„Mesiac s čiernou dierou“ môže dať planéte neobmedzený zdroj energie
Nedávna štúdia naznačuje, že „mesiac s čiernou dierou“ obiehajúci okolo planéty by mohol poskytovať neobmedzenú energiu využívaním Hawkingovho žiarenia. Túto myšlienku predstavil harvardský profesor Avi Loeb vo svojej práci, v ktorej zdôraznil účinnosť a recyklovateľnosť takéhoto systému. Čierna diera by bola veľmi malá, vážila by len stotisíc ton a mohla by sa udržiavať akréciou malých množstiev hmoty.
Tento systém by mohol produkovať energiu so 100 % účinnosťou a poskytovať nekonečné zásoby energie, pričom by ako palivo využíval akúkoľvek formu hmoty vrátane odpadu produkovaného civilizáciou. To by mohlo pomôcť vyriešiť globálny problém s odpadom a zároveň generovať nevyčerpateľnú energiu. Anglický matematik a fyzik a nositeľ Nobelovej ceny Roger Penrose už v roku 1971 tvrdil, že možno extrahovať energiu z rotujúcej čiernej diery.
Dosiahnuť by sa to dalo vybudovaním postroja okolo akrečného disku čiernej diery, kde sa dopadajúca hmota urýchľuje na úroveň blížiacu sa rýchlosti svetla, čím sa spúšťa uvoľňovanie energie vo viacerých vlnových dĺžkach. Odvtedy viacerí výskumníci naznačili, že vyspelé civilizácie by mohli použiť Penrosov proces na napájanie svojej civilizácie. V roku 1975 Stephen Hawking vyslovil teóriu, že čierne diery vyžarujú fotóny, neutrína a niektoré väčšie častice, čo sa neskôr stalo známym ako Hawkingovo žiarenie. Odvtedy sa návrhy na využitie čiernych dier ako zdroja energie vo všeobecnosti delia do dvoch táborov.
Na jednej strane je tu možnosť využiť uhlový moment ich akrečných diskov (Penrosov proces) alebo zachytiť teplo a energiu generovanú ich hyperrýchlostnými dýzami (možno vo forme Dysonovej sféry). Na druhej strane je tu možnosť privádzať hmotu na čiernu dieru a využívať výsledné Hawkingovo žiarenie. Loeb vo svojom článku naznačuje, ako by sa vyspelá civilizácia mohla spoľahnúť na posledný proces tým, že vytvorí čiernu dieru, ktorá by obiehala okolo jej domovskej planéty.
Podľa neho jedinou ďalšou metódou na premenu hmoty na žiarenie so 100 % účinnosťou je anihilácia hmoty a antihmoty. Množstvo potrebnej antihmoty však presahuje všetko, čo môže ľudstvo v súčasnosti dosiahnuť. Takýto výkon by mohla dosiahnuť iba civilizácia typu III (alebo pokročilejšia). Systém s čiernou dierou by bol oveľa jednoduchší a možno by ho mohla vytvoriť civilizácia typu II. No vyžaduje si to stlačenie hmoty alebo žiarenia na hustotu hmoty, ktorá je 60 rádov nad hustotou pevného železa.
Čo je však najzaujímavejšie na tomto navrhovanom systéme s čiernou dierou, je spôsob, akým by bol zistiteľný na svetelné roky ďaleko, čo by z neho urobilo jasný signál, ktorý by naznačoval existenciu vyspelej civilizácie. No rovnako ako Dysonove sféry a iné megaštruktúry aj existencia systému s čiernou dierou je špekulatívna a teoretická.
Zdroj: sciencealert.com.
Zdroj Foto: Simon Tyran, CC BY-SA 4.0, freepik.com.
Zobrazit Galériu