S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Experts meet Experts 2024 Varšava / Veľký, väčší, najväčší ako fungujú veľké televízory?

0

Spoločnosť TCL usporiadala pre odborných novinárov zaoberajúcich sa technológiami televízorov stretnutie vo Varšave s názvom Experts meet Experts 2024.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Ako aj názov napovedá, ide o odborné stretnutie, kde sme mali možnosť oboznámiť sa s aktuálnymi aj budúcimi technológiami televízorov aj ich technickými riešeniami. Spoločnosť TCL sa v minulom roku stala svetovým lídrom v predaji veľkoplošných televízorov s uhlopriečkou 98" a tentoraz sme mali možnosť otestovať aj najväčší komerčne dostupný TV na svete s uhlopriečkou 115". Jeho test nájdete v tomto čísle magazínu Nextech.

TCL využíva v súčasnosti pri výrobe televízorov technológiu Mini LED s panelom LCD a vrstvou Quantum Dot. Túto technológiu poznáme aj z televízorov Samsung QLED. Nie je to však náhoda, v súčasnosti TCL dodáva displeje QLED aj Samsungu. V súčasných televízoroch z najvyšších radov a s veľkými uhlopriečkami sa stretávame s viacerými technológiami displejov, každá má svoje lepšie aj slabšie stránky. Globálne ich možno rozdeliť na dva typy podľa spôsobu tvorby obrazu – na emisívne a transmisívne. Emisívne technológie vytvárajú obraz pomocou samostatne vyžarujúcich bodov, transmisívne potrebujú na jeho vytvorenie podsvietenie. Medzi emisívne sa teda radia televízory s displejmi White OLED, QD OLED a Micro LED. White OLED sú najrozšírenejšie televízory OLED. Využívajú biele diódy OLED, na ktorých sú nanesené filtre RGB. Televízory s touto technológiou sa vyrábajú v uhlopriečkach 42" až 97", dosahujú priemernú svietivosť 200 nitov, v špičkách 1500 nitov a obsiahnu farebný gamut na úrovni 76 % Rec.2020. Novšia technológia QD OLED (Quantum Dot OLED) využíva modré diódy OLED s vrstvou kvantových bodov. Priemerná svietivosť je zvýšená na 250 nitov so špičkami 1500 nitov. Vyrábajú sa s uhlopriečkami 42" až 77" a dosahujú farebný gamut až 85 % Rec.2020. Technológia Mini LED (nezamieňať s Micro LED), ktorú používa TCL, je transmisívna. Displeje sa vyrábajú vo veľkostiach od 50" do 115". Displej sa skladá z panela LCD s priamym podsvietením modrými Mini LED, nad ktorými sú vrstvy s kvantovými bodmi. To zabezpečuje presné podanie bielej a z toho odvodených ostatných farieb. Televízory Mini LED majú typickú svietivosť okolo 800 nitov so špičkami 2000+ nitov a dokážu zobraziť farebný gamut v rozsahu 77 – 85 % Rec.2020. Najvyspelejšou súčasnou technológiou sú modulárne Micro LED televízory. Ide o emisívnu technológiu. Televízor je tvorený z modulov s veľkosťou 10", ktoré sú osadené diódami Micro LED. Vďaka modularite možno vytvárať zobrazovacie plochy s veľkosťou viac ako 100", typicky 163" a viac. Televízor má väčšinou svietivosť 1000 nitov so špičkami 2000+ nitov a obsiahne farebný gamut viac ako 90 % Rec.2020. Ich väčšiemu rozšíreniu zatiaľ bráni extrémne vysoká cena. Do blízkej budúcnosti sú v hre ešte dve technológie zobrazovačov, obe emisívne. Prvá z nich je Single Micro LED, ktorá vychádza z modulárnej Micro LED a má aj rovnaké parametre. Rozdiel je v tom, že displeje sa budú vyrábať na mieru, ako je to pri ostatných televízoroch. Uhlopriečky sa budú pohybovať nad hranicou 100". Tieto televízory by sa mali začať vyrábať do roku 2030. Ďalšia z perspektívnych technológií je RGB IJP OLED. Televízory sa majú vyrábať metódou priamej InkJet tlače na substrát vo veľkostiach od 42" do 98". Majú dosahovať typický jas 300 nitov so špičkami 2000 nitov a pokrývať farebný gamut viac ako 90 % Rec.2020. Táto technológia je zatiaľ vo vývoji.

 Rovnaká vzdialenosť Mini LED diód v podsvietení celého radu zabezpečuje uniformitu obrazu bez ohľadu na uhlopriečku (veľkosti od 98" do 43") 

Ak sa vrátime k televízorom TCL, výrobca ukazuje, že aj staršie technológie, ako je LCD, zďaleka ešte nepovedali svoje posledné slovo. S príchodom technológie kvantových bodov tieto televízory dostali nový dych v podobe vynikajúceho podania farieb. Ďalší míľnik v ich vývoji je potom príchod celoplošného priameho podsvietenia s lokálnym stmievaním pomocou Mini LED. Tie riešia v podstate jednu z najväčších slabín LCD televízorov, ktorou je nedokonalé zobrazenie čiernej. Mini LED práve vďaka svojim malým rozmerom umožňujú umiestnenie hustej matrice podsvietenia pod panel, vďaka čomu môžu byť presne podsvietené iba jasné miesta v obraze bez pretekania svetla do tmavých miest. Najnovšia generácia Mini LED používaných spoločnosťou TCL obsahuje až 6 PN prechodov, to je akoby 6 LED diód v jednom puzdre. Táto technológia umožňuje dosiahnuť špičkovú svietivosť až 5000 nitov a aj väčší rozsah regulácie jasu, čo sa prejaví presnejším podaním jednotlivých tónov farieb a jasov. Jednotlivé modelové rady televízorov sa vyrábajú vo viacerých uhlopriečkach. Na to, aby bol v rámci modelového radu zabezpečený konzistentný obraz, líši sa počet Mini LED podľa uhlopriečky a vzdialenosť medzi nimi je rovnaká. Najvyššie rady televízorov TCL, ako je C85 alebo X95, využívajú rozstup Mini LED 5 mm. Rozdiel medzi nimi je však v použitých Mini LED. Zatiaľ čo rad C85 využíva Mini LED s tromi PN prechodmi a dosahuje špičkovú svietivosť 3000 nitov, X95 využíva Mini LED so 6 PN prechodmi a dosahuje špičkový jas až 5000 nitov. Pre zaujímavosť, najväčší televízor v tomto rade so 115" uhlopriečkou má až 20 736 stmievacích zón v sieti 108 × 192.


 Najväčší komerčne dostupný televízor TCL 115X955 s uhlopriečkou 115" vedľa svojho menšieho 98" bračeka.

Ak je reč o veľkých uhlopriečkach, základom na výrobu takého televízora je špeciálne tabuľové sklo, ktoré tvorí podklad každého displeja. Toto sklo musí mať vysokú kvalitu, aby bola zabezpečená homogenita po celej ploche. Preto veľmi záleží na tom, aké veľké matičné sklo dokáže výrobca vyrobiť. TCL na výrobu 98" TV používa sklá 8,5. generácie s rozmermi 2,2 × 2,5 m. Z neho možno dostať najväčší rozmer displeja 110" alebo rozrezať napríklad na 2 × 98", 6 × 55", prípadne 18 × 32". S prechodom na 11. generáciu skiel s rozmermi 2,94 × 3,37 m možno z jednej tabule získať 2 × 130", 2 × 115" s odpadom, 8 × 65" alebo 6 × 75". Toto sú potom rozmery, ktoré výrobcovia ponúkajú.

Kvalita obrazu prémiových televízorov TCL stojí na piatich základných pilieroch. Je to procesor AiPQ 3.0 s jadrom MTK Pentonic 700, ktorý pracuje s neurónovými sieťami a vďaka hĺbkovému učeniu umožňuje kvalitný upscaling a rekonštrukciu detailov. Ďalej je to technológia QD Mini LED so svietivosťou až 5000 nitov, ktorá zabezpečuje vysoký dynamický rozsah obrazu, a QLED Pro, ktorá sa stará o široký farebný gamut so 100 % pokrytím DCI-P3. Ďalší z pilierov je 144 Hz technológia Motion Clarity Pro, vďaka ktorej je spracovanie pohybu zo všetkých zdrojov veľmi plynulé, pričom umožňuje interpoláciou dosiahnuť až 240 Hz. Nakoniec je tu antireflexný povrch panela, ktorý zabraňuje odleskom a zvyšuje kontrast obrazu.


Porovnanie stmievacích zón zľava doprava: 115X955 Max – 20 736 zón, 85X955 – 6186 zón a 75C855 – 2160 zón; vpravo náhľad premietaného obrazu  

Samozrejmá je pritom podpora všetkých používaných formátov HDR – od HLD cez HDR10, HDR10+ alebo Dolby Visio vrátane Dolby Vision IQ. Kúzlo veľkých obrazoviek spočíva predovšetkým v prenesení atmosféry kina priamo k vám domov. Sledovanie napríklad 98" televízora z troch metrov poskytuje rovnaký uhol pohľadu až 60° ako pri sledovaní 30-metrového plátna v kine.

Pochopiteľne, k obrazu patrí aj kvalitný zvuk. Vzhľadom na to, že pri veľkých uhlopriečkach je aj telo televízora veľké, výrobca nemusí bojovať s miestom. Preto pri vlajkových modeloch nájdete zvukový systém Dolby Atmos v konfigurácii 2.2.2 ako v sérii C85, prípadne v konfiguráciách 6.2.2 alebo 4.2.2 v rade X95.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať