ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Herná rubrika: Indie hry

0

V PC REVUE máme veľmi radi nezávislé hry. Na internete ich nájdete pod anglickým označením indie, ktoré je odvodené od independent, čo je prostý preklad slova nezávislý (myslí sa tým autor). Ide teda o hry od tvorcov, ktorí sú sami sebe pánmi a môžu hry vyrábať presne podľa svojej kreatívnej vízie. Toto je v prudkom kontraste s väčšinou veľkých projektov, ktoré majú za sebou vydavateľstvo financujúce ich vývoj v konkrétnom štúdiu. Samozrejme, netvrdíme, že tento druh hier musí byť nevyhnutne zlý, je mnoho vysokorozpočtových titulov, ktoré sme si zahrali veľmi radi, či už pre nádhernú technickú stránku, filmové podanie, alebo široký svet, ktorý vie sprostredkovať len profesionálne štúdio s desiatkami až stovkami zamestnancov.

Naproti tomu indie hry obyčajne pochádzajú z maličkých štúdií, dokonca poznáme aj tituly, za ktorými stojí jediná osoba a hrali sme ich prekvapivo radi. Maličké štúdiá bez sponzora nie sú obmedzované žiadnym dozorom a môžu sa vymknúť zo žánrových škatuliek a vyrobiť hry, ktoré by veľký vydavateľský dom nepovažoval za ziskové a nikdy do nich nenalial svoje peniaze. Aj tento spôsob vývoja však má svoje „ale“, ktorým sú ako zvyčajne financie. Nezávislí autori svoje hry, ak ide o prvotiny, väčšinou vyrábajú vo voľnom čase na vlastné náklady a bez istoty zisku. Našťastie dnes sú niektoré z najpokrokovejších enginov k dispozícii zadarmo, takže vývoj nemusí byť nevyhnutne taký nákladný, obzvlášť ak od indie hier nikto neočakáva realistické zobrazenie obrovského sveta à la Witcher 3. Naopak, indie hry skôr cielia na grafickú jednoduchosť, podanú celistvým umeleckým štýlom. Videli sme čiernobiele tituly, papierové, plastelínové, 8-bitové ako zo starých automatov, ručne kreslené alebo aj moderné 3D, ale s veľmi pekným jednoduchým podaním. Nielen realistická grafika vyzerá pekne.

A vlastne nesmieme zabudnúť na spásu nezávislých vývojárov v podobe crowdfundingu. Iste ste už počuli o stránke Kickstarter, kde sa na zaujímavé sľubné projekty neraz vyzbierajú od verejnosti milióny dolárov. Stačí, aby vývojár mal za sebou titul, čo dokazuje jeho schopnosti, a už to ide. A čo sa týka legendy, ako napríklad Chris Roberts, autor série vesmírnych simulátorov Wing Commander, nie je problém na novú hru Star Citizen vyzbierať aj 70 miliónov dolárov. Inak povedané, na rozpočet AAA titulu sa dokážu zozbierať aj pravoverní fanúšikovia a poskytnúť tým úplnú nezávislosť a zároveň prísľub technicky úžasného rozsiahleho titulu. Držíme Chrisovi aj ďalším odvážnym nezávislým tvorcom palce. Mainstreamové tituly totiž časom presýtia každého a potom chuť do hrania navrátia jedine indie hry. Dôkazom je aj pohľad na priemerné hodnotenia hier na stránke Metacritic: 7 z titulov v TOP 10 za tento rok sú nezávislé hry. Len tak ďalej. A ak sa chcete na ne pozrieť zblízka, máme pre vás výber tých najlepších, ako aj nedávne zaujímavé novinky.

Zalomiť asi na prvú stranu vedľa úvodného textu
Okienko najslávnejších indie hier

Predstavujeme niekoľko titulov, ktoré vám mohli ujsť, ale rozhodne stoja za zahranie. Patria totiž do histórie PC gamingu, a to nielen tým, že pomohli rozbehnúť vlnu nezávislých hier. Patria tam jednoducho preto, že sú neskutočne zábavné a úžasne inovatívne. Do nášho zoznamu by určite mali patriť aj tituly Legend of Grimrock 2, Ori and the Blind Forest a Pillars of Eternity, tým sme sa však nedávno venovali v samostatných recenziách.

Braid

Jednoducho, no krásne maľovaná „hopsačka“, ktorá používa na riešenie hádaniek manipuláciu s časom. A prekvapivo dobre to funguje.

Limbo

Nádherná čiernobiela hra predstavuje príbeh chlapčeka vo svete nočnej mory. Krátky hrací čas si užijete ako málokedy predtým.

The Bastion

Akčné RPG, ktoré vôbec nepripomína Diablo. Netradičný svet sa zhmotňuje okolo vás a príbehom vás vedie netradične skvelý rozprávač.

Mark of Ninja

Hra na neviditeľného nindžu. Jednoduchá a krásna 2D grafika, nádherné animácie postavičiek a veľmi „závislácka“ hrateľnosť.

Banner Saga

Taktické RPG zo starej školy a príbeh z nordickej mytológie. Na hre pracovali aj mnohí nezávislí umelci, poznať to najmä na skvelej hudbe.

Nedávno vydané indie hry

Aj posledné mesiace boli bohaté na zaujímavé indie hry. Normálne nám na ne neostáva miesto, ale tentoraz naše dlhy splácame, tu sú najlepšie z najnovších nezávislých hier.

Invisible Inc.

Pokiaľ sa vám páčili taktické boje v X-COM alebo v staršej legende Incubation, v tejto hre si prídete na svoje. Tu sú však okorenené o prvky stealth, teda skrývania postáv pred nepriateľskými očami, ako aj o špionážne prvky. Dostanete sa do úlohy tajnej agentúry, ktorá sa musí brániť útoku nadnárodných korporácií a má len limitovaný čas na presťahovanie a záchranu centrálnej umelej inteligencie nazvanej Incognita. Hráč je tlačený napredovať prísnym 72-hodinovým limitom, za ktorý musí získať informácie a vybavenie na finálnu infiltráciu. Hra je procedurálne generovaná a počíta sa s viacerými pokusmi na dohratie, kde predošlé pokusy obohatia hráča o prvky, ktoré mu pomôžu v tých ďalších. A aby to nebolo jednoduché, každá smrť vášho vytrénovaného agenta je permanentná.

Hodnotenie: 85 %

Broken Age 1 + 2

Keď na Kickstarteri o vašu podporu žiada Tim Schafer, producent legendárnych adventure hier od LucasArts (menujme napríklad Grim Fandango), ťažko ho odmietnuť. Keď teda prišiel s kampaňou na hru Broken Age, dostal od fanúšikov bezmála 4 milióny dolárov len za prvý mesiac. Napriek rozpočtu sa vývoj hry celkom nestíhal a bola vydaná v dvoch dieloch. Prvý, vydaný začiatkom roka 2014, je príjemná jednoduchá adventúrka s krásne maľovanou grafikou a zaujímavým príbehom, ktorý sa však v druhom diele nedočká konca, aký by si zaslúžil. Naše hodnotenie je priemerom oboch hier – výborná prvá časť zdvihne vaše očakávania a slabšia druhá potom trošku nudí a pôsobí natiahnuto. V predaji sa teraz po vydaní dvojky konečne objavuje aj edícia spojená do jedinej hry pre Windows, Linux aj OS X.

Hodnotenie: 75 %

Kerbal Space Program

Tento titul bol vo vývoji veľmi dlho a väčšina fanúšikov ho už dávno vlastní vďaka zakúpeniu skorého prístupu do bety. Ani sa im nečudujeme, ide o unikátnu hru, kde vediete vesmírny program rasy zlatučkých Kerbalov. V podstate navrhujete rakety a iné stroje a skúšate ich použiť, čo väčšinou končí komediálnym neúspechom. Táto hra je však zároveň ultrarealistická simulácia, nielen čo sa týka orbitálnej mechaniky a gravitácie, platí tu aj trenie a termodynamika, veľké problémy robí hráčom aj konštrukčná pevnosť materiálov v kritických spojoch. Skrátka, aby váš vesmírny program uspel, musíte poskladať rakety, čo by skoro určite fungovali aj v skutočnosti. Aj preto hru ocenili v NASA, ESA a SpaceX ako skvelý edukačný nástroj. KSP je k dispozícii na Windows, Linux aj OS X (portu sa dočká aj PS4).

Hodnotenie: 95 %

Ako si kúpiť indie hru

Stačí vám na to obvykle pár eur, nezávislé tituly sú z úplne inej cenovej ligy než veľké AAA hry. Lenže v kamenných obchodoch ich obyčajne nenájdete, budete musieť na internete nebojácne zveriť svoju kreditnú kartu do rúk jednému z nami odporúčaných distribučných kanálov.

Prvým musí byť jednoznačne Steam, za ktorým stojí spoločnosť Valve, autori Half-Life. Nájdete ho na stránke www.steampowered.com a na použitie budete potrebovať bezplatnú registráciu a inštaláciu klientskeho programu, ktorý sa potom bude starať o inštalovanie a upgradovanie hier. Steam je skvelý, pretože pomáha nezávislým tvorcom s financovaním hier pomocou Early Access – pokiaľ máte alfa verziu zaujímavej hry, môžete začať predávať skorší prístup a potenciálni fanúšikovia tak môžu pomáhať s vývojom a testovaním hry... za ich peniaze. Prečo nie. Naše hlavné odporúčanie je počkať si na časté akciové dni. Na Steame totiž každé ročné obdobie prebieha výpredaj (najväčší na Vianoce) a vtedy hry stoja často len štvrtinu či desatinu svojej pôvodnej ceny. Takže výborné indie hry nakúpite aj za 1 euro. A mimochodom, keby vám hra nešla, môžete ju do 48 hodín reklamovať a dostanete svoje peniaze späť.

 V poslednom čase nám čoraz väčšiu radosť robí GOG alias www.gog.com, čo je v našich končinách vážny konkurent Steamu, pretože na rozdiel od veľkého amerického obchodu, kde hry stoja rovnako v USD aj EUR, na GOG ceny prerátavajú z dolárov na eurá a hry sú tak ešte o pár percent lacnejšie. GOG dobieha konkurenta aj klientskou aplikáciou, ktorá sa príjemne zlepšuje a predbieha ho v hodnote, ktorú dostanete za svoje peniaze – nielen hru, ale aj množstvo bonusových materiálov, ktoré by človek inak čakal od zberateľskej edície. A hlavný klad sa skrýva rovno v názve – Good Old Games začínali ako obchod so starými klasikami, ktoré boli upravené tak, aby fungovali na najnovších počítačoch. Stále majú unikátnu databázu legendárnych titulov na predaj za veľmi rozumné ceny. A na svoje hry máte záruku vrátenia peňazí dokonca až 30 dní, pokiaľ vám podpora obchodu nepomôže titul na vašom PC sprevádzkovať.

Toto by bez indie scény nevzniklo

I AM BREAD

Simulátor chleba. Presnejšie jednej smidky. Cieľom je dostať sa každý deň do toastera a zmeniť sa na chrumkavú pochúťku bez toho, aby ste sa dotýkali špinavých či vlhkých vecí a stali sa menej jedlou smidkou chleba. Šípkami na klávesnici. Nevtipkujeme...

Goat Simulator

Pre zmenu simulátor kozy. Poriadne deštruktívnej kozy. Vlastne skôr simulátor šírenia chaosu. Vydaný prvého apríla – stále nevieme, či je to vážne myslená hra. Napríklad jej vývojári kúpu neodporúčajú J. Reverzná psychológia funguje, je to hit.

Zobrazit Galériu

Peter Hucík

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať