Honor 50 5G – dizajnové žihadlo vo vyššej strednej triede
Tento smartfón uviedol Honor na globálny trh po odčlenení od materskej spoločnosti Huawei. V praxi to znamená, že na Honor sa už nevzťahujú obchodné reštrikcie, takže Honor 50 5G môže využívať služby Google a čipsety bez obmedzení. V tomto kontexte je dôležité aj označenie 5G na obale, pretože rovnaký prívlastok má aj čipset Snapdragon 778G. Na porovnanie Huawei Nova 9 s prakticky identickým dizajnom využíva rovnako výkonný Snapdragon 778G 4G. Používatelia nového Honoru sa môžu tešiť nielen na aplikačný obchod Google Play, ale aj obľúbené aplikácie Google Maps, YouTube a mnohé ďalšie. Vývoj smartfónu trvá pomerne dlho a dizajn 50-tky bol navrhnutý ešte pred odčlenením Honoru od bývalej materskej spoločnosti, čo zrejme vysvetľuje už spomínanú dizajnovú podobu. Pre zaujímavosť Huawei predal značku Honor aj so zamestnancami a vývojárskym tímom čínskej firme Shenzhen Zhixin New Information Technology.
Farebné varianty na našom trhu
Honor 50 5G je vzhľadom k veľkosti, ktorá je daná rozmermi displeja smartfón príjemne tenký a ľahký. K priaznivému dojmu z dizajnu prispieva aj zadná stena z odolného skla. Kupodivu nie je povrch skla príliš klzký a odtlačky prstov na ňom síce uľpievajú, ale pri tmavozelenom farebnom variante marketingovo nazvaný Emerald Green so zaujímavým odrazom svetla ich takmer nevidno.. Na našom trhu je v ponuke aj variant Midnight Black a svetlý „trblietavý“ Frost Crystal . Dizajnovou dominantou zadnej steny je oválna na výšku situovaná platforma s fotoaparátmi. Tlačidlá na ľavej strane sú v ergonomickom dosahu palca. Snímač odtlačkov prstov pod povrchom displeja by mohol byť trochu vyššie. Čítačka funguje rýchlo a je presná, treba však počítať s tým, že vzhľadom k tomu, že je blízko spodného okraja budeme prikladať palec k snímaču v skrčenej polohe. Preto v takejto polohe prikladajte palec aj pri zadávaní odtlačku počas konfigurácie. Výrobca neudáva odolnosť proti vode, aj keď slot na dve nano SIM karty tesnenie má. Pamäťové karty nie sú podporované.
OLED displej má uhlopriečku 6,57" a efektne zaoblené dlhšie hrany. Niekomu sa tento viac dizajnový, než funkčný prvok páči viac, niekomu menej, každého však poteší brilantné zobrazovanie farieb a pomerne vysoký jas podsvietenia, takže displej je dobre čitateľný aj na priamom slnečnom svetle Hráčov poteší plynulé zobrazovanie vďaka obnovovacej frekvencii 120 Hz. Pri tejto frekvencii má displej o niečo vyššiu spotrebu, takže si môžete nastaviť aj štandardnú frekvenciu 60 Hz, prípadne automatickú zmenu obnovovacej frekvencie poľa toho, aký obsah sa práve zobrazuje. Na reguláciu jasu podsvietenia sa využíva PWM, čiže pulzne šírková modulácia na frekvenciu 1920 Hz, ktorá eliminuje blikanie displeja pri nízkom jase podsvietenia. Vzorkovacia frekvencia pre dotyky a gestá je 300 Hz. K dispozícii je aj režim Always-on. Typ ochranného skla výrobca neuvádza, avšak na displeji je z výroby nalepená ochranná fólia. Je kvalitná, takže sa takmer nedá nahmatať ani na zaoblených hranách a nevadí pri snímaní odtlačkov prstov.
Elektronickým srdcom smartfónu je už moderný čipset Qualcomm Snapdragon 778G 5G vyrobený 6nm technológiou. Výkon procesora, ktorý má k dispozícii 8 GB RAM a grafické jadro Adreno 642L je dostatočný aj pre náročnejšie hry. Ani pri vyššej záťaži sa smartfón neprehrieva a pri rutinnej záťaži je tento čipset relatívne úsporný
K smartfónu je pribalená výkonná 66 W rýchlonabíjačka, ktorá dokáže batériu s kapacitou 4300 mAh nabiť na plnú kapacitu za 40 minút, pričom za 20 minút sa nabije na 70% kapacity. Batéria vydrží jeden deň veľmi intenzívneho, alebo dva dni bežného používania, v obidvoch prípadoch s približne 2% rezervou. Napriek tomu, že sklenená zadná stena by to technicky umožnila, Honor 50 nemá bezdrôtové nabíjanie. Reprodukcia zvuku je len monofónna, avšak v relatívne dobrej kvalite na príležitostné počúvanie. Honor 50 5G nemá 3,5 mm jack konektor, takže slúchadlá môžete pripojiť cez bluetooth, alebo USB-C, či už priamo, alebo cez redukciu.
Potenciálny okruh záujemcov budú zaujímať predovšetkým funkcie fotoaparátov. Kvalita nielen večerných a nočných záberov ale záberov v zložitých svetelných podmienkach všeobecne je to, čo odlišuje smartfóny strednej triedy od vlajkových lodí a kvalita večerných záberov, ktoré som mal možnosť novým smartfónom nafotiť večer, či už v uliciach Viedne, alebo v interiéri reštaurácie inklinuje skôr k vlajkovým modelom.
Kamerový systém na zadnej stene pozostáva zo 108-megapixelového hlavného fotoaparátu, 8-megapixelového ultraširokouhlého objektívu, 2-megapixelového snímača vzdialenosti objektov na účely rozmazanie pozadia a makro objektívu, schopného snímať už od vzdialenosti 4 centimetrov. Žiadny z objektívov nemá optickú stabilizáciu, avšak softvérová stabilizácia veľmi dobre funguje aj pri nakrúcaní videa v 4K rozlíšení.
Záber ultraširokouhlým a hlavným širokouhlým objektívom, Všimnite si kontrastu svetlo tieň
Podanie farieb jesennej nálady
Hlavný fotoaparát je štandardne nastavený tak, aby združoval 9 fyzických pixelov do jedného obrazového za účelom zachytenia viac svetla pri fotení večer a v noci. Výsledné rozlíšenie je potom 12 MPx a takto združený obrazový pixel má rozmer 2,1 mikrometra. Samozrejme v snahe o zachytenie maxima detailov sa môžete prepnúť aj na fotenie v plnom rozlíšení 108 MPx. Zábery z tohto fotoaparátu sú excelentné.
Pri dobrých svetelných podmienkach dosiahnete uspokojivé zábery aj z ultraširokouhlého fotoaparátu. Ten má softvérovú kompenzáciu sférického skreslenia, ktorý je prirodzenou vlastnosťou širokouhlej optiky. Večer, alebo v horších svetelných podmienkach odporúčam použiť radšej hlavný fotoaparát.
Veľmi dobre funguje aj umelé rozostrenie pozadia, ktoré využijete hlavne pri fotení portrétov.
Zľava doprava opticky rozostrené popredie, opticky rozostrené pozadie, umelo rozostrené pozadie v režime portrét
Makrofotografia, vľavo záber na ilustráciu veľkosti, vpravo makrozáber
Pri fotení večer a v noci odporúčam vyskúšať nočný režim, zábery sú väčšinou lepšie prekreslené.
Vľavo večerný záber v bežnom režime, vpravo v nočnom rezime
Prednú selfie kameru môžete prepnúť do širokouhlého režimu a zachytiť tak „z ruky“ aj viac ľudí. Hlavne mladí vlogeri ocenia funkciu Multi-Video, ktorá umožňuje kombinovať zábery z prednej a zadnej kamery , buď tak, že zábery sú na rozdelenej obrazovke, alebo ako obraz v obraze. K dispozícii je aj 9 príbehových šablón určených na nakrúcanie krátkych klipov vrátane hudby.
Smartfón využíva Android 11 s nadstavbou Magic UI 4.2 ponúka intuitívne používateľské rozhranie, ktoré si zachovalo kontinuitu značky. Honor si síce neodpustil predinštalovanie aplikácií HONOR Store a Honor Club, okrem nich však v smartfóne nie je žiadny bloatware.
Technické údaje: Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 778G 5G (4× 2,4 GHz Kryo 670 + 4× 1,8 GHz Kryo 670), 6 nm technológia; grafika: Adreno 642L; pamäť: 8 GB RAM, úložný priestor 128 GB; displej OLED 6,57", 1080 x 2340 px, 19,5:9, 390 ppi; zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý: f/1.9, 108 Mpx; ultraširokouhlý zorný uhol 120˚ f/2.2, 8 Mpx; makro objektív: f/2.4, 2 Mpx; senzor hĺbky ostrosti: f/2.2 2MPx Mpx; predný fotoaparát: f/2,0, 32 Mpx; sieť: LTE/5G; konektivita: Wi-Fi 802.11 ax (WiFi 6), bluetooth v5.2, USB Type-C, NFC, lokalizácia (A-GPS, Galileo, Glonass, BDS); batéria: 4300 mAh; operačný systém: Android 11 s nadstavbou Magid UI 4.2; rozmery: 160 x 73,8 x 7,8 mm; hmotnosť: 175 g, Cena: 459 EUR
+ dizajn, prémiové materiály, vynikajúci 120 Hz OLED displej, výborný hlavný fotoaparát, rýchle nabíjanie
- potešila by vodeodolnosť
Hodnotenie: 9
Zobrazit Galériu