S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

GeForce GTX 960

0

Maxwell 2 konečne v strednej triede a za rozumnú cenu

Spoločnosť NVIDIA začala telekonferenciu predstavujúcu jej nové GPU zamyslením o stave PC ako hernej platformy. V posledných rokoch sa totiž neraz tvrdilo, že PC nemôže konkurovať konzolám. Údajne príchod novej generácia konzol úplne vytlačí PC z platforiem, pre ktoré sa vyvíjajú najnovšie zobrazovacie technológie. Ako veľmi sa tieto hlasy mýlili... Súhlasia aj štatistiky, ktoré použila NVIDIA - v roku 2014 vyšlo pre PC viac ako 330 hier. Čo na to konzoly? PS4 videla menej ako 150 nových hier, pre Xbox One ich dokonca vyšlo menej ako 100. A ani predajné čísla nie sú zlé, najmä vďaka ukrutnej cenovej vojne, ktorú rozpútal on-line obchod Steam. On-line nákup hier pre PC je v poslednom čase veľmi pohodlný a nenákladný (najmä ak počkáte na prázdninové obdobia, keď väčšinu titulov zoženiete so zľavou).

S obchodom Steam súvisí aj ďalšia zaujímavá štatistika, a to podiel najpoužívanejších grafických kariet - keď vynecháme integrované riešenia, je najpopulárnejšou grafikou medzi miliónmi používateľov GeForce GTX 660. A práve na tú sa zamerala NVIDIA s novinkou GTX 960 - má byť ideálnym upgradom pre všetkých majiteľov staručkej GTX 660, pričom cieľom je poskytnúť o polovicu vyšší výkon pri znížení celkovej spotreby (novinke stačí napájanie jediným 6-pinovým konektorom).

Ďalší zaujímavý prísľub je schopnosť karty pracovať potichu aj počas hrania hier, konkrétne pokiaľ ide o menej náročné tituly, kde grafika na dosiahnutie stabilných 60 FPS pri 1080p nemusí pracovať na maximálnej frekvencii. Ako príklad bol uvedený populárny League of Legends. GTX 960 v tomto nastavení spotrebúva iba 30 W a nepotrebuje chladenie ventilátorom. NVIDIA zapracovala na ovládačoch a dala kartám väčšiu schopnosť prispôsobenia aj vypínania ventilátorov, takže táto technológia už nebude unikátna pre karty ASUS Strix a MSI Gaming.

Čip GM206

GeForce_GTX_960_Block_Diagram_FINAL.png

GPU GTX 960 je vnútri celkom nový čip GM206, ktorý je od základu navrhnutý pre strednú cenovú triedu grafických kariet. GTX 960 je plne aktívna implementácia, takže sa časom neobjaví žiadny silnejší variant, skôr len odvodené slabšie verzie. Viacej parametrov nájdete v tabuľke

Referenčné parametre GPU GeForce GTX 960:

Jadrá CUDA

1024

Základný takt

1127

Boost takt

1178

Konfigurácia pamäte

2 GB / 128-bit.

Rýchlosť pamätí

7 GHz

Napájanie

1 × 6-pin

TDP

120 W

Výstupy

HDMI 2.0, 2 × DL-DVI, DisplayPort 1.2

ASUS Strix GTX960 DC2OC

STRIX-GTX960-DC2OC-2GD5_3D.jpg

V spoločnosti ASUS mali tentoraz uľahčenú prácu, chladiť tento čip je jednoduché, GTX 960 si vyložene pýta pasívny režim s dynamickým zapínaním ventilátorov. Tie sú príjemne tiché aj počas plného zaťaženia a kartu nepustia nad 62 °C ani pri dlhodobej záťaži. Čo nás prekvapilo, bola miera pretaktovania, výkon vraj stúpol o 12 % len zdvihnutím frekvencie pamätí na 7,2 GHz a jadra na hodnotu 1291 MHz (v režime Boost až 1317 MHz, pričom karta často pracovala na 1370 MHz!).

Z hľadiska prevádzkových vlastností je toto výborný model, presne ako sme aj čakali. Zo všetkých podobne výkonných kariet, ktoré sme testovali, sa táto predviedla zďaleka najnižšou spotrebou, špeciálne v záťaži robila maximálna spotreba testovacieho PC rozdiel asi 60 W oproti priamej konkurencii. Do obchodov sa dostáva s podstatne vyššou cenou, než sme čakali podľa oznámení spoločnosti NVIDIA. Až 235 eur, ale vzhľadom na záujem o túto kartu je to pochopiteľné.

Verdikt PC REVUE

Príjemne tichá a ekologická prevádzka je fajn vec, ale stále je dôležitejší výkon a cena karty, špeciálne na tejto cenovej hladine, kde sa bojuje o každé euro. Najprv si ujasnime dôležitý fakt: pokiaľ máte monitor s rozlíšením viac než 1080p alias full HD (1920 × 1200 považujeme za ekvivalent full HD), toto nie je GPU pre vás. Premerali sme ho v niekoľkých hrách pri rozlíšení 2560 × 1440 a výsledky boli nepresvedčivé, pohybovali sa medzi 25 a 40 FPS. Testovali sme pri maximálnom nastavení detailov a vypnutom antialiasingu. Karty z tejto cenovej kategórie si však veľmi dobre rozumejú s full HD rozlíšením. Tu, ako vidno z tabuľky, nemá karta problém so žiadnou hrou a platí to aj pre ďalšie najnáročnejšie tituly, ktoré sme stihli vyskúšať (Battlefield 4, hry Batman, Watch Dogs, Metro Last Light).

Pri porovnaní výkonov a cien môžete použiť náš graf nameraných výsledkov, karty sú zoradené zdola nahor podľa stúpajúcej ceny. Keby sme my do novej zostavy volili grafickú kartu v rozmedzí 220 až 250 eur, siahli by sme práve po GTX 960, výkonovo aj cenovo sedí uprostred tohto spektra, no vďaka nízkej spotrebe by časom ušetrila trošku z nákladov na elektrinu. Nevraviac o tom, že novinka podporuje mnoho budúcich štandardov, napríklad natívny výstup cez HDMI 2.0 alebo DirectX 12. Pokiaľ však potrebujete čo najviac šetriť a chcete kartu schopnú zvládnuť full HD rozlíšenie, zaujímavo vyzerajú aj v poslednom čase zľavnené Radeony R9 280.

Z hľadiska upgradovania je situácia zložitejšia, karty predošlej generácie ešte rozhodne nepatria do šrotu a ukazuje to hlavne GTX 760. Majitelia týchto GPU nepotrebujú upgradovať na GTX 960. No keď sme šli viac do minulosti a vytiahli si výsledky starších testov, populárne karty s GTX 660 naozaj vykazovali zhruba o tretinu nižší výkon (z ich pohľadu je teda GTX 960 vskutku o 50 % ich výkonu rýchlejšia), takže ich majiteľom by sme už s pokojným srdcom mohli odporúčať upgrade na najnovšiu „šesťdesiatku".

tab_herny_vykon.jpg

Výkon v hrách

tab_prevadzkove_vlastnosti_kariet.jpg

Prevádzkové vlastnosti kariet

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať