CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Acer Windows Mixed Reality: VR kdekoľvek so sebou

0

Väčšina z vás určite vie, o čo ide, ak sa spomenie virtuálna realita. Pre tých, ktorí ju ešte nepoznajú, je to médium zobrazované cez špeciálne stereoskopické zariadenie, ktorým sú napríklad okuliare. Najznámejšie zariadenia na virtuálnu realitu sú Oculus Rift, HTC Vive a Playstation VR. Microsoft spolu s viacerými počítačovými značkami vytvorili nové zariadenie na VR s názvom Windows Mixed Reality. Tento model okuliarov má viacero podôb a ponúkajú ho Samsung, Dell, HP, Lenovo a aj Acer, ktorého headset sa k nám dostal na test. Cena Windows Mixed Reality Headsetu je o niečo nižšia, ale v čom je lepší od konkurencie?
Pár drobností by sa našlo, no hlavný rozdiel je v tom, že si virtuálnu realitu zbalíte do batoha. Doslova a do písmena. Windows Mixed Reality (WMR) som testoval spolu s note­bookom Acer Predator Helios 300, ktorý svojou konfiguráciou stačí na bezproblémové hranie hier a chod aplikácií. Disponuje procesorom Intel Core i7 7. generácie, grafickou kartou nVidia GeForce GTX 1060 a 16 GB RAM. Takúto zostavu si môžete zobrať kdekoľvek, kde je aspoň jedna zásuvka na nabíjanie notebooku.

Ako headset značky Acer vyzerá? Nemožno mu uprieť hráčsky dizajn, uvítal by som ho však v červenej farbe, pretože by si lepšie rozumela s dizajnom hráčskeho radu Predator. No farba je sčasti modrá a ostatné plasty sú čierne. Modrá farba je pravdepodobne Microsoftu najbližšia a to bude dôvod jej použitia.

Stred okuliarov pretína čierny plast, na ktorom sú umiestnené po stranách dve stereoskopické kamery, ktoré sú hlavným dôvodom jednoduchej manipulácie a inštalácie kdekoľvek, kde je priestor aspoň 5 m2. Na rozdiel od konkurencie nepotrebujete prídavné senzory na stojanoch, pretože priestor snímajú okuliare pomocou kamier. Okuliare sa upevňujú pomocou čelenky, ktorá je prispôsobiteľná veľkosti hlavy. Sú upevnené len z vrchnej strany, no nie zospodu.

Po dlhom hraní hier náročných na kondíciu je bežné, že pena okolo očí je prepotená. Tá je upevnená suchým zipsom, takže nie je problém dať ju dole a trochu preprať. Z head­setu vedú dva káble. Jeden slúži na pripojenie slúchadiel, bez ktorých by ste sa naplno neponorili do sveta virtuálnej reality, a druhý sa na konci rozdeľuje na dve časti: kábel HDMI a kábel USB, ktoré sa pripájajú do počítača. Po pripojení sa automaticky zapne aplikácia Mixed Reality, ktorú podporuje len najnovšia aktualizácia Windows 10 Creators Update. Pokiaľ si nie ste istí, či váš počítač podporuje WMR, stiahnite si aplikáciu Mixed Reality a tá automaticky vyhodnotí, či je váš hardvér a softvér vhodný na používanie WMR. V Microsoft Store nájdete mnoho aplikácií pre WMR, či už platených, alebo neplatených. Hráčov najviac poteší podpora Steamu. Treba si len nainštalovať Steam VR a priamo v Steame aplikáciu Windows Mixed Reality.

 Všetko funguje presne ako pri iných setoch virtuálnej reality a hru vidíte aj na obrazovke počítača. Okuliarmi nemožno ovládať hry či aplikácie, a preto k headsetu dostanete ovládače, ktoré sa pripájajú pomocou technológie bluetooth. Tie majú dobrú ergonómiu a používajú sa intuitívne. Všetky tlačidlá sú dobre umiestnené pre jednotlivé prsty. Ovládač je uchytený v kruhu, na ktorom sú z oboch strán umiestnené malé diódy, podľa ktorých systém sníma polohu ovládačov.


Ergonomické ovládače sú vybavené diódami, vďaka ktorým kamery snímajú polohu ovládača

Dizajn musím pochváliť aj z funkčnej stránky, pretože sa ovládač jednoducho položí na spomínaný kruh a neváľa sa len tak po stole. Čo nechválim, je riešenie nabíjania ovládačov. Čakal by som nabíjanie pomocou micro USB, ale, žiaľ, zdrojom energie sú ceruzkové batérie, ktoré si kúpite buď jednorazové, alebo nabíjateľné a nabíjať ich budete pomocou nabíjačky. Spomínané zariadenia na virtuálnu realitu rôznych značiek mám vyskúšané a graficky či funkčnosťou sa nelíšia. Na WMR som testoval rôzne hry zo Steamu, napríklad Gorn, Serious Sam VR: The Last Hope, ale aj obľúbenú hru Super Hot. Oproti klasickým senzorom, ktoré možno vidieť u konkurencie, vstavané kamery fungujú bezchybne, no ak dáte ovládače preč zo zorného poľa senzorov, môže sa stať, že sa virtuálne zaseknú. Vtedy stačí dať ruky pred seba a chvíľu počkať. Pri inštalácii si môžete zvoliť, či chcete headset používať v sede, alebo sa s ním chcete pohybovať v obmedzenom priestore. Ten si vytvoríte tým, že s nasadenými okuliarmi okrúžite voľný priestor na hranie. Vďaka senzorom vám pri priblížení k okraju ukáže stenu a vy viete, že ďalej ísť nie je bezpečné, hlavne pokiaľ sa v blízkosti nachádzajú drahšie veci, ktoré sa môžu rozbiť. Dôležité je aj svetlo, práve pre použitie kamier pri slabom osvetlení headset nefunguje, ako by mal. Okuliare disponujú dvoma displejmi s veľkosťou 2,89", ktoré zobrazujú maximálne rozlíšenie 2880 × 1440p. Acer Windows Mixed Reality je lacnejšia, ale kvalitná možnosť, ako vstúpiť do virtuálnej reality. Aplikácií je množstvo a hier na Steame je tiež dosť, takže sa nemusíte báť o jeho využiteľnosť.

Parametre:

• Pripojenie ovládačov: bluetooth, senzory: akcelerometer, gyrosenzor, magnetometer, senzor priblíženia, uhol pohľadu: 100°, maximálna medziokulárna vzdialenosť: 2,48", počet displejov: 2, veľkosť displeja: 2,89", maximálne rozlíšenie: 2880 × 1440, hustota pixelov: 706 ppi, podporované batérie: AA, výška: 7,36 cm, šírka: 19,55 cm, hĺbka: 10,92 cm, hmotnosť: 0,85 kg, 3,5 mm výstup na slúchadlá, HDMI 1.4/2.0, USB 3.0, kompatibilný operačný systém: Windows 10 Creators Update
• Cena: 459 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchá inštalácia, senzory priamo na headsete, podpora hier zo Steamu
- Ovládače nemožno nabiť

HODNOTENIE:

Výkon: 100 %
Kvalita obrazu: 90 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 80 %

Celkovo: 93 %

Zobrazit Galériu

Adam Lukáč

Všetky autorove články
Acer VR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať