ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Honor 9: „Chytač svetla”

0

Značka Honor patriaca pod Huawei sa snaží osloviť predovšetkým mladých, ktorí „pokukujú“ po vlajkových lodiach konkurencie, ale keďže nemajú na ne dostatočný rozpočet, siahajú nakoniec po lacnejších alternatívach. To je aj prípad modelu Honor 9, ktorý svojimi parametrami atakuje podstatne drahšie modely, najčastejšie je porovnávaný s Huawei P10.   

Balenie Honoru 9 je jednoduché, ale účelné, okrem rýchlonabíjačky Quick Charge a kábla USB-C obsahuje aj zadný ochranný kryt a nástroj na vyberanie SIM. Rovnako ako jeho minuloročný predchodca zaujme už dizajnom. Chrbát telefónu vďaka až pätnástim vrstvám a povrchu z odolného skla s 3D zakrivením vyvoláva zaujímavý žiarivý kovový efekt odrazu svetla, čo pre mladú generáciu môže byť prvok na odlíšenie sa a argument na jeho kúpu. Z tohto efektu asi pochádza aj kódové označenie Light Catcher. Hladký kovový rámček a 2,5D zakrivenie displeja podčiarkuje oblý vzhľad telefónu.  Konštrukcia je veľmi precízna, nie každému však asi bude vyhovovať sklené vyhotovenie, ktoré je náchylnejšie na poškriabanie. Aj preto výrobca pribalil ochranný kryt.  

Rovnako ako predchádzajúca vlajková loď Honor 8 má aj novinka zadný duálny fotoaparát. Novo však ide o kombináciu 20 a 12 Mpx – 12 Mpx farebný snímač na zachytávanie zložky RGB a monochromatický 20 Mpx snímač, ktorý sa stará o kontrast a informácie o detailoch na úrovni, ktorú by nemohol snímač RGB rovnakej veľkosti poskytnúť. Výsledná fotografia sa tak vyznačuje vyšším dynamickým rozsahom a kontrastom. Vďaka dvom šošovkám je tu takisto možnosť využiť efekt širokej clony. Používatelia môžu docieliť čiastočné ­rozostrenie vybratých oblastí fotografie, a to aj po jej vytvorení. Videá nakrúca až do rozlíšenia 4K. Hlavnú dvojicu fotoaparátov dopĺňa predná 8 Mpx selfie kamera. Fotoaparát má bohatú ponuku rôznych režimov, stačí sa len pohrať. Zaujímavé sú napríklad režimy 3D creator, ktorý je určený na 3D mapovanie tváre, alebo 3D panoráma, ktorý pohybom fotoaparátu okolo objektu vytvorí zaujímavú 3D snímku. Po odfotení záberu možno zvoliť bod zaostrenia. Širokouhlá clona vďaka dvojici snímačov pekne odfotí objekt aj s malou hĺbkou ostrosti. Tú si viete po zachytení nastaviť manuálne. Nájdete tu aj profesionálny režim, ktorý umožňuje manuálne nastaviť ISO, čas, zaostrovanie či vyváženie bielej. Výborné je to, že optika fotoaparátu nevytŕča z tela telefónu.

Honor 9 má 5,15" FHD displej typu IPS s rozlíšením 1920 × 1080 px a rastrom 428 PPI LCD, ktorý by mal byť čitateľný aj za prudkého slnka, ale skutočnosť nie je až taká oslnivá. No ak budete mať možnosť porovnať Honor 9 s akýmkoľvek telefónom rovnakej kategórie, určite si všimnete, že reprodukovanie farieb na ňom je oveľa prirodzenejšie. Honor 9 zobrazuje farby v teplejších, prirodzenejších tónoch, ako je to pri ostatných smartfónoch, ktoré zobrazujú farby väčšinou s nádychom neprirodzenej studenej modrej. Na Honor 9 si viete nastaviť vyváženie bielej a teploty farieb nielen pomocou prednastavených profilov, ale aj vďaka farebnému diagramu. Viete si nastaviť aj ovládanie telefónu s rukavicami či zapnúť ochranu zraku. Modrá farba na obrazovke škodí zraku najviac, pri funkcii ochrany zraku sa obrazovka prepne do jemne žltkavého odtieňa a odfiltruje modrú zložku.

Honor 9 poháňa osemjadrový procesor Kirin 960, ktorému sekundujú 4 GB RAM, čo sa pozitívne prejaví hlavne pri hraní náročných mobilných hier alebo pri spustení viacerých náročných aplikácií naraz.

Výkon telefónu zaisťuje batéria s kapacitou 3200 mAh, ktorá má slušnú výdrž na jedno nabitie. Nabíja sa cez konektor USB-C a za necelé 2 hodiny sa dokáže nabiť z 1 % na 100 %. Z 5 % kapacity sa batéria dokáže nabiť na 50 % už za 55 minút. Ak prepnete obrazovku do nižšieho HD rozlíšenia, viete pritom ušetriť minimálne hodinu. Energiu ušetríte aj v úspornom režime Ultra a v režime úspory energie. Pri Ultra vám telefón nechá aktívne len základné funkcie, te­lefonáty a SMS. Režim úspory ruší aplikácie na pozadí a vypína efekty. Pri celodennom používaní mal telefón na konci dňa väčšinou 10 % batérie (pri prezeraní e-mailov, pozeraní videí, neustálom odbiehaní na sociálne siete, hodinovom počúvaní hudby som sa na záver dňa snažil doraziť telefón hraním hier a opäť sociálnymi sieťami). Batéria vydržala dlhšie, keď som používal režim automatického jasu, v opačnom prípade batéria ledva vydržala celý deň pri spomínanom používaní. Napríklad pri plnom jase som pozeral 90-minútové video a batéria poklesla až o 17 %, no je to stále lepšie v porovnaní s Honorom 8, ktorého batéria pri rovnakom zaťažení poklesla o 20 %. Rýchle nabíjanie však oživí telefón z nuly na 100 % približne za 2 hodiny.

Interná pamäť telefónu má 64 GB. Možno ju rozšíriť pomocou karty microSD až na 256 GB. Do výbavy patrí aj čítačka odtlačkov prstov s kapacitným snímačom, ktorá je novo umiestnená na prednej strane telefónu pod displejom. Umožňuje telefón odomknúť, ale jednotlivým gestám sa dajú priradiť ďalšie možnosti ovládania. Patrí medzi ne napr. sťahovanie notifikačnej lišty a jej zmazanie, vytvorenie fotografie a videa, prijatie či odmietnutie hovoru, ovládanie alarmu alebo listovanie v galérii. Čítačka odtlačkov prstov je pritom aktuálne jedna z najrýchlejších na trhu. Po stranách sa nachádzajú ďalšie dve podsvietené tlačidlá, ktoré sú programovateľné.

Samozrejmosti sú GPS, LTE, Wi-Fi ac či bluetooth 4.2, do výbavy patrí aj dióda IrDA, ktorá je situovaná navrchu a umožňuje ovládať domáce AV elektrospotrebiče. V konektorovej výbave nechýba  konektor USB-C a dokonca ani 3,5 mm audio jack.   

Honor si dal záležať aj na zvuku. Pri vývoji spolupracoval so značkou Monster a spoločne vytvorili zvukový ekvalizér Honor Purity, ktorý ponúka tri základné režimy. Near mód zvýrazní vrstvy a nuansy zvuku a je vhodný na počúvanie  pokojnej a tichej hudby. Režim Front zvýrazňuje basy a majitelia telefónu ho využijú predovšetkým počas pozerania filmov. Režim Wide napodobňuje akustiku koncertnej siene a je optimalizovaný na počúvanie hudby s veľkou hĺbkou. Honor Purity nastaví zvuk aj podľa typu slúchadiel, ktoré používate („štuple“ či slúchadlá na uši).
Smartfón beží na najnovšom Androide 7.0 Nougat s nadstavbou používateľského rozhrania EMUI 5.1. Honor 9 využíva rozhranie USB-C, samozrejmá je úplná podpora LTE vo všetkých lokálnych pásmach. Telefón podporuje systém dual SIM (slot na SIM kartu a pamäťovú kartu až do kapacity 256 GB alebo na dve SIM karty) a technológiu NFC. 

Parametre:

5,15'' IPS, 1920 × 1080, procesor Kirin 960 Octa Core, RAM 4 GB, interná pamäť 64 GB, microSDXC až 256 GB, zdieľaný slot so SIM, duálny fotoaparát 20 + 12 Mpx + 8 Mpx, GPS, 3G/LTE, USB Type-C, Dual SIM, batéria 3200 mAh, rýchle nabíjanie, Android 7.0 + EMUI 5.1
Cena: 499 EUR

Plusy, mínusy

+ Atraktívna cenovka, výborná konštrukcia, luxusný dizajn, 3,5 mm jack, dual SIM, duálny fotoaparát s množstvom funkcií, spoľahlivá výdrž batérie, rýchlosť nabíjania, skvelý displej, kvalitný zvukový výstup, infraport
- Kĺže z ruky, zachytáva odtlačky prstov, nie je vodotesný, fotoaparátu chýba optická stabilizácia, chýba bezdrôtové nabíjanie

HODNOTENIE:

Konštrukcia:   ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %
Displej: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 93 %
Fotoaparát: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %
Batéria: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 87 %

Celkovo: 92 %

 





 

Martin Drobný

Všetky autorove články
Honor 9

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať