Grafická karta Gigabyte GeForce GTX 1060 Mini ITX OC 3G: Malá karta, málo pamäte, ale výkonné jadro
To, že sú 2 GB pamäte pre RX 460 málo, už vieme. Nová otázka je, ako veľmi utrpí mierne osekané jadro GP106-300 v GTX 1060, ktoré si pre 192-bitovú zbernicu nemohlo dopriať 4-gigabajtovú pamäť a musí si vystačiť s 3 GB. Oproti plnohodnotnému čipu tu chýba jeden blok SM, to znamená, že má o 128 stream procesorov menej a absentuje aj 8 textúrovacích jednotiek.
Túto kartu testujeme v krátkom vyhotovení od Gigabytu. Proporcionálne ide o návrh šitý na mieru do minimalistických (mini-ITX) počítačov, kde sa väčšia karta už nezmestí. V testoch sme ju postavili oproti konkurenčnej sokyni Sapphire Radeon RX 470 so 4 GB VRAM. GeForce je o niečo drahšia, konkrétne v tomto prípade asi o pätnásť eur. Na takomto malom cenovom rozdiele má podiel práve Gigabyte, pretože jeho karta je zo všetkých bežne dostupných GTX 1060 najlacnejšia.
Výkon a porovnanie
Nereferenčné modely Pascal vedia vždy pozitívne prekvapiť vyšším boostom, než je ten špecifikovaný. Tentoraz si jadro v dobre vetranej skrinke kmitá nie na 1771 MHz, čo je oficiálna hodnota, ale v závislosti od hry až na 1910 – 1940 MHz, čo je veľmi slušné (výberové čipy idú max. na 2050 MHz).
Herný výkon je v priemere o 17 – 20 % vyšší ako pri RX 470, a to aj v 1440p, v tomto rozlíšení však s menším nárastom než vo FHD. No najväčší problém je vyváženosť. Zatiaľ čo s 80 % hier si poradí výborne, zvyšok je už viac alebo menej problematický. Priepastné a pomerne nevyspytateľné prepady fps sme zaznamenali v Grant Theft Aute. Chvíľu hra beží v poriadku, potom sa však framerate z 50 náhle prepadne na 15 a znovu sa vracia do normálu, čo výrazne kazí pôžitok z hrania. To sa, samozrejme, netýka nižších detailov, ktoré sa zmestia v nastaveniach do 3 GB. Stále je to však lepší stav ako pri konštantne nehrateľnom AotS alebo spomalenom Rise of the Tomb Raider (pozn.: zatiaľ čo kapacitne rozdielne RX 460 narážajú v TR na obmedzený výkon GPU, tu je preukázateľne vinníčkou nedostačujúca videopamäť). Radeon RX 470 je oproti GTX 1060 s 3 GB v priemere síce pomalšia karta, ale dôležité je, že netrpí výraznými výkyvmi. Ak vás zaujíma, aký je rozdiel medzi 3 a 6 GB GTX 1060, v septembrovom čísle si môžete nalistovať stranu 69 a porovnať tabuľkové výsledky.
Spotreba, zahrievanie a hlučnosť
Škrtanie jednotiek z čipu sa nVidii z pohľadu energetickej efektivity nepodarilo tak pekne ako v prípade čipu Polaris 10 pri RX 470/480. Zatiaľ čo pri kartách AMD nižší výkon znamenal i nižší príkon, obe GTX 1060 sú si v tomto podobné. Napriek tomu si však nemôžeme na efektivitu karty sťažovať, naopak, je lepšia než pri RX 470, len sme očakávali väčšiu tepelnú úsporu (TDP zostalo na 120 W).
Zahrievanie je, pochopiteľne, o niečo vyššie než pri dvojventilátorových chladičoch, no prevádzku môžeme aj popri max. 1500 otáčkach označiť za tichú. Nenechajte sa zmiasť vyššou rýchlosťou, vetráčik je menší a hlavne pomerne plochý. Potešujúci je i jeho charakter hluku, ktorý je čisto aerodynamický, čo znamená, že žiadne vrčanie vám uši píliť nebude ani pri nižších otáčkach. Plus chladič ovláda polopasívnu reguláciu, kde ventilátor spína až od 59 °C.
Záverečné hodnotenie
Už referenčná 3-gigabajtová GTX 1060 je kontroverzná karta. Je síce veľké množstvo hier, v ktorých ponúka vzhľadom na cenu vynikajúci výkon aj v rozlíšení 2160 × 1440 px, no do budúcnosti vám ostáva len dúfať, že váš obľúbený titul nebude z tých niekoľkých, pre ktoré dostupná pamäť kriticky nestačí. To je dôvod, prečo Gigabytom ukážkovo spracovaná karta zostala bez ocenenia. Príplatok za plnohodnotnú sestričku je však pomerne vysoký (70 eur) a nemusí mať vždy opodstatnenie. V neposlednom rade ide o výbornú pracovnú kartu, keď potrebujete vysoký aplikačný výkon pod CUDA.
Grafiku na test poskytol Comp4U.sk a hru Mafia III e-shop HyperKeys.sk.
Zobrazit Galériu