S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Low-end smartfóny i prémiové kúsky

0

qr_test_telefonov.jpg V tomto teste máme skutočne pre každého niečo. Či už hľadáte lacný smartfón pre seba, alebo svoje dieťa, máte na výber z rôznych veľkostí. Nevynechali sme ani detailný pohľad na novinku priamo z Číny a do pozornosti dávame aj model Huawei Ascend G7.

GoClever Quantum 500

quantum 500 (1).jpg

Quantum 500 je telefón zameraný najmä na cenu. Tá je veľmi dobrá a používatelia, ktorí chcú väčší low-end model, no nemajú záujem o tablet, si prídu na svoje. Telo je rozmerné a výrobca ponechal pod displejom trojicu dotykových tlačidiel. Displej má 5-palcovú uhlopriečku, čo malo dosah na rozmery celého telefónu. Nie je tu však HD rozlíšenie, vystačiť treba s nižším na úrovni 540 × 960 pixelov. Pri takejto veľkej uhlopriečke by sme si priali aspoň o stupeň vyššie. Výhodná je podpora dvoch SIM kariet, a to v klasickej veľkosti. To oceňujeme, keďže predpokladáme, že práve táto cieľová skupina bude mať telefóny ešte na rozmer micro SIM karty. Základná 4 GB pamäť v podobe úložného priestoru sa dá rozšíriť kartou microSDHC o ďalších 32 GB. Všetky karty sa vkladajú v priestore pod akumulátorom. Procesor je síce štvorjadrový, ale ide o jeden z pomalších modelov na trhu. Tu sa prejavila cena. S telefónom sa dá pracovať, no cítiť tu pomalšie reakcie. Navyše 1 GB RAM bude pri náročnejšom používaní mierne obmedzenie.

Konštrukcia telefónu je dostatočne pevná. Na väčšom oblom tele sme nebadali nijaké chyby a všetko drží pevne pokope. Takisto vďaka pogumovaniu zadného krytu pôsobí v rukách stabilne. Výbava operačného systému je orientovaná výhradne na softvérové aplikácie, ktoré prináša Android. Nie je tu žiadna nadstavba ani úprava prvkov. Ak chce používateľ zmenu rozhrania, musí si všetko nainštalovať sám. V Google Play ich je dostatok aj pre menej výkonné telefóny. Fotoaparát má rozlíšenie 5 Mpx a je pri zaostrovaní trochu pomalší. Odporúčame ho na skutočne nenáročné fotky pri dobrom osvetlení, nie však umelom. Tam sa šumu nevyhnete.

Quantum 500 nie je model s cieľom spôsobiť víchor medzi low-end telefónmi. Je to alternatíva k iným modelom v tomto segmente. Je určený najmä používateľom hľadajúcim rozmerovo väčší model na lepšiu čitateľnosť prvkov na displeji.

Hodnotenie

podpora dvoch SIM kariet klasickej veľkosti
cena
low-end s veľkým displejom
nízke rozlíšenie
kapacita úložného priestoru

Cena: 109 EUR

Zapožičal: AGEM Computers

GSmart Roma R2

Roma-R2_1.jpg

Toto je typický low-end telefón, má však svoje pozitíva. Konštrukčne je to podarený model, ktorý dobre sadne do ruky. Je vhodný pre používateľov, ktorí chcú lacný telefón, no taký, na ktorom výrobca trochu viac popracoval. Dobre sa drží v ruke a na ovládanie sú vyhradené tri dotykové tlačidlá pod displejom. Vzhľadom na nižšie rozlíšenie displeja tento krok oceňujeme. Na boku je tlačidlo na ovládanie hlasitosti a trochu neštandardne je na druhej hrane tlačidlo s väčším pozdĺžnym rozmerom na vypnutie telefónu. Audiokonektor je ako zvyčajne na hornej hrane, menej tradične je tu aj port microUSB na napájanie telefónu. Počas telefonovania bude pripojený kábel obmedzujúci a budete ho musieť odpojiť od nabíjačky. K tomu všetkému treba dodať, že ide o model na dve SIM karty bežnej veľkosti. Vedľa nich je aj slot na kartu microSDHC do 32 GB. Budete ju potrebovať, keďže úložný priestor má základnú kapacitu 4 GB. Takisto displej má základné rozlíšenie, no pri 4-palcovej uhlopriečke a danej cene nemáme k 480 × 800 pixelom veľké výhrady. Zadný kryt je jemne pogumovaný, vďaka tomu sa telefón nešmýka a bude sa dobre držať v ruke. Niekto si možno bude pochvaľovať absenciu notifikačnej LED diódy. Kto nestojí o neustále blikanie LED-ky v rámci notifikácií, bude spokojný.

Rozlíšenie displeja malo v konečnom dôsledku pozitívny vplyv na výsledky benchmarkov. Ako vidno v našej tabuľke, telefón zvládol bechmark AnTuTu s pomerne vysokým počtom bodov. Syntetický test je síce trochu iná kategória pri porovnaní s bežným používaním, no telefón sa dá vcelku dobre používať aj v reálnych podmienkach. Narazili sme len na pomalšie spúšťanie náročnejších aplikácií a ich opätovné vyvolávanie z uloženého režimu. Kapacita RAM je jednoducho primalá na to, aby ste mali v internetovom prehliadači uložených viac kariet a boli dostupné pri simultánnom behu iných programov.

Hodnotenie

pevná konštrukcia
malé rozmery
dve SIM karty
v tejto cene žiadne podstatné

Cena: 89 EUR

Zapožičal: ASBIS SK

Huawei Ascend G7

huawei-ascend-g7_single_silver-front-face-hand_hi-res.jpg

Model G7 bol predstavený ešte na septembrovej výstave IFA v Berlíne a v porovnaní so špičkovým modelom Mate 7 vyzeral ako chudobný príbuzný. Opak je však pravda a tento telefón je veľmi veľká konkurencia vo vyššej strednej triede. Jeho oblý dizajn a hrúbka 7,6 mm prezrádzajú, že výrobca si dal záležať na vyhotovení a celkovom dojme. Má hliníkové telo, kombinované s plastovými prvkami v hornej a spodnej časti. Tlačidlá na ovládanie hlasitosti a zapnutie telefónu sú trochu viac vystúpené. Sú však hliníkové s jemným ryhovaním a ich stlačenie je príjemné. Na tejto hrane je zároveň slot na karty micro SIM a microSDHC a na ich vybratie budete potrebovať tenkú tyčku dodávanú v balení s telefónom. Napájací konektor je na spodnej hrane. Displej má uhlopriečku 5,5" a na pohľad nevyzerá jeho umiestnenie zle, aj keď má telefón nejaké medzery od kraja konštrukcie. Treba však počítať s hmotnosťou, ktorá je typická pre hliníkové modely, a aj s väčšími rozmermi telefónu pri držaní v ruke.

Fotoaparát je rýchly a fotografuje bez problémov aj v tmavšom prostredí. Zaostrovanie netrvá ani jednu sekundu a stabilne si drží fotografovaný objekt. K dispozícii je možnosť rýchlej korekcie fotky, využijete ju najmä pri portrétoch osôb. Fotoaparát má rýchly prístup k spusteniu nahrávania vlastných poznámok alebo panoramatického režimu. Výrobca použil optiku Sony štvrtej generácie a nevynechal ani rozšírený uhol záberu až 88 stupňov pri prednej 5 Mpx kamere.

V tejto kategórii sa stáva bežnou súčasťou aj pripojenie LTE, sme však radi, že výrobca počítal aj s NFC a pripravil komplexný telefón, čo sa konektivity týka. Podobne ako pri Mate 7 aj tu je systém dvoch antén Wi-Fi (preto aj použitie plastových častí na oboch stranách zadného krytu). Na základe šírenia signálu a toho, ako držíte telefón, prebieha automatické prepínanie pri ich používaní v rámci pripojenia k sieti. Je to výhoda, pretože v praxi bežne pociťuje vysokú citlivosť na stratu signálu pri inom natočení telefónu v slabom pokrytí. Výdrž je vďaka 3000 mAh zvýšená, telefón možno používať celý deň bez obmedzenia. Výrobca neudáva presné údaje, no pri občasnom použití sme s ním vydržali takmer dva dni. Ani tu nechýbajú špeciálne režimy úspory energie.

EMUI 3.0 je systém hodný pozornosti a toto je druhý model z nového portfólia, ktorý používa nové rozhranie. Grafické stvárnenie prvkov je vynikajúce a táto nadstavba je jedna z ergonomicky a dizajnovo najpodarenejších spomedzi nadstavieb Androidu aj od ostatných výrobcov.

Hodnotenie

hliníkové telo
tenký profil
ovládacie tlačidlá
celková rýchlosť systému
fotografovanie
EMUI 3.0
pre niekoho vyššia hmotnosť

Cena: 299 EUR

Zapožičal: Huawei

Meizu MX4

MX4_ (31).jpg

Model MX3 sme už testovali. Boli sme teda zvedaví na novinku s označením MX4. Je to pokročilý telefón od výrobcu, ktorý má vo svojom portfóliu len štyri telefóny, no má už aj phablet.

MX4 je model, ktorý upúta pozornosť jednak nápadnou podobnosťou na najnovší iPhone 6 Plus, ale aj svojimi originálnymi prvkami. Telo je zo špeciálnej zliatiny hliníka a odolného plastu, ktorý prešiel špeciálnou chemickou úpravou. Aj bez zachádzania do detailov hneď na prvý pohľad vidno, že toto je jeden z mála smartfónov, na ktorom nebudete mať takmer žiadne odtlačky prstov Týka sa to nielen zadného krytu, ale aj displeja. Predná strana má dotykové tlačidlo s bielym podsvietením a zosilnením svetla pri jeho dotyku. V tme svieti kruhový lem tlačidla nazeleno. Je to veľmi príjemné a páčilo sa nám to. Neruší a v tme vždy viete, kde pri posteli máte telefón. Hrany má oválne a v hornej časti je jednoliate telo prerušené dvoma zárezmi, ale v jednej línii s rámom. Tu sú totiž antény Wi-Fi a MX4, ako jeden z mála smartfónov, podporuje aj Wi-Fi AC, teda nielen 5 GHz sieť v štandarde N.

Na zadnej strane je 20 Mpx fotoaparát s čipom Sony IMX Exmor RS a duálnym prisvetlením okolia. Fotí veľmi dobre a na zaostrovanie používa motorček na zrýchlenie preostrenia scény. Hodí sa to vtedy, keď potrebujete nielen rýchlo fotiť, ale fotografujete napríklad bežné dokumenty. Nahrádza to tak sčasti skutočnú optickú stabilizáciu obrazu. Nechýba ani 4K video pri 30 fps. Na rozdiel od modelu MX3 sa lepšie drží v ruke a pri jeho vypínaní tlačidlom na hornej strane si omylom neurobíte tak ľahko Print Screen displeja o tlačidlá hlasitosti na ľavej hrane. Telefón podporuje tri režimy výkonu 4 + 4 jadrového CPU. Pri úspornom režime vidieť občas neskoršiu reakciu, no akumulátor vydrží o pár hodín bežného používania viac. V extrémnom režime zase využijete výkon na absolútne plynulé ovládanie telefónu a hranie náročných hier. Aj v tomto prípade je využitý špeciálny akumulátor od Sony.

Flyme OS 4.0 je nová generácia systému. Je to efektný systém postavený na Androide ako nadstavba. Niektoré detaily, ako je prekrývanie okien klávesnicou a potreba jej minimalizovania, nás donútili použiť vlastnú klávesnicu Swype. Tá integrovaná je špičková a je to prémiová klávesnica, no zaberá viac ako polovicu displeja a to nám prekážalo. Hlavné menu tu nie je, ikony programov sa usporadúvajú ako pri iOS. Na trhu je dostupných niekoľko variantov farieb (sivá, strieborná, čierna a zlatá) a kapacity RAM od 16 do 64 GB. Preto uvádzame aj dve ceny. Jedna platí pre sivý model, drahší je strieborný variant.

Hodnotenie

odolné telo
dizajn
fotografovanie a 4K video
rýchlosť CPU
Flyme OS
mohol byť aj tenší
softvérovú výbavu treba ešte mierne doladiť

Cena: 349 / 359 EUR

Zapožičal: Meizu

tab_test_telefonov.jpg

Parametre telefónov a výsledky benchmarkov testovaných smartfónov

Verdikt PC REVUE

GoClever Quantum 500 je základný telefón pre používateľov hľadajúcich cenovo prijateľný mobil s veľkou plochou displeja. Fakt, že zvládne dve bežné SIM karty, hovorí takisto v jeho prospech. GSmart Roma R2 je šikovný telefón do ruky za super cenu. Takisto je dual SIM a dá sa rozumne používať. Je to low-end, ktorý zaujme práve kvalitou spracovania a konštrukciou tela. Umiestnenie konektora microUSB na hornej hrane mu radi odpustíme. Huawei Ascend G7 je vynikajúci telefón v strednom segmente smartfónov. Dobre fotí, je svižný a má nádherné moderné rozhranie. Kvalita spracovania bola u výrobcu takisto medzi prioritami. Meizu MX4 je prémiový telefón s vysokým rozlíšením displeja. Je to akýsi klon iPhonu, ide si však svojou cestou a na nás tento prémiový čínsky výrobca urobil dobrý dojem.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať