Hardvér pre hráčov
Počas uplynulých týždňov sme mali príležitosť otestovať nebývalé množstvo najnovších herných periférií, cielených na tých najnáročnejších hráčov, ba dokonca progamerov. Prinášame vám naše názory v jednom zhrnujúcom článku, kde predstavíme najnovšie klávesnice, headsety, porovnáme niekoľko nových konkurentov a preveríme jednu zaujímavú novú myšku. To všetko z pohľadu bývalého progamera so skúsenosťami s množstvom najkvalitnejších herných periférií.
Mechanické klávesnice
Logitech G910 Orion Spark
Pokiaľ hľadáte to najlepšie na trhu a neobmedzuje vás rozpočet, hlási sa o pozornosť nový Logitech G910. Tento model patrí k tým najdrahším, no svoju cenu vyvažuje veľmi zaujímavou výbavou, ktorej dominujú nové mechanické spínače pochádzajúce priamo od Logitechu. Po dlhom čase teda konečne nová klávesnica s inými mechanickými spínačmi než Cherry MX. Logitech svoje spínače nazýva Romer-G a prezentuje ich ako odolnejšie než Cherry MX, mali by totiž zvládnuť aspoň 70 miliónov zopnutí, zatiaľ čo rating Cherry je o 20 miliónov nižšie.
Spínače Romer-G sú stavané aj na tichú prevádzku, kde sa všeobecne Logitechu darí. Aj predošlý model G710+ patril k najtichším, G910 je dokonca ešte tichšia klávesnica. Nové spínače majú veľmi krátku dráhu do zosnímania, len 1 mm, pričom konkurencia väčšinou používa dráhu 2 mm. Pri zosnímaní by síce mal byť prítomný istý dotykový vnem, no je to skôr potlačené ľahké trenie alebo odpor snímača. Ťažko sa to opisuje, pocit z týchto spínačov je podobný ako Cherry MX Brown, no sú lineárnejšie a trošku viac pribrzdené pred dotlačením. Nie každému sadne priebeh odporu spínača Romer-G tak ako Cherry. Konštatujeme, že Romer-G je veľmi podarený spínač na hranie, menej na písanie.
Nový mechanický spínač Romer-G od Logitechu by mal byť veľmi odolný a tichý
Využitiu na písanie neprospieva ani tvarovanie klávesov, ktoré majú vyzdvihnuté okraje, aby stabilizovali prsty pekne doprostred klávesu. Ak teda triafate menej presne, je väčšia šanca ťuknúť na vedľajší kláves. Naopak, ak neustále držíte prsty na kombinácii WSAD pri hraní, budete triafať trošku stabilnejšie. Pokiaľ radi utekáte pohľadom ku klávesnici, určite vás poteší, že G910 patrí k čerstvej vlne modelov s plne nastaviteľným podsvietením vo farbách RGB. V efektnej a prehľadnej aplikácii Logitech si môžete prispôsobiť farbu pre ľubovoľný kláves alebo ich blok, napríklad podsvietiť len WSAD a čísla alebo farebne odlíšiť funkčné bloky. Ide o zatiaľ najlepšiu implementáciu podsvietenia RGB s presným, vyrovnaným a dobre izolovaným svetlom pod každým klávesom. Chválime aj redundantné zapojenie spínačov pre vyššiu odolnosť klávesnice, hlavne proti tradičnej slabine mechanických modelov - poliatiu.
Pochvalu si zaslúži aj vyhotovenie klávesnice, špeciálne pevné gumené nožičky, ktoré rozhodne nebudú po roku odpadávať, dve vymeniteľné operadlá na ľavú alebo obe ruky, podarené riešenie multimediálnych klávesov vrátane analógového valčeka na zmenu hlasitosti. Chýbať nemôže ani funkcionalita makier, tie si môžete nahrávať bez použitia dodatočného programu a ukladať do klávesov G1 až G9, spolu do troch profilov. V kombinácii s aplikáciou Logitech však máte k dispozícii oveľa viac profilov, dokonca mnoho prednastavených pre najpopulárnejšie hry, ktoré vám program sám nájde na PC a ponúkne.
Netradičný prvok výbavy je Arx Control a s tým súvisiaci dok na klávesnici. V zadnej časti si môžete vysunúť dok či skôr držiak na mobil (iOS alebo Android) a pomocou aplikácie a domácej Wi-Fi ho spojiť s počítačom, pričom spájanie sa deje ľahko a rýchlo. Logitech ponúka túto technológiu vývojárom hier, aby ju využili na zobrazenie minimapy, tachometra či vlastností postáv, no zatiaľ je podpora nízka, takže môžete použiť vstavané funkcie, napríklad zobrazenie stavu počítača vrátane teplôt, frekvencií a vyťaženia RAM. Vcelku teda ide o mimoriadne podarenú klávesnicu so zaujímavým novým spínačom pod klávesmi a s každou predstaviteľnou funkcionalitou multimediálnej klávesnice (okrem doku USB). Logitech si však za podobné top produkty nechá zaplatiť.
Zapožičal: Logitech
Cena: 180 EUR
Func KB-460
(Func_KB-460_2_top_perp.jpg
Func_KB-460_3_perp_left.jpg)
Pokiaľ je vám 180 eur za klávesnicu veľa, ale chcete výborne spracovaný mechanický model, možno vás zaujme KB-460 od spoločnosti Func. Tá je možno u nás menej známa, no patrí k priekopníkom na poli hardvéru určeného pre náročných a profesionálnych hráčov. K legendárnym patria jej podložky, no dobre sme hodnotili aj nedávnu myšku MS-3.
Nová klávesnica využíva spínače Cherry MX Red, teda lineárne spínače bez hmatovej spätnej väzby v momentne zopnutia (po zatlačení do 2 mm z celkovej dráhy 4 mm) a s najnižším odporom zo všetkých spínačov Cherry MX, stačí vyvinúť tlak ako 45-gramové závažie. Písanie aj hranie na tejto klávesnici je vďaka tomu ako hladenie masielka, príjemný a mäkučký zážitok.
Samozrejme, nie každému sadne, preto výrobcovia obyčajne ponúkajú svoje klávesnice vo viacerých vyhotoveniach a s možnosťou rôznych spínačov Cherry. Nie tak Func, ktorý sa rozhodol implementovať len červený variant, ale zato urobiť to poriadne. A potvrdili tým pravidlo, že implementácia Cherry MX od rôznych výrobcov má rôznu kvalitu, s KB-460 sa totiž pracuje zďaleka najlepšie zo všetkých klávesníc Cherry MX Red, ktoré sme zatiaľ skúšali.
Dizajnová filozofia je minimalistická - klávesnica má plný rozmer, no okolo klávesov už nájdete len minimálny rám, dva porty USB na zadnej strane a hotovo. Na stole zaberie len toľko priestoru, koľko je nevyhnutné. Prípadne si môžete nainštalovať pribalené operadlo na dlane. Všetky špeciálne funkcie, ako klávesy makro, prepínanie režimov či multimediálne klávesy, sa skrývajú pod kombináciou prepínača Fn a bežných klávesov.
Napríklad numerická osmička a dvojka v kombinácii s Fn upravujú intenzitu červeného podsvietenia spolu v piatich stupňoch. Klávesnica si pamätá nastavenia aj pri prenose medzi počítačmi, takže softvér treba inštalovať, len pokiaľ si chcete upraviť makrá či prednastaviť profily. Celé vyhotovenie pôsobí veľmi odolne, klávesnica je krásne tichá, len, žiaľ, trpí tradičným problémom odlepujúcich sa protišmykových gumových plôch. Pokiaľ teda nepotrebujete všetky tie drahé funkcie navyše, máte tu zaujímavú alternatívu, ktorá cenou zapadá do priemeru medzi mechanickými klávesnicami a oplýva naozaj pekným minimalistickým dizajnom.
Zapožičal: Func
Cena: 115 EUR
Stereofónne headsety
Stereofónne headsety sú stále veľmi populárne, a to aj napriek existencii headsetov so zabudovaným priestorovým zvukom 7.1, ktoré sú logicky na hranie vhodnejšie. Dôvodov je niekoľko. Hlavný z nich je rozhodne cena - stereofónne headsety sú dostupnejšie. Ďalej sú vhodnejšie na vypočutie hudby, kde vám priestorový efekt veľmi nepomôže. Bývajú takisto ľahšie, čo podstatne prispieva k pohodliu pri dlhom nosení počas hrania za počítačom.
A nakoniec je dôvodom aj technické riešenie - headsety 7.1 väčšinou využívajú zabudovanú zvukovú kartu USB, takže ak chcete využiť vašu zvukovku, treba ísť do analógového headsetu, teda stereofónneho riešenia. A práve na poli sterea máme pred sebou netradičný súboj dvoch gigantov, ktorí sa bijú obvykle o trhové podiely v základných doskách či grafických kartách: GIGABYTE a ASUS. Kto je na tom ako s pohodlím, kvalitou vyhotovenia a zvuku, keď ich porovnáme s naším postarším a cenovo dostupnejším obľúbencom Logitech G230, čo sú veľmi pohodlné a ľahké slúchadlá s dlhočizným káblom a kvalitným mikrofónom?
GIGABYTE Force H3X
Model od spoločnosti GIGABYTE vyzerá, akoby patril na elfské uši, ale v momente, keď si ho prvýkrát dáte na hlavu, dizajn pochopíte. Sedí naozaj výborne a je veľmi pohodlný, dobre prekrýva aj väčšie uši a dá sa rozmerovo prispôsobiť aj na väčšiu hlavu. Headset je zvukovo uzavretý, od okolia je čiastočne odhlučnený materiálmi, a tak poskytuje zaujímavý kompromis čiastočnej izolácie od hlučného okolia, no zároveň sa pri komunikácii so spoluhráčmi trochu počujete, takže nekričíte zbytočne nahlas do Teamspeaku Ventrilo či Skypu.
Z hľadiska konštrukcie chválime možnosť poskladať headset na prenášanie. K prednostiam patrí aj použitie plochého kábla, ktorý sa nám nikdy nezamotal. Na kábli je aj posuvný ovládač hlasitosti (výhodné je, že na prvý pohľad vidíte, ako je nastavený) a vypínač mikrofónu. Ten je slabší, kvalita zvuku je síce dostatočná na rozhovor po vymenovaných komunikátoroch, no pokiaľ sa chcete živiť streamovaním hier spolu s komentárom, odporúčame iný model. Chválime však jeho mechanické riešenie - dá sa schovať do slúchadiel, keď ho nepotrebujete.
Nakoniec ostáva vyhodnotiť zvuk, ktorý je prekvapivo slušný aj na počúvanie hudby. Nie pre audiofila, ktorý má zbierku hudby v bezstratovom formáte FLAC. Ale pre hráča, ktorý by rád počúval hudbu v nadpriemernej kvalite, máme dobré správy, podanie je príjemne neskreslené, mohutné basy majú správnu silu, ktorá nie je na úkor stredov a akurátnych výšok. Z hľadiska zvuku si svoju cenu oproti Logitech G230 vedia obhájiť (zatiaľ však oficiálna cena pre náš trh nie je stanovená), pohodlím však mierne zaostávajú.
Zapožičal: GIGABYTE
Cena: 99 USD, asi 80 EUR
ASUS Strix Pro
V spoločnosti ASUS sa zjavne zamerali na dve hlavné vlastnosti herných headsetov - dizajn a herný zvuk. Vzhľad asi komentár nepotrebuje, krásne ladí so sovím dizajnom iných zariadení Strix, dá sa poskladať naležato, takže po zavesení vyzerajú, akoby na vás pozerali. Nás zaujal skôr herný zvuk slúchadiel, špeciálne ladený tak, aby bolo aj počas explózií či hlučnej streľby dobre počuť vyššie zvuky, takže dobre rozoznáte prichádzajúceho nepriateľa.
Naozaj sme mali pri hraní pocit jasnejších a ostrejšie definovaných zvukov. Kábel slúchadiel sa skladá z dvoch časti, jedna je zakončená stolovou škatuľkou, kde nájdete ovládanie hlasitosti a vypínač mikrofónu (ktorý je odnímateľný) a aj prepínač funkcie ENC. Tá má za úlohu odchytávať zvuky prostredia (napríklad hlasné písanie na klávesnici) a následne ich stlmiť vo zvuku prichádzajúcom z mikrofónu.
Naozaj to funguje, ale trochu to utlmí už aj tak nie príliš hlasný (citlivý) mikrofón, ktorý potom treba zľahka posilniť softvérovo, čo zase znamená viac šumu. Po vypnutí ENC sa však správa ako normálny mikrofón s dostatočnou hlasitosťou. Za mierne nevýhody slúchadiel považujeme vyššiu hmotnosť, ľahké vŕzganie plastu a hlavne nižšie pohodlie pri dlhšom nosení. Za cenu Strix Pro by sme čakali lepšiu konštrukciu, na druhej strane ponúka výborné podanie zvuku v hrách a nezabudnuteľný soví dizajn J.
Zapožičal: ASUS
Cena: 100 EUR
Herná myška pre hráčov hier MOBA a RTS
Logitech G302 Daedalus
Starší progameri si možno vybavia sériu myšiek Logitech MX300. Vo svojej dobe to boli legendárne modely, pretože poskytovali rovnako dobré optické snímače ako vtedajšie najlepšie myši, no šlo o jedny z prvých myšiek navrhnutých na úchop prstami, nie držanie celou dlaňou. Dĺžkou neboli krátke, takže ich mohla používať aj veľká dospelá ruka, boli skrátka určené pre ľubovoľného hráča, ktorý preferuje hranie s menej tradičným úchopom, kde jeho presnosť plynie skôr z pohybu prstov než zápästia či predlaktia.
Neskôr sa rovnaký dizajn objavil v nových sériách pod názvami Logitech G1 a Logitech G100s a teraz ho v mierne inovovanom podaní Logitech uvádza znovu, updatovaný o niekoľko nových technológií. Bolo načase, myšky nevydržia večne, čoskoro budeme svoje G jednotky potrebovať vymeniť. Bude to za G302?
Priznáme sa, že už na prvý dotyk sme sa rozhodli, že určite. Napriek drobnej zmene tvarov sa drží skvele a materiálovo pôsobí príjemnejšie a odolnejšie ako predošlé modely a aj ako priami konkurenti značky Razer. Napríklad podobný obojručný Abyssus (pozor, G302 má tlačidlá na palec len na ľavej strane).
Logitech cieli myš na hráčov hier MOBA a RTS, ktorí potrebujú dosahovať vysoké APM, často zadávajú niekoľko akcií za sekundu, takže je to azda prvýkrát, čo sa marketing zameral nie na rýchlosť snímača, ale skôr na rýchlosť tlačidiel. G302 využíva špeciálny mechanický systém pnutia kovovými pružinkami, ktorý by mal zabezpečiť okamžitú reakciu a veľmi rýchle vrátenie tlačidla do pôvodnej polohy. Klikanie vytvára príjemnú hmatovú spätnú väzbu a možno si to nahovárame, ale zdalo sa aj trošku svižnejšie. Každopádne pri hraní RTS šlo pocitovo o jednu z najlepších myší, akú sme doteraz testovali. A bolo ich veľa.
Klasikou v tomto rade myší je výborný optický snímač, tentoraz v novom vyhotovení s technológiou Delta Zero. Podľa modelového značenia AM010 ide o rovnaký snímač ako vo vyšších modeloch Logitech G402 a G602. Je veľmi presný a rýchly, namerali sme, že zosníma rýchlosti zhruba 2,8 m/s, než prestane stíhať. Síce existujú rýchlejšie modely z hľadiska maximálnej zosnímateľnej rýchlosti, ale konštatujeme, že G302 je rýchly viac než dosť, navyše má aj iné prednosti, najmä presnosť a čisté snímanie bez akcelerácie alebo predikcie.
Naopak, čo nie je klasikou u predchodcov tohto modelu, je pamäť priamo v myške, takže odteraz si ju môžete preniesť na ľubovoľné PC aj so zapamätanými profilmi a nastaveniami. Prepínač DPI umožňuje voliť až medzi štyrmi nastaveniami, no môžete si pokojne zvoliť aj dve hodnoty alebo jednu a tlačidlu na zmenu DPI priradiť inú funkciu. Zmena DPI je možná v rozsahu 240 až 4000 v krokoch po 80. Samozrejmá je možnosť meniť spôsob podsvietenia myšky - na výber je svietenie, tlkot srdca alebo zhasnutie.
Náš verdikt je teda pozitívny, ide o jednu z najlepších myší na trhu a vrelo ju odporúčame každému, kto rád používa úchop prstom a potrebuje vo svojej hre často klikať, špeciálne nadšencom Starcraftu, DOTA a LOL. Priaznivcov hier FPS upriamujeme skôr na model G402, ktorý pridáva k rovnakému snímaču gyroskop, akcelerometer a čip ARM na dokonalé snímanie polohy aj pri rýchlosti nad 10 metrov za sekundu. Fanúšikov nastaviteľných myší smerujeme zase na Logitech G502 s možnosťou nastaviť hmotnosť a ťažisko a aj s parádnym kolieskom s prepínateľným mechanizmom. My však budeme odteraz túžiť po G302 Daedalus.
Zapožičal: Logitech
Cena: 50 EUR