ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Honor 9X Pro – výkonný smartfón s vysúvacou selfie kamerou

1

Model 9X Pro je prvým smartfónom značky Honor, ktorý nemá implementované služby spoločnosti Google ani Google Play, takže oficiálnym zdrojom na inštaláciu aplikácií je Huawei AppGallery. Z toho vyplýva niekoľko faktov, ktoré niekto môže vnímať ako obmedzenie a niekto ako výzvu. Výzvu ako si poradiť s inštaláciou aplikácií, ktoré zatiaľ v AppGallery nie sú. 

Jedným z  lákadiel recenzovaného smartfónu  je vysúvací modul so selfie fotoaparátom, takže displej môže až na veľmi tenké rámiky zabrať celú plochu prednej steny bez akéhokoľvek výrezu, či otvoru. Nakoľko objektív prednej kamery je zasunutý, nemôže z princípu fungovať odomknutie smartfónu rozpoznaním tváre. 

Kovový rám smartfónu má matnú povrchovú úpravu, čo priespieva k spoľahlivému držaniu Zadná sklenená stena poskytuje zaujímavý efekt lomu svetla, ktorý vytvára nenápadný vzor v tvare písmena X  a varianty rôznych gradientov a odtieňov fialovej a tmavomodrej farby. Lesklý povrch kupodivu nie je až taký šmykľavý ako som očakával, napriek tomu odporúčam používať silikónové puzdro, ktoré nájdete v balení. Rozpoznanie odtlačku je veľmi rýchle a ak nemáte znečistené, či príliš nakrémované prsty tak aj spoľahlivé.  

Ak si chcete pozrieť obrazovku uzamknutého telefónu, stačí stlačiť tlačidlo iným prstom, než máte zaregistrovaný na snímanie. Slot na druhú SIM kartu je alternovaný s pamäťovou kartou, pri kapacite úložného priestoru 256 GB to však vôbec nevadí. 

Displej s uhlopriečkou 6.6 palca má pomer strán 19.5 :1 a tvorí kompaktný obdĺžnik so zaoblenými rohmi a obraz nie je narušený ani výrezom ani otvorom. V rámci možností technológie IPS patrí displej tohoto smartfónu k tým lepším, hlavne čo sa týka jasu podsvietenia a dynamiky jasov a farieb. Pokiaľ sa tešíte na filmy z Netflixu, zatiaľ nepochodíte pretože služby Google, ktoré nie sú implementované zahrňujú aj kodeky s DRM (Digital Right Management), ktoré táto streamovacia služba využíva. Zvuk je len monofónny z reproduktora na spodnej hrane smartfónu. Výrobca však nezabudol na 3.5 mm Jack na pripojenie slúchadiel a slúchadlá sú aj súčasťou balenia.  

Dve výkonné jadrá Cortex A76 procesora Kirin 810 taktované na 2.27 GHz poskytnú dostatok výkonu na plynulý chod aj pomerne náročných hier. Batéria s kapacitou 3 750 mAh vydrží jeden deň veľmi intenzívneho a dva dni bežného používania. Nabíjačka má výkon len 10 W, takže nabíjanie je trochu pomalšie a ani výkonnejšia nabíjačka, či zdroj od ultrabooku s USB-C konektorom nebude smartfón nabíjať väčším prúdom, než 2A pri 5V.

Hlavný fotoaparát má objektív so svetelnosťou f/1.8, zorný uhol 78° a jeho 48 megapixelový snímač sa štandardne využíva tak, že sa zlúčia informácie zo štyroch pixelov snímača do jedného vo výslednom obraze, čo umožní hlavne pri večernom a nočnom fotení lepšie skoncentrovať svetlo. Implicitne nastavené rozlíšenie je teda 12 MPx a v tomto režime sú aj fotky v nočnom režime veľmi dobré. 

Vľavo obrázok zosnímaný v nočnom režime, vpravo obrázok upravený v aplikácii Galéria. Záber je zosnímaný pri osvetlení malou záhradnou solárnou LED lampou

Vľavo záber v bežnom režime. Kliknutím ho zväčšte a pozrite si ako je rozmaznaný, napríklad reťaze na hojdačke. V strede je obrázok v nočnom režime, ktorý je perfektne ostrý a v pravo obrázok vylepšený v aplikácii Galéria. Zábery sú z ruky. Porovnaním stredného a pravého obrázku je zrejmé, že algoritmy spracovania nočných záberov sa snažia zachovať adekvátnu atmosféru a obrázok nepresaturujú, hoci by mohli

Fotografie za denného svetla sú kontrastné, plné detailov a majú prirodzenú (nie presaturovanú) dynamiku farieb. Video je možné nakrúcať v maximálnom rozlíšení Full HD pri 60 fps.

Zľava doprava: ultrawide, 1 x, 2 x

Pomerne dobre funguje aj rozostrenie pozadia, aj keď trikrát drahším vlajkovým modelom Honor 9X Pro samozrejme v tomto ohľade konkurovať nemôže

Záber vpravo v režime rozostrenia pozadia je mierne iného uhla aby sa do popredia dostala jedna ríbezľa. Všimnite si nielen dobre zvládnuté rozostrenie, ale aj odlesky na ríbezli.

Ultraširokouhlý fotoaparát so zorným uhlom 120° pri dobrom svetle nefotí zle, no večer, prípadne za súmraku ho radšej nepoužívajte. V aplikácii Fotoaparát môžete nastaviť aj dvojnásobné zväčšenie. Nakoľko senzor ultraširokouhlého fotoaparátu má trochu iné podanie farieb, zvykol som si urobiť alternatívny záber aj týmto fotoaparátom, za určitých okolností je farebne pestrejší

Nakoľko Honor 9X Pro nedisponuje teleobjektívom, jedná sa o digitálne zväčšenie, no keďže sa jedná o výrez zo 48 MPx snímača sú aj zábery v tomto režime kvalitné a plné detailov.  

Keď sa prepnete na predný fotoaparát, z hornej časti smartfónu sa vysunie objektív v malom kvádri, ktorý presne lícuje s otvorom v hornej strane. Vysunutie trvá niečo vyše sekundy, s čím treba počítať. Aj zábery a videá zo selfie kamery sú pomerne kvalitné a pri ich exponovaní a spracovaní sa počíta s tým, že ľudia si často robia selfie v protisvetle.   

V dobe písania recenzie mal smartfón stále staršiu verziu Android 9.0 Pie s balíčkom bezpečnostných opráv aplikovaným v máji 2020. Je tu však oficiálny prísľub upgrade na Android 10. Vráťme sa ešte k inštalácii aplikácií.   Značka Honor je od svojho vzniku smerovaná na mladých ľudí s dynamickým životným štýlom, ktorý má samozrejme odrážať aj dizajn a technické vybavenie smartfónov. A sú to práve mladí ľudia, ktorí najviac experimentujú a patria k takzvaným skorým osvojiteľom, ktorí zo záujmom skúšajú možnosti nových aplikácií. Samozrejme v tomto ohľade nebudú odkázaní len na oficiálny aplikačný obchod Huawei App Gallery, ktorý sa snaží suplovať Google Play, ale k dispozícii majú aj iné možnosti. Odporúčam preniesť si pomocou aplikácie Phone Clone všetky aplikácie z predtým používaného smartfónu. Ďalšie aplikácie si môžete nainštalovať priamo zo stránok vývojárov – týmto spôsobom získate napríklad aplikáciu Facebook. K dispozícii máte aj aplikačné obchody Amazon AppStore, Aurora Store či GetJar. Tretia možnosť je stiahnuť si inštalačné balíky z neoficiálnych zdrojov. Treba však upozorniť, že sa jedná o najriskantnejší variant. V oficiálnych aplikačných obchodoch sa aplikácie pred zverejnením kontrolujú, či neobsahujú škodlivý kód, priveľa reklamy a ďalšie atribúty, ktoré by mohli používateľovi spôsobiť problémy. 

A ešte jedna vec. V úvode som písal, že absenciu služieb Google u smartfónov Huawei niekto môže vnímať ako obmedzenie a niekto ako výzvu. Ja som to zobral ako výzvu v kreatívnom slova zmysle a  pre Huawei AppGallery niekoľko aplikácií vytvoril

Technické údaje: Procesor: osemjadrový Kirin 810 (1 x 2.27 GHz A76 + 6 x 1.88 GHz Cortex A55), 7 nm+ technológia; grafika: MaliG52 MP6; pamäť: 6 GB RAM, úložný priestor 256 GB;  displej IPS 6,59" FHD+ (1080 × 2340) 19.5 : 9, 390 ppi; zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý fotoaparát: f/1.8, 48 Mpx; ultraširokouhlý 120°: f/2.4, 8 Mpx; 2 Mpx; senzor hĺbky ostrosti f/2.4  2MPx; predný výsuvný fotoaparát: 16 Mpx, f/2.2; sieť: LTE; konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, bluetooth v 5.0,  USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, BDS); batéria: 4000 mAh; operačný systém: Android 9, EMUI 9.1; rozmery: 163.5 x 77.3 x 8.8 mm; hmotnosť: 202 g.  Benchmark AnTuTu: 305 100. 

Cena 279 eur

+ primeraný výkon, veľký displej a dobrá výdrž batérie

-  pomalšie nabíjanie, absencia služieb Google 

Hodnotenie: 86 

  • Dizajn a konštrukcia: 90
  • Výkon: 88
  • Funkcionalita: 81

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Honor 9X Pro AppGallery Huawei

1 komentár

fotak reakcia na: Honor 9X Pro – výkonný smartfón s vysúvacou selfie kamerou

28.7.2020 12:07
Telefón som si kúpila hlavne kvôli foťáku. Nielen, že fotí báječne, dlho pri tom vydrží baterka a displej je fakt velkej, takže sa v pohode zvládnem vyfotiť sama z diaľky cez samospúšť a konečne sa tam aj vidím.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať