CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: LG G7 ThinQ: Vlajková loď s umelou inteligenciou a perfektným zvukom

0

Pri uchopení nového smartfónu má bežný používateľ aj recenzent jeden prevládajúci prvý dojem. Pri mojom prvom kontakte s G7 som bol prekvapený nízkou hmotnosťou. Druhú kľúčovú vlastnosť – vysoký jas obrazovky – maskuje automatická regulácia.

Dizajn a konštrukcia

Prémiový dizajn, v tomto prípade však trochu uniformný, a luxusné materiály sú v najvyššej výkonnostnej a aj cenovej triede samozrejmosti. Zadná stena z odolného skla Gorilla Glass 5 bola pre tento smartfón jednoznačná voľba vzhľadom na podporu bezdrôtového nabíjania. Na všetkých hranách je zakrivená, na dlhších hranách s väčším priemerom. Tlačidlá na reguláciu hlasitosti sú trochu netradične na ľavej strane, no ergonomicky v správnej výške. Pod ním je tlačidlo nazvané AI slúžiace primárne na aktiváciu funkcie Google Asistent.

S využitím funkcie Super Far Field Voice Recognition (SFFVR) a vysoko citlivého mikrofónu sa dajú zachytiť aj povely vyslovené z väčšej vzdialenosti od telefónu. Dvojitým stlačením sa spustí Google Lens. Na pravej strane je tlačidlo na prebudenie/uspatie. Snímač odtlačkov prstov sa presťahoval z bočného tlačidla na zadnú stenu pod dvojicu objektívov. Z hľadiska snahy roztiahnuť displej na takmer celú čelnú plochu zrejme neprichádzalo do úvahy ergonomicky výhodnejšie umiestnenie pod displejom.


Porovnanie záberov normálnym a dolu širokouhlým objektívom

Najjasnejší displej s výrezom

Extrémne širokouhlý displej s pomerom strán 19,5:9 má uhlopriečku 6,1 palca, zdá sa, že to v LG merali, ako keby displej nemal zaoblené rohy. Výrez zaužívaný už aj na platforme Android obsahuje tradične kameru, slúchadlo, proximity senzor a senzor intenzity okolitého osvetlenia. Môžete si nastaviť zobrazenie farebnej schémy aj v segmentoch okolo výrezu alebo výrez zamaskovať čiernym pozadím segmentov s tým, že sa v nich budú zobrazovať nenápadné ikonky.

Vysoký jas displeja až 1000 nitov je dosiahnutý pridaním ďalšieho bieleho pixela do každej tradičnej trojice RGB. Zároveň sa zvýši rozlíšenie. Zvýšenie jasu na maximálnu úroveň, napríklad ak chcete niečo prečítať na priamom slnečnom svetle, dosiahnete ťuknutím na ikonku so slniečkom, umiestnenú vľavo vedľa tradičného posuvného regulátora. Maximálny jas sa automaticky vypne po troch minútach, aby sa zabránilo nadmernému vybíjaniu batérie a prípadnému prehrievaniu. Vysoký jas umožňuje bez problémov vyhovieť štandardom HDR10.

K tomu prispieva aj pokrytie 100 % farebného priestoru DCI-P3, ktorý sa využíva skôr v televízoroch, takže aj týmto parametrom prezrádza LG, čo vyrábajú iné divízie spoločnosti. Kolorimetrom som nameral pri maximálnom jase 930 nitov a pri normálnom jase maximum 470 nitov. Môžete si nastaviť farebnú schému zobrazovania na displeji eco, kino, šport, hra, zveriť všetko automatike, prípadne v režime expert nastaviť farebnú teplotu a úroveň zložiek R, G a B. Nastavujú sa len odtiene zobrazovania, režim hra nemá vplyv na obnovovaciu frekvenciu displeja.

Napriek deklarovanej odolnosti proti vode podľa štandardu IP68 má G7 ThinQ aj klasický 3,5 mm konektor na pripojenie slúchadiel, ktorý nepotrebuje krytku. O starostlivej snahe konštruktérov zabrániť prístupu vody dovnútra prístroja svedčí utesnenie kombinovaného slotu na dve SIM alebo SIM a pamäťovú kartu. Deklarovanú odolnosť podľa MIL-STD 810G som na požičanom prístroji netestoval.


Záber dolu je v móde s podporou umelej inteligencie

Výkon a výdrž

Písať o výkone smartfónu s najvýkonnejšou mobilnou platformou Qualcomm Snapdragon 845 by bolo nosením dreva do lesa. Potvrdzujú to aj benchmarky a ešte viac zážitky z najnáročnejších hier. Pri hrách sa smartfón v niektorých miestach trochu zahrieva, ale nie tak, že by to prekážalo. Batéria s kapacitou 3000 mAh vydrží na deň bežného používania. Menšiu kapacitu čiastočne kompenzuje podpora pre bezdrôtové rýchle nabíjanie a adaptér Quick Charge 3.0, ktorý je súčasťou balenia.

Najlepší zvuk zo vstavaného reproduktora

Veľmi ma prekvapil zvuk, zvlášť v oblasti nižších stredných tónov. Ani pravdepodobne najlepšie hrajúci smartfón na vnútorný reproduktor ma neoprávňuje písať o basoch. Podľa vibrácií zadnej steny odhadujem, že medzi ňou a súčiastkami vnútri je prázdny priestor, ktorý slúži ako ozvučnica. Vibrujúca zadná stena de facto funguje ako pasívny akustický menič. Výrobca nazval túto technológiu Boombox. V návode je odporúčanie, ako vyrezaním otvoru do originálnej škatuľky vyrobiť prídavnú ozvučnicu.

Takéto riešenie zadarmo síce zlepšuje reprodukciu basov, no rezonancie stien z tenkého kartónu spôsobujú zároveň aj pomerne výrazné skreslenie. Oveľa lepšie sa osvedčilo položiť smartfón na gitaru. Basy sa podstatne zlepšili a reprodukcia bola bez skreslenia. G7 ThinQ výborne hrá, aj keď ho položíte na dosku stola s obrusom.

Samozrejme, skutočnú kvalitu zvuku si vychutnáte až po pripojení dobrých slúchadiel, najlepšie s vyššou impedanciou. Kvalitný Hi-Fi Quad DA prevodník a podpora formátu MQA (Master Quality Authenticated) umožňujú vychutnať si hi-res zvuk. Potom budete súhlasiť s tvrdením audiofilov, že formát MP3 je len taká jarmočná atrakcia. To je do určitej miery aj systém DTS:X 3D, ktorý by mal v bežných slúchadlách navodiť dojem, že počúvate zvukový systém 7.1. No mohli to marketingoví mágovia zjemniť aspoň na 5.1. Priestorový zvuk skutočne počujete, je to však poplatné možnostiam.

Normálny a široký zorný uhol

Reč je, samozrejme, o fotoaparátoch. V LG odolali pokušeniu doplniť tretí objektív, vraj si túto zdržanlivosť bohato vykompenzujú pri ďalšom modeli. G7 ThinQ podobne ako predchádzajúci model má fotoaparát s dvoma objektívmi. Jeden, nazvime ho hlavný, so svetelnejším objektívom f/1.6 má zorný uhol 71°, teda podobný pohľadu oka, druhý objektív f/1.6 je širokouhlý so zorným uhlom 107°. Snímače pri obidvoch objektívoch majú rozlíšenie 16 Mpx. Optický stabilizátor a zaostrovací systém má len objektív s normálnym zorným uhlom.

Širokouhlý nepotrebuje stabilizátor a jeho objektív je fix-focus čiže zaostrený na pevnú vzdialenosť. Prezrádza to deaktivácia možnosti zaostrovania v manuálnom režime po prepnutí na širokouhlý fotoaparát. Potešilo ma podstatne menšie skreslenie obrazu, čo je typický jav pri fotení širokouhlými objektívmi. Ak zväčšíte širokouhlý záber, zistíte, že má citeľne menej detailov ako záber štandardným objektívom. Môže to byť spôsobené kresbou objektívu alebo snímačom.

Trochu rozpačitým dojmom (aspoň zatiaľ) pôsobí implementovaná umelá inteligencia. Nie je nastavená implicitne, musíte sa prepnúť do režimu AI CAM. Režim spoznáte aj podľa efektného prekreslenia náhľadu na displeji. V spodnej časti sa vám začnú zobrazovať názvy scén, ktorých fragmenty by mohla snímaná scéna obsahovať. Často nelogicky sa tam zobrazujú texty: pivo, pudlík, párty, rozmazanie, plavky, šport, módny, šľapky, parkovisko, to všetko pri zamierení fotoaparátu na záhradné jazierko, kde je v zábere aj kus šnúry s bielizňou.

Režim AI-CAM spoznáte aj podľa dlhšieho spracúvania záberu po jeho zo­snímaní. A niekedy našťastie, niekedy nanešťastie spoznáte tento mód aj pri prezeraní záberov. Väčšinou záber zlepší, no občas sa prejaví sýtymi až nepríjemne presaturovanými farbami a nie vždy správne nastavenou farebnou teplotou. Občas je záber pre neprirodzené farby podstatne horší ako bez podpory AI. Kým výrobca túto funkciu nezlepší, rozhodol som sa ju ignorovať. Režim HDR sa mi pri fotení osvedčilo vypnúť a aktivovať ho len v typických scénach. Pri implicitnom automatickom nastavení sa aktivuje častejšie, než by mal, a často zbytočne znižuje kontrast a dynamiku záberu.

V móde portrét sa využijú obidva objektívy, aby sa získala priestorová informácia, ktorá sa použije na efektné rozostrenie pozadia, takzvaný bokeh. Môžete využiť normálny aj širokouhlý režim podľa toho, či fotíte jednu osobu, alebo menšiu skupinku. Rozostrenie vo väčšine prípadov vyzerá pekne a prirodzene, ale nájdu sa prípady, keď sa rozostrí niečo, čo je v popredí a nemalo byť rozostrené. Mód SuperBright využíva metódu virtuálneho spájania pixelov, takže štvorica pixelov funguje ako jeden citlivejší na svetlo. Logický dôsledok je zníženie rozlíšenia zo 16 na 4 Mpx. Môžete si nastaviť manuálnu alebo automatickú aktiváciu tohto módu. Možnosti tohto módu pri večernom a nočnom fotení ma veľmi príjemne prekvapili.

Pri nakrúcaní videa sa G7 nedá zahanbiť. Zvládne 4K pri 30 fps, pričom aj v tomto móde funguje stabilizácia obrazu. Režim Cine Video, presne ako naznačuje názov, využíva farebné filtre v štýle kinematografie, napríklad niektoré filtre v štýle hollywoodskeho filmu vrátane posunu farieb pomocou LUT (Look Up Tables). Nemusíte riešiť tabuľky ani vzorce, stačí si vybrať filter podľa názvu, napríklad dráma, dokument, romantická komédia, letný trhák, melodráma, historický a podobne.

Veľmi efektný je aj Point Zoom. Stačí, aby ste sa dotkli miesta na obrazovke, a scénu môžete pomocou posuvného prvku plynule priblížiť alebo oddialiť, pričom centrom zoomovania bude vybraný bod. Režim slow-motion podporuje nahrávanie scény, ktorú chcete spomaliť, frekvenciou 240 snímok za sekundu pri 720p.

Softvér

Pri zlepšovaní (ak sa to dá tak nazvať) Androidu 8.0 sa v LG pohrali hlavne v aplikácii Nastavenie pri organizácii položiek do kariet, čo zvyšuje prehľadnosť. Postupne sa oboznámite s užitočnými aplikáciami a režimami typu Smart Doctor, Pocket Briefing, Pocket Adviser či Floating bar. Extrémne širokouhlá obrazovka umožňuje v režime na šírku spustiť dve aplikácie vedľa seba.

Parametre:

• Procesor: osemjadrový 64-bitový Qualcomm Snapdragon 845 (4× 2,7 GHz Kryo 385 Gold + 4× 1,7 GHz Kryo 385 Silver); grafika: Adreno 630; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 2 TB; displej 6,1" QHD+, 19,5:9 (3120 × 1440), 564 ppi; fotoaparát: zadný štandardný 16 Mpx (f/1.6 - 71°) + širokouhlý: 16 Mpx (f/1.9 - 107°), predný: 8 Mpx (f/1.9 - 80°); konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth v. 5.0 LE, USB Type-C, NFC; batéria: 3000 mAh; operačný systém: Android 8.0 (Oreo); rozmery: 153,2 × 71,9 × 7,9 mm; hmotnosť: 162 g; Benchmark AnTuTu: 248 602, PC Mark: 7973, 3D mark (test Sling Shot Extreme): 4485

• Cena: 849 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi kvalitný reproduktor, vysoký výkon, vysoký jas displeja, veľmi dobrý fotoaparát
- Všedný dizajn, občasné presaturovanie záberov s využitím AI

HODNOTENIE:

Dizajn:  93 %
Výkon: 98 %
Funkcionalita:  92 %
Celkovo: 94 %

Video:

1:15 – Test vysokého jasu displeja
1:56 – Fotoaparát s umelou inteligenciou
4:26 –SuperBright
5:32 –Test stabilizácie obrazu
6:15 – Boombox Speaker

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
LG G7

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať