tvoria štyri modely z rôznych cenových kategórií. Od stoeurovej Riotoro GhostWriter po evolučnú optomechanickú klávesnicu Razer Huntsman Elite – jej cena je však už dvojnásobná. Vzniknutú cenovú medzeru vypĺňa Corsair K70 RGB MK.2 a ASUS ROG Strix Flare.

Všetky majú spoločné štandardné rozloženie klávesov, nejaké multimediálne klávesy, valček na ovládanie hlasitosti, opierku a trendové podsvietenie RGB s najrôznejšími efektmi.

Riotoro GhostWriter Brown

Najlacnejšia klávesnica v teste pôsobí solídnym dojmom. A to i napriek tomu, že má zo všetkých najnižšiu hmotnosť a takmer všetko je vyrobené z plastu (ale z pevného ABS). Dielenské spracovanie je na veľmi vysokej úrovni, pri pokusoch o ohýbanie nikde nič nepraská.

Do ceny sa zmestila i hliníková platňa medzi klávesmi s brúsenou povrchovou úpravou. V kombinácii s matne pieskovaným povrchom zvyšku má klávesnica punc luxusu. Oproti Fnatic Gear Rush (recenzia v PC REVUE č. 12/2016), ktorú považujem za najlacnejší rozumný základ, má v každom smere mierne navrch a dvadsaťeurový príplatok za GhostWriter je opodstatnený. Drobné nedokonalosti sa dajú nájsť napríklad pri opierke. Tá je prichytená magneticky a po zábere do jej spodku na druhej strane trochu tancuje.


K dispozícii je hub s dvojicou portov USB 2.0 na rýchle pripojenie rozširujúcich zariadení

Keď sa presunieme ku klávesom, pozoruhodné je rozloženie nápisov na tých viacznakových. Bežne dvojriadkové nápisy Riotoro elegantne zhustil do jedného riadka – navrch. Teda bližšie k dióde, ktorá má naspodku už iba symbolický dosah. Takto ako jediná z testu podsvieti plnohodnotne každý znak.

Použité spínače sú v našom prípade hnedé, teda s hmatovou reakciou, vhodné do kancelárií na časté písanie. Najmä ak nechcete kolegov príliš rušiť. Predstavu o tom, zhruba o koľko sú spínače MX Brown tichšie oproti tým cvakajúcim, si môžete urobiť v porovnaní s klávesnicou Razer. Existuje však i variant s čiernymi spínačmi (s lineárnym chodom) na agresívnejšie hranie.

Obslužná aplikácia svoje rozhranie sústreďuje do jedného veľkého okna, v ktorom je niekoľko menších okienok, logicky rozdelených podľa toho, čo chcete nastavovať (podsvietenie, makrá, premapovanie klávesov a pod.). Okrem toho, že je komunikácia softvéru klávesnice o trochu pomalšia ako pri iných, všetko funguje spoľahlivo. Základné zmeny podsvietenia možno robiť i kombináciou funkčného klávesu s prostredným blokom bez použitia ovládačov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vcelku pevná, elegantná a pritom lacná konštrukcia, prijateľná cena, hub s dvoma portmi USB
- Opierka môže byť nestabilná

Corsair K70 RGB MK.2

Ak sa Corsairu niečo naozaj darí, tak sú to klávesnice. Nová K70 RGB MK.2 je rovnako robustná ako top model K95. Najvýraznejší rozdiel je v tom, že K70 nemá samostatné klávesy makro, na čo sa dá pozerať aj ako na výhodu. Svojím spôsobom sú redundantné, klávesnicu rozširujú a používateľov, ktorí sú zvyknutí, že v ľavom rohu je control, i pletú.  Konštrukcia je mimoriadne pevná, ako jediná sa pri zatlačení v strede na vrchnú hranu vôbec neprehýba (ani o milimeter) a konečne poriadne drží i opierku. Ostatné modely ju nemajú napevno pripevnenú, je iba rôzne poprikladaná, čo komplikuje pohybovanie klávesnicou. Fixné pripútanie však nemá vplyv na sklon opierky. Vďaka pántom je vždy rovnaký bez ohľadu na polohu nožičiek.


Príslušenstvo ponúka niekoľko vymeniteľných zdrsnených klávesov (WWASDDQERF), niektoré i duplicitne

Zaujímavé je, že napriek rovnakým spínačom (Cherry MX Red), ako má ASUS ROG Flare, je klávesnica Corsair o trochu tichšia, čo pripisujem mäkším dorazom. Niektoré klávesy, ktoré sú istené i po bokoch (medzerník, Enter či Shift), majú slabšie uchytenie a kývajú sa trochu viac, než by mali. Dôraz sa kládol i na príjemnejší kontakt rúk s niektorými časťami. Povrch opierky či niektorých vymeniteľných „čiapočiek“ tlačidiel je zdrsnený hrubšou štruktúrou. Otáčanie rollerom hlasitosti je na rozdiel od klávesnice Riotoro (s najhrubším krokovaním) úplne plynulé. Model Corsair má najviac prídavných tlačidiel. Tie sú rozmiestnené tak, že nikde neprekážajú ani nerozhadzujú štandardné formátovanie základných klávesov. Za pozornosť stojí tlačidlo na uzamknutie klávesu štart počas hrania, keď by mohlo dôjsť k jeho neželanému stlačeniu.

Softvér iCUE patrí k špičke. Je rýchly, prehľadný a všetko funguje tak, ako by ste očakávali. Tejto klávesnici ťažko niečo vyčítať. Aj cena je nastavená rozumne, pričom môže byť nárazovo v nejakom e-shope na zopár kusov i o dvadsať eur nižšia, než uvádzame v tabuľke.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Mimoriadne masívna konštrukcia, opierka napevno, plné NKRO, dostupná až s 5 typmi spínačov, výhodná cena, perfektný softvér
- Rozklepanejšie širšie klávesy

ASUS ROG Strix Flare

Telo bez opierky má spomedzi všetkých klávesníc najvyššiu hmotnosť. Paradoxné je, že i napriek tomu sa najviac prehýba. Nie výrazne, ale po zatlačení na stred je výsledok horší než pri modeli Riotoro, takmer o polovicu lacnejšom. Plášť totiž nemá žiadnu kovovú výstuž (všetko je z plastu). Ale zase je silnejšie (keď je klávesnica najťažšia) jadro/substrát, do ktorého sú zasadené spínače.  Pre podobnosť ceny s Corsair K70 RGB MK.2 sa tu ponúka priame porovnanie. To, že klávesnica pôsobí mechanicky trochu lacnejšie, už viete. Slabšia je stabilita na stole, a to najmä s použitím opierky. Tá sa pod klávesnicu zasúva len pod spodnú hranu, kde do zvyšku zapadnú bočné zuby istenia vlastnou váhou klávesnice. To by bolo v poriadku, keby pritom neprichádzalo k miernemu vyvýšeniu, pre ktoré veľká plocha gumených podložiek stráca kontakt s povrchom stola. Posúvať klávesnicu pred sebou tak môžete pomerne zľahka i jedným prstom.


Iba v tomto prípade je roller na reguláciu zvuku šikovne umiestnený na ľavej strane

Z klávesov oproti Corsairu chýba ASUSu iba tlačidlo na prepínanie profilov. Existujú však i miesta, kde má ROG Strix Flare navrch. Ide napríklad o jedinečné umiestnenie ovládania zvuku na ľavú stranu (na ostatných je vpravo). Nemusíte tak pri regulácii púšťať myšku, stačí len mierne natiahnuť prsty ľavej ruky, čo sa hodí najmä v hernom zápale. Vzácne je, že má klávesnica okrem európskeho rozloženia (v takomto vyhotovení sú dostupné aj Corsair či Riotoro) exkluzívne české znaky.

V porovnaní s K70 RGB MK.2 je tu i trochu efektnejšie zvládnuté podsvietenie. Vďaka mliečnemu podkladu (Corsair má čierny) pod klávesmi je svetlo LED rovnomernejšie rozptýlené aj v škárach, čo pôsobí vábne. A pretože nejde o priame svetlo, ale iba o odraz, neťahá tak oči. Biela (255, 255, 255) však farebne inklinuje skôr k studenšiemu odtieňu, v prípade Corsairu je zase trochu teplejšia.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborné umiestnenie ovládania zvuku, najefektnejšie podsvietenie, české znaky, perfektný softvér
- Nespevnené šasi, s opierkou náchylná na neželené šmýkanie na stole

Razer Huntsman Elite

Zvrchu je okolo spínačov kovový plát, hoci pri vynaložení väčšej sily sa mierne prehýba a škrípe pod prstami. Na prácu (aj agresívnejšiu) to však nemá vplyv, no z hľadiska celkovej pevnosti je na tom klávesnica Corsair lepšie. Drobnú výhradu mám aj k voľnejšiemu prstencu na ovládanie hlasitosti.

Opierka pod zápästie je výborná. Kontaktnú plochu má potiahnutú koženkou, pod ktorou je mäkká pena. Tej je tak pol centimetra, čo je akurát na to, aby maznala zápästia a zároveň im zabezpečovala požadovanú stabilitu. Raritou je i jej rovnaká výška zdvihu po celej ploche (vpredu i vzadu) na lepšiu ergonómiu. Menší prehyb zápästí má chrániť pred vznikom karpálnych tunelov. Najväčšou pýchou klávesnice sú však nové, pre tento model zatiaľ exkluzívne optomechanické spínače. Oproti pôvodným zeleným, s ktorými majú tieto fialové rovnakú akustickú aj hmatovú reakciu, sú rýchlejšie. Optická účasť eliminuje oneskorenie šírenia dátových signálov a spínače majú zase o trochu vyššie položený „akčný bod“ stisku. Vysoká hlučnosť zostala rovnaká a so 65 dBA ide o najhlučnejšiu klávesnicu v teste.


Opierka pod zápästia nemá žiadne stúpanie a je rovnako vysoká vpredu i vzadu

Posúdiť prínos inovatívnej technológie je zložité. Počas bežného používania som rozdiel v rýchlosti nespozoroval, no verím, že exaktné, ťažko realizovateľné merania by oproti konvenčným riešeniam poukázali na menšie oneskorenie. Zaujímavé je, že oproti ostatným zvláda najmenej stlačených klávesov súčasne. Ale aj tých 21 je ďaleko za hranicami „najnáročnejších“ scenárov.  Chválim funkčne nabitý (a pritom prehľadný) softvér Synapse. Jediná otrava je povinná registrácia, ale to najmä pre cloudovú synchronizáciu nastavení. To sa hodí, keby ste klávesnicu používali s viacerými počítačmi. Za zmienku stojí Hypershift na vytváranie dvojitých funkcií a chvályhodná je takisto aktivita vývojárov, ktorí ovládače neprestajne ladia do dokonalosti.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Skvelá ergonomická podpierka, inovatívne spínače, perfektný softvér
- Hlučný chod spínačov, vysoká cena, neexistuje variant s EU rozložením

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Riotoro Corsair Asus Razer

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať