Editovanie génov metódou CRISPR ponúka potenciál predĺženia života
Vedci z Ústavu zoológie Čínskej akadémie vied úspešne predĺžili život myší použitím metódy CRISPR/Cas 9. CRISPR sa stal pomerne jednoduchým a populárnym spôsobom úpravy vlákien DNA. Štúdia CRISPR/Cas 9 našla gén, ktorý je viazaný na bunkové starnutie (ktorý hovorí bunkám, aby prestali rásť). Zistila aj to, že liečba pomocou CRISPR/Cas9 môže proces starnutia čiastočne pozastaviť. Liečba umožnila myšiam žiť o 25 % dlhšie a byť fyzicky silnejšie.
Biológovia sa nazdávajú, že tieto výsledky sú v klinickom prostredí relatívne ľahko reprodukovateľné aj na ľuďoch. Takáto liečba môže znížiť potrebu lekárskej starostlivosti potenciálnym znížením počtu úrazov, srdcových infarktov a zlyhaní orgánov. Predpokladá sa, že v dôsledku technologických prielomov sa bude priemerná dĺžka života v 21. storočí neustále zvyšovať. Štúdia publikovaná v časopise Lancet očakáva, že priemerná dĺžka života sa do roku 2030 zvýši v 35 priemyselných krajinách o 4,4 roka u mužov aj žien.
Zdroj: entrepreneur.com.
...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH