Recenzia: HTC U11 – smartfón ako umelecké dielo
HTC ukazuje, že aj dizajn moderného smartfónu môže byť umelecké dielo. Aby som bol presnejší, predná stena s displejom a oválnou čítačkou odtlačkov prstov je viac-menej uniformná, dizajnový skvost je zadná sklená stena s kovovým, pri recenzovanom prístroji modrým leskom. Marketingoví špecialisti vymysleli pre povrchovú úpravu názov liquid glass surface a môžem potvrdiť, že pri pohľade z určitých uhlov navodzuje dojem povrchu kvapaliny. Z praktického hľadiska je však zadná stena doslova lapačom odtlačkov prstov. Prvé tri dni som poctivo využíval pribalenú handričku, potom som hodil uterák do ringu, presnejšie handričku do škatule, a zababranie zadnej steny som ignoroval. Platový kryt situáciu zlepšuje, no zároveň oberá zariadenie o elegantnú tenkosť. Zaoblené boky plynulo nadväzujú na 2,5 D krycie sklo displeja Corning Gorilla Glass 5, takže smartfón sa príjemne a pritom spoľahlivo drží. Kombinovaný slot umožňuje zasunutie nano SIM a pamäťovej karty. Neúmyselného ponorenia do vody sa báť nemusíte, stupeň odolnosti IP67 garantuje odolnosť pri ponorení do hĺbky 1 metra na 30 minút. Túto vlastnosť som z pochopiteľných dôvodov netestoval. Keď už sa spomína voda, dotykové ovládanie veľmi dobre reaguje aj na mokré prsty.
Displej s rozlíšením QHD využívajúci technológiu Super LCD 5 disponuje dostatočným rozsahom pozorovacích uhlov bez skreslenia farieb a dá sa dobre čítať aj za jasného slnečného dňa. Výborné je aj zobrazenie čiernej farby. Samozrejmosť je prispôsobenie farebnej teploty a nočný režim, ktorý potláča modrú zložku svetla, ktorá má negatívny vplyv na produkciu spánkového hormónu.
Od vlajkovej lode sa trochu očakáva inovatívny dizajn, čo sa týka zaoblenia a čo najtenších okrajov, v HTC sa v tomto prípade na prvý pohľad príliš nepredviedli, stavili na konzervatívne, mierne zaoblené okraje po celom obvode. Pri náhodnom silnejšom stlačení bočných stien v dolnej polovici alebo pozornejšom skúmaní možností nastavenia však objavíte super inovatívnu funkciu Edge Sense. V rozšírenom režime sa rozlišuje krátke stlačenie a stlačenie s podržaním. Implicitne je v prvom prípade nastavené spustenie fotoaparátu a po pridržaní sa spustí hlasový asistent Google. Funkcie môžete nastaviť podľa svojich potrieb, môžete takto napríklad zapnúť a vypnúť LED svietidlo, urobiť screenshot, aktivovať nahrávanie zvuku, spustiť vybranú aplikáciu, prípadne zapnúť Wi-Fi hotspot. Praktická je aj funkcia Motion launch, pri ktorej gestami a poklepaním po displeji zamknutého telefónu aktivujete rôzne funkcie. Napríklad uchopením do ruky v polohe na výšku a dvojitým poklepaním po displeji telefón prebudíte. Rýchlejšie a praktickejšie je to však pomocou snímania odtlačku.
Pod displejom je čítačka odtlačkov, slúžiaca aj ako tlačidlo Home, vedľa nej dve podsvietené dotykové hardvérové androidové tlačidlá. Chvíľu trvalo, kým som si zvykol, že sú o poznanie nižšie, než som intuitívne očakával. Pribalené (mimochodom pomerne kvalitné) slúchadlá s konektorom USB-C a redukcia z USB-C na 3,5 mm audio jack hneď po otvorení balenia prezradili, že HTC U11 nemá audiokonektor. Pravdupovediac, ani mi veľmi nechýbal, bežný používateľ bude s dodanými slúchadlami nadmieru spokoj- ný. Rozpoznávanie odtlačkov je spo- ľahlivé a odomknutie telefónu rýchle. Poteší aj notifikačná dióda nad displejom.
Špičkový hardvér
Tandem Qualcomm Snapdgragon 835 a 4 GB RAM v kombinácii s GPU Adreno 540 posúva HTC U11 do najvyššej výkonnostnej triedy. V praxi to znamená, že nenájdete hru, ktorá by nebežala plynulo a s maximálnou možnou snímkovou frekvenciou, a to aj pri viacerých spustených aplikáciách. Vysoký výkon je potrebný aj pri nahrávaní a prehrávaní 4K videí. Ani pri vysokej záťaži neprekročila teplota zadnej steny príjemných 38,4 °C. Na ilustráciu uvádzame porovnanie výsledkov benchmarkov, v zátvorke je hodnota pre Samsung Galaxy S8. AnTuTu: 151 287 (S8: 135 925); 3D Mark – Sling Shot Extreme: 2667 (S8: 3231). U11 má podľa toho vyšší výpočtový a Samsung Galaxy S8 vyšší grafický výkon. Batéria s kapacitou 3000 mAh dokáže takto výkonovo vybavený smartfón napájať počas jedného dňa intenzívneho alebo dvoch dní bežného používania. Skôr než kapacita je dôležité rýchle nabíjanie Quick Charge 3.0. Nabíjačka dokáže nabiť smartfón za hodinu a pol, pričom za pol hodiny má už batéria 60 % kapacity.
Zvuk
Pri HTC je už tradícia kvalitný zabudovaný reproduktor, U11 disponuje technológiou HTC Boomsound HiFi. Samozrejme, označenie HiFi treba vzhľadom na ozvučnicu basového reproduktora brať s veľkou rezervou, ale v porovnaní s väčšinou telefónov z rovnakej cenovej triedy je zvuk vďaka dvojpásmovej konštrukcii viac než dobrý. Výšky vyžaruje reproduktor nad displejom a basy reproduktor za otvorom v spodnej stene. Na základe hmatového pocitu sa domnievame, že plocha zadnej steny je využitá ako pasívny žiarič. Dodávané slúchadlá umožňujú nastaviť profil reprodukcie. Technológia HTC USonic funguje tak, že pomocou merania akustických odrazov zvuku v ušnom zvukovode zistí anatomické pomery a tomu prispôsobí charakteristiku zvuku. Subjektívne vynikajúci dojem mám z rockovej hudby, vokály by zneli lepšie, keby boli viac zdôraznené vyššie stredy.
Fotoaparáty
Výrobcovia vlajkových lodí už neohurujú používateľov počtom megapixelov, ale kvalitou snímača, hlavne čo sa týka citlivosti a dynamiky jasu v zložitých svetelných podmienkach. HTC U11 využíva technológiu Dual Pixel, kde každý pixel snímača funguje aj pri fázovom zaostrovaní, ktoré je vďaka tomu extrémne rýchle a presné. Objektív má špičkovú svetelnosť f/1,7 a vynikajúci optický stabilizátor. V tejto cenovej triede je samozrejmá možnosť nakrúcania 4K videí, na tento účel však budete potrebovať dostatočnú pamäťovú kapacitu. Optická stabilizácia si svoju úlohu plní veľmi dobre, bežné chvenie rúk spoľahlivo eliminuje. Zvuk sa nahráva štyrmi vhodne rozmiestnenými mikrofónmi, takže je viac priestorový než bežný stereofónny záznam. V dobrých svetelných podmienkach fotoaparát doslova exceluje podaním farieb aj dynamikou kontrastov, v pološere automatika preferuje vyššie ISO, sprevádzané vyšším šumom. Na večerné fotenie preto odporúčam polohu telefónu fixovať, najlepšie na statíve. Funkcia HDR Boost spojí niekoľko záberov zosnímaných v rýchlom slede po sebe do jedného, ktorý má vyššiu dynamiku jasu a nižší šum. Fotiť môžete aj do RAW a potom sa so snímkou pohrať v postprocese.
Operačný systém
Android 7.1.1 Nougat je doplnený o používateľskú nadstavbu HTC Sense, ktorá je v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi jednoduchšia a prehľadnejšia. Pozitívne hodnotím minimum predinštalovaných aplikácií od HTC. Komu nevyhovujú štandardné aplikácie od Googlu, ktoré sú súčasťou Androidu, nájde si sám vhodné alternatívy. Predinštalovaný je napríklad výborný editor videa Zoe či aplikácia Boost+ na optimalizáciu RAM a úložného priestoru. Bohatšie sú možnosti personalizácie plochy či obrazovky uzamknutia. Informačná obrazovka Blinkfeed, ktorá funguje ako agregátor správ, je prehľadná, a komu nebude vyhovovať, deaktivuje si ju. Asistent HTC Sense Companion začne byť užitočný až po niekoľkých dňoch používania, keď sa od vás naučí, aké informácie potrebujete.