S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Recenzia: ESET Parental Control: Ochrana detí pred nevhodným obsahom na smartfónoch a tabletoch

0

Deti väčšinu svojich aktivít na internete a sociálnych sieťach robia na mobilných telefónoch a tabletoch. Každý zodpovedný rodič by mal mať aktivity svojich detí pod kontrolou a takisto by mal mať prehľad o tom, či dieťa netrávi surfovaním na internete alebo hrami na mobilných zariadeniach neprimerane veľa času. Jedno zo spoľahlivých riešení na tento účel pre platformu Android je aplikácia ESET Parental Control. Aplikácia je navrhnutá s ohľadom na jednoduché ovládanie, takže jej konfiguráciu a používanie zvládne každý rodič.

Aplikácia ochráni deti  pred nevhodným obsahom na internete, na ktorý majú ešte čas. To isté platí aj pre aplikácie. Napriek tomu, že aplikácie v aplikačnom obchode prechádzajú určitou formou kontroly, pre Android nie je taká prísna ako v aplikačnom obchode pre iPhone, takže niektoré aplikácie sú svojím námetom na hranici vhodnosti pre určitú vekovú kategóriu alebo aj za ňou.

Na svoj mobil, prípadne tablet a na každé mobilné zariadenie detí nainštalujete aplikáciu ESET Parental Control z aplikačného obchodu Google Play. Prvý krok po nainštalovaní aplikácie je vytvorenie účtu na webe my.eset.com. Ak ho už máte vytvorený, použijete existujúci, v opačnom prípade vytvoríte nový účet (stačí jeden pre celú rodinu). Účet vytvárate priamo z úvodnej obrazovky aplikácie. Aplikáciu môžete vyskúšať na 30 dní zadarmo alebo zakúpiť a zadať na mobilnom zariadení licenčný kľúč. Nasleduje obrazovka, kde zadáte, či ide o mobilné zariadenie rodiča alebo dieťaťa. Najskôr treba aplikáciu nainštalovať na mobil rodiča a vytvoriť účet. Potom aplikáciu nainštalujete na zariadenia detí. Konfigurácia pokračuje prideľovaním či obmedzovaním možností používania vybraných webov a androidových aplikácií pre jednotlivé deti na základe ich veku, prípadne ďalších preferencií rodiča.

V sekcii Webový ochranca môžete nastaviť, ktoré stránky vaše deti môžu a ktoré nemôžu zobrazovať. Rodič má možnosť zobraziť prehľadný súhrn aktivít dieťaťa na webe za posledných 30 dní.  V sekcii kategórie stránok možno nastaviť vekovú hranicu na zobrazovanie obsahu, ktorý by mohol obsahovať agresiu, propagáciu násilia, alkoholu, tabaku, kriminálne aktivity, obsah pre dospelých a podobne, a povoliť stránky s výučbovým, kultúrnym a iným vhodným obsahom. Kategórií je pomerne veľa, takže v mnohých prípadoch sa zrejme spoľahnete na implicitné nastavenie, ktoré obsahuje zákazy a povolenia primerané veku dieťaťa. Webový ochranca funguje tak, že webové stránky, na ktoré chce dieťa pristupovať, porovnáva a prípadne blokuje na základe informácií z rozsiahlych databáz. Pre rodiča bude veľmi zaujímavý a poučný súhrn aktivít každého dieťaťa, napríklad najnavštevovanejšie stránky, najpo­užívanejšie aplikácie, koľko času strávi pri akých aktivitách.

Aplikačný ochranca posudzuje vhodnosť apli­kácií na základe veku detí. Aplikácie nevhodné pre ich vekovú skupinu budú automaticky blokované. Môžete sa buď spoľahnúť na prednastavenú konfiguráciu podľa veku dieťaťa, alebo ju spresniť podľa jeho záujmov, prípadne faktorov, ktoré by mohli podporiť alebo ohroziť jeho vývoj.

V obidvoch prípadoch má dieťa k dispozícii možnosť Môžem?, pomocou ktorej požiada rodiča o dočasné alebo trvalé sprístupnenie určitého typu webového obsahu, mobilnej aplikácie a podobne. Napríklad ak má robiť školský projekt o škodlivosti drog či alkoholu, bude možno potrebovať informácie zo stránok venujúcich sa tejto problematike. Deti sú netrpezlivé, takže aplikácia pre rodiča podporuje notifikácie na wearables. Rodič teda dostane informáciu o žiadosti, prípadne aktivite svojho dieťaťa aj formou notifikácie na inteligentné hodinky či náramok.

Funkcia časových limitov umožňuje rodičovi nastavovať limity na hranie hier, komunikáciu s kamarátmi či surfovanie internetom. Máte teda možnosť nastaviť časové obmedzenie pre zvolené aplikácie. Časové limity sa dajú nastavovať zvlášť na dni, keď je dieťa v škole, prípadne by sa malo pripravovať na vyučovanie v nasledujúci deň, a zvlášť na voľné dni.

Pomocou aplikácie ESET Parental Control môžete takisto kontrolovať, kde sa vaše dieťa práve nachádza. Približnú polohu sa dozviete aj v prípade, ak je dieťa v budove mimo dosahu signálu GPS z družíc (napríklad v škole). Vtedy telefón určí polohu na základe triangulácie bázových staníc mobilných operátorov. Presnosť určenia polohy je v takom prípade menšia, ale bez problémov zistíte, či je vaše dieťa v areáli školy, prípadne v budove, kde deti navštevujú krúžky a inú mimoškolskú činnosť. Rodič môže kedykoľvek dieťa osloviť správou, ktorá sa mu zobrazí na telefóne v podobe notifikácie.

Poznámka: Mobilné aplikácie si používatelia často vyberajú aj podľa ratingu v aplikačnom obchode. Aplikácia ESET Parental Control mala v čase nášho testovania rating 3,4 (z piatich) a pomerne veľa zlých hodnotení. Pri väčšine iných aplikácií by takého hodnotenie nebolo dobrou vizitkou práce vývojárov a dizajnérov, no v tomto prípade je nízke hodnotenie paradoxne vizitkou kvality a spoľahlivosti aplikácie. Zamyslite sa nad tým, aké hodnotenie dá dieťa aplikácii, ktorá mu bráni robiť to, čo sa páči jemu, ale rodičom nie... . Prémiové funkcie po uplynutí 30-dňovej skúšobnej doby sa dajú získať formou nákupu z aplikácie za 19,99 eura na jeden rok. 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
ESET

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať