S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Fractal Design Node 202

0

» Kancelárske počítače so skrinkou typu ­desktop sú síce dávna minulosť, no tento koncept v prepadlisku dejín neskončil – ibaže už neplní účely podstavca pod monitor. Svoje útočisko má dlhodobo v HTPC, kde stále pretrváva polohovanie na šírku, a najmodernejšie i v úzkych výkonných počítačoch, orientovaných pre zmenu na výšku. Obe tieto polohy zvláda i testovaná skrinka Node 202. Záleží na tom, či zvolíte samolepiace nožičky alebo na jej najužšiu stranu nasuniete stojan slúžiaci na držanie vertikálnej polohy.

Plášť skrinky kombinuje plast a dostatočne pevné oceľové plechy s hrúbkou 0,75 mm. Kovové sú bočnice s veľkou plochou, zvyšok je plastový a pôsobí lacnejším dojmom, než by sme si pri skrinke z tejto cenovej kategórie priali.

Interiér je rozdelený na dve časti, jedna je vyhradená na grafickú kartu a musíme poznamenať, že vnútorný návrh je zvládnutý skutočne na výbornú. Napriek tomu, že má skrinka pri rozmeroch 82 × 330 × 377 mm iba 10 litrov, pojme i dlhé dvojslotové grafiky – do maximálnych 310 mm sa zmestí aj GeForce GTX 980 (Ti) či Radeon R9 Fury. Pretože má užšie telo, než je šírka plnoformátovej záslepky, montáž sa vykonáva cez prídavný riser (je súčasťou príslušenstva), to znamená, že grafickú kartu inštalujete rovnobežne so základnou doskou. To sa už dostávame k druhej časti interiéru, ktorá prináleží doske formátu Mini-ITX a zdroju SFX, respektíve SFX-L s hĺbkou až 130 mm.

Priestorové podmienky sú síce stiesnené, no miesta na vedenie kabeláže je dostatok – šikovne ju môžete schovať medzi zdrojom a diskovým košom a prichytiť o prítomné ušká pomocou sťahovacích pások. Spríjemnením montáže sú aj modulárne prvky, medzi ktoré patrí rámček na montáž napájacieho zdroja či demontovateľný kôš na 2,5" SSD, ktorý je prichytený o predeľovaciu priečku oboch už spomínaných oddielov. Pozícia na 3,5" disky, žiaľ, chýba.
Chladiče procesora sú podporované do 56 mm, vyššie už budú kolidovať s prachovým filtrom. Filtre sú všade, aj pod grafickou kartou. Chvályhodné je, že sú pohodlne demontovateľné a vďaka tomu, že sú zacvakávacie, a nie magnetické, držia s kostrou obzvlášť stabilne. Menšiu výhradu máme iba k jemnosti sita, ktoré mohlo byť ešte o chlp jemnejšie. Vážnejšia pripomienka smeruje k absencii systémového ventilátora. Teplý vzduch sa však v skrinke dramaticky nekumuluje, po bokoch sú výrazné prieduchy, cez ktoré je spoľahlivo pretláčaný. V prípade použitia energeticky náročných grafických kariet možno pred ne ventilátory aspoň dokúpiť a osadiť do pripravených pozícií.

Cena: 82 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Malé rozmery, dispozične ukážkový interiér, podpora dlhých grafických kariet
- Absencia ventilátora, nepodporuje 3,5" disky

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 90 %
Spracovanie: 80 %
Chladenie: 70 %
Konektivita: 80 %
Celkovo: 80 %

VERDIKT:

Skrinku Fractal Design Node 202 chválime za vynikajúce využívanie vnútorného priestoru a vzhľadom na malé rozmery i podporu dlhých grafických kariet. Chladenie je slabšie a pri pohľade na koncovú cenu by sme ocenili namiesto plastov i celokovovú konštrukciu.   

 

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať