Deepfake obrázky sa dajú odhaliť analýzou odrazov svetla v očiach
Falošné obrázky sa používajú na rôzne nekalé účely – od dezinformačných kampaní až po vkladanie ľudí do pornografických scén. Pritom takéto obrázky sa dajú čoraz ťažšie odhaliť. Nový nástroj pritom poskytuje prekvapivo jednoduchý spôsob, ako ich zistiť: stačí pohľad na svetlo odrazené v očiach. Systém vytvorili počítačoví vedci z univerzity v Buffale. Pri teste portrétových fotografií dosiahol úspešnosť 94 %. Na odhaľovanie falošných obrázkov používa analýzu rohoviek, ktoré majú zrkadlový povrch, ktorý pri osvetlení generuje reflexné vzory.
Na fotografii skutočnej tváre nasnímanej fotoaparátom bude odraz v oboch očiach podobný, pretože vidia to isté. Deepfake obrázky generované sieťami GAN však zvyčajne túto podobnosť nezachytia. Namiesto toho často vykazujú nezrovnalosti, napríklad rôzne geometrické tvary odrazov či ich nezhodné umiestnenie. Nový systém AI vyhľadáva tieto nezrovnalosti mapovaním tváre a analýzou svetla odrážaného v každom oku.
Na základe toho generuje skóre, ktoré ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH