CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

GoPro HERO6: Akčný hrdina v šiestom vydaní

0

Kamery GoPro asi netreba nikomu predstavovať. Patria stále k akémusi etalónu na trhu v tejto oblasti, hoci je pravda, že v záplave konkurencie a najmä rôznych klonov to nemajú ľahké. Niežeby bolo kamier s porovnateľnou kvalitou na trhu tak veľa, používatelia sa však radi nechajú opíjať ilúziou, že ak kúpia za tretinu ceny napodobeninu, bude taká istá. Výrobcovi nepomohlo ani to, že v minulom roku musel pre softvérové problémy na niekoľko mesiacov stiahnuť z trhu populárny dron Karma. Teraz je tu však novinka v podobe GoPro HERO6, ktorá bude bojovať o priazeň používateľov.

Hardvérový základ

Hlavná novinka oproti predchádzajúcim modelom GoPro je to, že HERO6 Black prichádza s vlastnou čipovou súpravou GP1. Vďaka tomu umožňuje nahrávanie až v rozlíšení 4K 50/60p, zatiaľ čo starší model zvládal maximálne 4K 25/30p. Pribudli aj nové režimy v nižších rozlíšeniach, full HD video sa dá natáčať so snímkovou rýchlosťou 240p a video v rozlíšení 2,7K ponúka možnosť nahrávania 120p. GoPro HERO6 disponuje dvojnásobným výkonom v porovnaní s HERO5 Black a aj vyššou citlivosťou a možnosťou zoomu.

Elektronická stabilizácia obrazu (EIS) je teraz dostupná v 4K rozlíšení, no iba do 25/30p a vo full HD 120p. To je podstatný pokrok. Stabilizácia má aj lepšie algoritmy, takže je účinnejšia. Vývoj vlastnej čipovej súpravy je, samozrejme, aj krok do budúcnosti. Konkurencia väčšinou používa čipové súpravy od tretích výrobcov. Nový čip GP1 okrem obrazových dát zaznamenáva aj dáta z viacerých senzorov, napríklad z GPS, akcelerometra či gyroskopu. Vďaka tomu si ich potom môžete nechať v aplikácii Quik zobraziť priamo v obraze, aplikácia však na základe nich dokáže aj automaticky zostrihnúť video. Vďaka novému čipu pribudol do fotorežimov Global Tone Mapping (GTM), ktorý zvyšuje na fotkách dynamický rozsah asi o 2 clonové čísla oproti režimu WDR v GoPro Hero 5 Black. Pribudla aj možnosť Touch Zoom na zoomovanie potiahnutím prsta po displeji.

Z hľadiska dizajnu GoPro HERO6 pokračuje v línii svojho predchodcu a na pohľad ich od seba nerozoznáte. To je v podstate dobrá správa, pretože ak máte starší model, všetko príslušenstvo bude pasovať. Rovnaké sú aj ovládacie tlačidlá a vodotesnosť bez ďalšieho obalu do hĺbky 10 m, ako aj porty mini HDMI, USB-C a slot na kartu microSD. Kamera používa i rovnakú batériu s kapacitou 1220 mAh. Z pripojení je tu Wi-Fi, ktoré teraz podporuje aj pásmo 5 GHz a je trikrát rýchlejšie, a bluetooth, ktorý umožňuje zapnúť kameru aj z vypnutého stavu pomocou ovládača alebo smartfónu.

Praktické skúsenosti

Ako som písal na začiatku, GoPro to na trhu nemá ľahké. Ak vynecháme rôzne noname kamery s kvázi 4K rozlíšením, ktoré sa v praxi ukáže ako nie veľmi podarený upsampling, v najlepšom prípade z full HD, má dvoch hlavných konkurentov. Prvý z nich je Sony FDR-X3000, akčná kamera s bezkonkurenčným Balanced Optical Steady Shot stabilizátorom obrazu a záznamom v 4K 25/30p vo formáte XAVC-S s dátovým tokom 100 Mb/s, a druhý Xiaomi Yi 4K Plus so záznamom 4K 50/60p. Zatiaľ čo v prípade modelu Sony záznam 100 Mb/s vyžaduje minimálne karty UHS-I U3, GoPro ide pri vyšších záznamových režimoch inou cestou. Využíva nový videokodek H.265/HEVC, a to v režimoch 4K 50p, 4K (4:3) 24/25p, 2,7K 100p, 2,7K(4:3) 24/25p a 1080 200p. To znamená možnosť použiť aj karty UHS-I U1, ale iba tie rýchlejšie.

Na druhej strane to spôsobuje viacero komplikácií. V uvedených režimoch kamera nedokáže počas nahrávania poskytovať živý náhľad, ten funguje, iba pokiaľ nie je nahrávanie zapnuté. Keďže ide o nový kodek, ktorý je pomerne náročný na výkon hardvéru, hlavne staršie zariadenia s ním nedokážu pracovať a aj na PC budete potrebovať niektorý z novších strihových softvérov, schopný spracúvať H.265/HEVC. Ak narazíte na takýto problém, budete musieť použiť iné záznamové režimy, takže v 4K sa bude treba uspokojiť s maximálne 25/30p. Kvalita videa je za dobrých svetelných podmienok výborná, 4K 50p video sa zaznamenáva v kodeku H.265/HEVC s dátovým tokom 75 Mb/s, čo je kvalitatívne porovnateľné s 90 – 100 Mb/s v H.264.

Video v 4K 25p je komprimované kodekom H.264 s dátovým tokom 66 Mb/s. Stabilizácia videa je v štandardných podmienkach dobrá, v tomto smere sa však ani nepri­bližuje optickej stabilizácii modelu FDR-X3000. Pri náročnejšom natáčaní sa teda aj tak nevyhnete použitiu externého stabilizátora. Za slabých svetelných podmienok je obraz síce lepší ako u predchodcu, ale pre množstvo šumu je použiteľný iba ako posledná možnosť. S ubúdajúcim svetlom klesá aj účinnosť stabilizácie a v niektorých prípadoch stabilizátor pri švenkovaní spôsobuje scrubbing, takže je lepšie ho vypnúť.

No aby nevznikol mylný dojem, v obrazovej kvalite ide medzi akčnými kamerami stále o jeden z najlepších modelov a jediný reálny konkurent (z tých, ktoré sme testovali) je Sony FDR-X3000, pravda, ten umožňuje záznam maximálne 4K 25p. Ani jedna z akčných kamier v tejto kategórii nie je vhodná na večerné natáčanie, a to hlavne pre použité malé snímače. Ovládanie kamery je riešené dotykovým dis­plejom. Menu je na to napriek malému displeju prispôsobené, trochu si však spočiatku musíte zvykať na logiku ovládania. Základné funkcie sa dajú ovládať aj hlasom, diaľkovým ovládačom na remienku alebo z aplikácie na smartfóne. Vďaka konštrukcii bez prídavného puzdra má kamera veľmi dobrý záznam zvuku na úrovni kompaktov či bezzrkadloviek.

Na tele sú umiestnené spolu 3 červené LED indikujúce záznam. Tie svietia aj pri nabíjaní kamery, žiaľ, tu si vývojári asi dali voľno a to, či je batéria už nabitá, sa nijako nedozviete, iba ak ju zapnete. LED svietia stále, keď je pripojené napájanie. Záznamové režimy zahŕňajú video a nahrávanie v slučke, fotenie, nočné foto, sériové foto a tri časozberné režimy: time lapse video, foto a nočné foto. Životnosť batérie je, žiaľ, slabá stránka kamery. Pri natáčaní v 4K rozlíšení v niektorých režimoch s vysokorýchlostným natáčaním ide kapacita rýchlo dole a batéria sa porúča asi po 45 minútach. V bežnom full HD režime je výdrž asi 1,5 hodiny. Nabíjanie trvá asi 1,5 hodiny, ale presne som to pre chýbajúcu indikáciu nezmeral. Aplikácia Quik, ktorú si môžete stiahnuť do smartfónu či PC, slúži na akési automatické zostrihanie videa. To spočíva v náhodnom pozliepaní klipov s hudbou a gýčovými efektmi. Jej účel mi v tejto kategórii kamier akosi uniká.

Záver

GoPro HERO6 je kvalitná akčná kamera a aj napriek drobným výhradám si určite zaslúži miesto v čele ponuky na trhu. Kvalitou obrazu a funkciami väčšine konkurencie uniká, veľká výhoda je navyše kompatibilita so štandardným príslušenstvom. Jedinú väčšiu výhradu tak mám k výdrži batérie, hlavne v najvyšších režimoch.  
      »  René Hubinský

René Hubinský

Všetky autorove články
GoPro

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať