CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Huawei P20: Menší do partie

0

Huawei tento rok prináša hneď dvojicu nástupcov svojho minuloročného úspešného modelu P10, väčší a o niečo viac vybavený P20 Pro a menší P20. Recenziu P20 Pro ste si mohli prečítať v predošlom čísle, tentoraz sa teda pozrieme na model P20. Telefón prichádza s 5,8" LCD displejom IPS s módnym výrezom na vrchnej strane, tenučkým rámikom a čítačkou odtlačkov prstov na prednej strane.

Displej má rozlíšenie 1080 × 2244 bodov a pomer strán 18,7:9. Je plynule zahnutý do bokov a hneď zo škatule je na ňom ochranná fólia. Prístroj má tenký kovový rámik po obvode. Zadná strana je sklená, tu však už, žiaľ, žiadnu ochrannú fóliu nenájdete, a tak budete musieť siahnuť po pribalenom priehľadnom obale. Takže rovnako ako pri ostatných vlajkových lodiach so sklenou zadnou stranou si dizajnové finesy vášho nového miláčika naposledy užijete pri vybaľovaní zo škatule.

Vzhľadom na sklenú zadnú stranu zamrzí aj neprítomnosť bezdrôtového nabíjania. O pohon sa stará výkonný osemjadrový procesor HiSilicon Kirin 970 so štvoricou jadier Cortex A73 na 2,36 GHz a štvoricou Cortex A53 na 1,8 GHz, so 4 GB RAM a úložiskom 128 GB, z ktorého máte k dispozícii asi 114 GB. Grafiku má na starosti integrovaný čip Mali G72. Operačný systém Android vo verzii 8.1 Oreo spolupracuje s grafickou nadstavbou EMUI 8.1, takže doterajší používatelia niektorého z modelov Huawei budú ako doma. Výrobca vyzdvihuje kvality fotoaparátu. Ten zadný má dvojicu snímačov, farebný s rozlíšením 12 Mpx a svetelnosťou f/1,8 a monochromatický s rozlíšením 20 Mpx a svetelnosťou f/1,6. Oba majú ekvivalentnú ohniskovú vzdialenosť (prepočítanú na 35 mm políčko) 27 mm.

Optika nesie značku Leica. Predný fotoaparát má rozlíšenie 24 Mpx, svetelnosť f/2.0 a ekvivalentnú ohniskovú vzdialenosť 26 mm. Z konektivity tu nájdete LTE Cat. 4, samozrejme, vrátane našich frekvencií, bluetooth 4.2, Wi-Fi, NFC aj USB-C s podporou USB-OTG. Dvojica nano SIM má svoje miesto v šuplíku na ľavej strane. Čo tu však nenájdete, je 3,5 mm jack na hands-free.

Smartfón má zvýšenú odolnosť proti poveternostným vplyvom, ale iba na úrovni IP53. Konektor 3,5 mm jack tu nahradzuje redukcia USB-C – 3,5 mm jack a aj slúchadlá s konektorom USB-C, napriek tomu to považujem za nešťastné riešenie. Hlasitý reproduktor má výduchy umiestnené v spodnej časti a je monofónny.

Skúsenosti z testovania

Uvedením hneď dvojice modelov P20 Huawei trochu mätie zákazníkov. Robia to však všetci výrobcovia, tak prečo nie aj Huawei... V predchádzajúcej generácii sa P10 Pro nevyskytoval. P20 sa teda dá považovať za priameho nástupcu P10 a P20 Pro je ešte vybavenejší a väčší model. Pri pohľade na špecifikácie som však zostal trochu v rozpakoch.

Oproti P10 zmizol 3,5 mm jack aj podpora pamäťových kariet. Interná pamäť je síce dvojnásobná, ale ak vám nebude stačiť, máte jednoducho smolu, podpora pamäťových kariet tu už nie je. Tieto „inovácie“ sú vzhľadom na to, že nejde o extrémne tenký telefón, dosť zvláštne. Nemožno však povedať, že by P20 nemal čo ponúknuť. Displej je kvalitný a svojím rozlíšením pri danej uhlopriečke bohato postačuje. Vysoký jas umožňuje jeho ovládanie aj za slnečného dňa. Ovládacie tlačidlá sú sústredené na pravej strane. Snímač odtlačkov prstov je už tradične pri tejto značke špičkový a ani raz sa mi nestalo, že by neodomkol na prvý dotyk.

Trochu ma však prekvapilo, že neumožňuje nastaviť ovládanie gestami ako náhradu systémových tlačidiel, čo je u používateľov tejto značky veľmi obľúbená funkcia. Na druhej strane však máte k dispozícii rozpoznávanie tváre. Veľmi zaujímavé je aj ovládanie gestami na displeji, ktoré je pri EMUI už tradične pekne prepracované. Ich nastavenie nájdete v menu Inteligentná pomoc.

Zaujímavá je napríklad funkcia HiTouch, ktorá pri podržaní dvoch prstov na obrázku vyhľadáva na Amazone zobrazený predmet. Páčia sa mi aj ďalšie možnosti, ako je už klasické stíšenie zvonenia či budíka pre­klopením na displej alebo zapnutie zdvihnutím zo stola. Priložením k uchu môžete prijať hovor alebo uskutočniť hovor na číslo, ktoré máte práve zvolené, ak máte pripojené hands-free, priložením k uchu sa môže prepnúť na slúchadlo. Ďalšie gestá môžete vykonávať hánkami prstov. Dvojitým silnejším poklepaním vytvoríte snímku obrazovky, nakreslením uzavretého obrazca vystihnete označenú časť obrazu.

Nakreslením symbolu na odomknutej obrazovke môžete spúšťať predvolené aplikácie. K dispozícii sú 4 písmená: c – kamera, e – webový prehliadač, m – hudba a w – počasie. V nastaveniach si však ku každému môžete priradiť ľubovoľnú aplikáciu podľa svojich požiadaviek. Klepnutím a horizontálnym potiahnutím možno ešte rozdeliť obrazovku.


Pri scénach s priamym slnečným svetlom má fotoaparát tendenciu k jemnému preexponovaniu a strate detailov vo svetlách

Zo stránky výkonu nie je smartfónu čo vyčítať, no ak patríte k tým, ktorí si mobil kupujú na základe benchmarkov, vedzte, že sú aj rýchlejšie. Na funkčnosť a použiteľnosť to však nemá žiadny vplyv. Systém fungoval korektne a rýchlo a nenarazil som na žiadnu aplikáciu ani hru, ktorú by nestíhal. Trochu zamrzí koncepcia pevného úložiska bez pamäťovej karty. Je pravda, že 128 GB je veľkosť, ktorá väčšine používateľov postačí, možnosť voľby by však bola lepšia a aj v prípade problémov s telefónom alebo napríklad pri jeho poškodení sú predsa len dáta na karte vo väčšom bezpečí ako vo vnútornej pamäti. K chýbajúcemu 3,5 mm jacku sa už radšej ani nevyjadrujem.

Pýchou Huawei P20 je fotoaparát. Ten pracuje s dvojicou snímačov, z ktorých jeden je monochromatický. Okrem čiernobielych fotiek je jeho hlavná úloha pomáhať fotoaparátu s meraním vzdialenosti a v horších svetelných podmienkach zvyšovať citlivosť. Fotoaparát využíva umelú inteligenciu na detekciu scén a úpravu obrazu.

Výsledky sú väčšinou na mobilné pomery veľmi dobré, odporúčam však vyhýbať sa funkciám zlepšovania tváre, ktoré dokážu pokaziť aj inak dobrú fotku. Tváre potom vyzerajú ako odliate z vosku. Na rozdiel od P20 Pro tu nie je tretí snímač s teleobjektívom, takže je možný iba digitálny zoom. Napriek tomu, že sa do tohto procesu výrazne zapája umelá inteligencia aj pomerne vysoké rozlíšenie snímačov, pri vyššom ako dvojnásobnom priblížení je výsledkom mazanica. Samozrejme, pri pohľade na displej mobilu to vyzerá ešte stále dobre, nesmiete si to však pozrieť na monitore.

Takže ak chcete zachovať kvalitu a kresbu fotiek, neodporúčam využívať zoom. Pri fotení je tu ešte jeden aspekt, ktorý však platí pre viacero moderných smartfónov. Zatiaľ čo displeje sa naťahujú na čudné pomery strán ako 18,5:9, snímač fotoaparátu zostáva v pomere 4:3. Dôsledok je taký, že ak chcete využiť plné rozlíšenie, musíte fotiť v pomere strán 4:3. V tom prípade vám však pri prezeraní na displeji fotka vyplní iba trochu viac ako polovicu displeja. Ak sa rozhodnete pre formát 18,5:9, fotka bude výrezom zo snímača a z 20 Mpx je razom iba 8 Mpx, takže prídete o viac ako polovicu rozlíšenia. Na displeji mobilu je to stále dosť, vylučuje to však možnosť urobiť si z takej fotky kvalitnejší výrez.


Vysoko kontrastnú scénu zvládol vcelku dobre, ale detailov v tieňoCh mohlo byť viac

Video umožňuje záznam v rozlíšení full HD do 60p a v rozlíšení 4K do 30p. Kamera nemá optickú stabilizáciu obrazu. V rozlíšení full HD môžete využiť elektronickú stabilizáciu, ktorá funguje prijateľne a je použiteľná aj pri opatrnejšej chôdzi. Výhodné je, že možno natáčať s frekvenciou 60p, takže aj akčnejšie zábery budú plynulé. Pri 1080 30p môžete využívať prediktívne zaostrovanie na pohyblivé objekty.

K dispozícii je aj vysokorýchlostné snímanie až 960 sn./s na tvorbu spomalených záberov, ale iba v rozlíšení 720p. Trochu sklamaním je 4K video. Neprekážalo by, že umožňuje snímkovú rýchlosť iba 30p. V tomto režime je však obraz bez stabilizácie, takže zábery z ruky sú prakticky nepoužiteľné a statív si k mobilu veľa ľudí nenosí. Navyše používa dátový tok iba 35 Mb/s, čo je na 4K žalostne málo.

Obraz potom pri scénach s množstvom detailov a pohybu stráca ostrosť, objavujú sa kompresné artefakty a pri statických scénach je zase neprirodzene preostrený. Prístroj pritom umožňuje prepnúť záznam aj do kodeku H.265/HEVC, ten sa však využíva iba na úsporu miesta, keďže pri rovnakej kvalite ukladá video s dátovým tokom iba 17,5 Mb/s. Škoda, že nemožno zvoliť dvojnásobný dátový tok, čo by malo priaznivý dosah na kvalitu. Snímacia časť na to predpoklad má.


S oddelením pozadia a rozostrením si prístroj poradil dobre

Záver

Napriek tomu, že v niektorých pasážach môžu hodnotenia vyzerať horšie, považujem Huawei P20 za výborný mobil a jeho kúpou určite chybu neurobíte. Môj kritickejší pohľad vychádza z toho, že ide predsa len o vlajkovú loď výrobcu a v tejto kategórii sú používatelia náročnejší. Bol som veľmi zvedavý na fotoaparát, ktorý je v mnohých recenziách toľko ospevovaný a prisudzujú sa mu až mýtické vlastnosti.

Pravda je, že fotí výborne a vo väčšine situácií si dokáže poradiť so cťou. Umelá inteligencia vie veľmi pomôcť a príjemne prekvapilo aj večerné fotenie. Keď som však výsledky porovnával s Galaxy Note 8, ťahá P20 za kratší koniec. Viackrát chybne vyhodnotil scénu s vysokým dynamickým rozsahom a fotka bola chybne exponovaná, pri fotení za jasného slnečného dňa boli zábery mierne preexponované a strácali kresbu. O videu som už písal. Podotýkam, že fotky a videá som hodnotil na 40" 4K monitore. Na displeji mobilu, samozrejme, žiadne chybičky neuvidíte.

Páčila sa mi rýchlosť zaostrovania vo fotorežime aj jeho presnosť. Výkonu je na rozdávanie a poteší prepracované používateľské prostredie a možnosti ovládania. Batéria udrží telefón pri živote aj pri náročnejšom využívaní asi 1,5 dňa, pri troche skromnosti aj 2 dni. Dodávaná rýchlonabíjačka ju dokáže oživiť asi za 90 minút. Musíte však použiť dodávaný kábel USB-C, s iným bude nabíjanie pomalé. Nabíjačka používa Power Delivery a smartfón nie je kompatibilný so štandardom Quick Charge.

Podvečerná scéna bola exponovaná správne, konkurent VŠAK zobrazil viac detailov v tieňoch

Parametre:

• Procesor: 8-jadrový 64-bitový Kirin 970 (4× 2,36 GHz + 4× 1,8 GHz), + koprocesor i7 + NPU, grafika: Mali-G72 MP12; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 128 GB, displej: 5,8" RGBW LCD, 1080 × 2244 px (428 ppi); zadný fotoaparát 27 mm (ekv.): 12 Mpx (4:3), 1,55 µm, svetelnosť f/1.8, AF (PDAF), EIS monochromatický ­fotoaparát 27 mm (ekv.): 20 Mpx, svetelnosť f/1.6, EIS, predný fotoaparát 26 mm (ekv.): 24 Mpx (4:3)/16 Mpx (18:9), svetelnosť f/2.0, sieť: LTE, konektivita: Wi-Fi, bluetooth 4.2, USB Type-C, NFC, batéria: 3400 mAh, používateľsky nevymeniteľná; operačný systém: Android 8.1 Oreo + EMUI 8.1; rozmery: 149 × 71 × 7,9 (9,4) mm; hmotnosť: 166 g; Benchmark AnTuTu: 210 000

• Cena: 513 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, výborná výbava, výborné foto, vysoký výkon, veľmi dobrá výdrž, rýchle nabíjanie, výborný snímač odtlačkov
- Chýba 3,5 mm jack, nemožnosť rozšírenia pamäte, 4K video bez stabilizácie, nemá bezdrôtové nabíjanie

HODNOTENIE:

Displej:  98 %
Foto/video: 90 %
Výkon:  100 %
Výbava: 80 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 94%

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Huawei P20 smartfon AI kamera foto video dizajn

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať