S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

Huby dokážu ovládať biohybridné roboty

0

Výskumníci z Cornellovej univerzity vyvinuli biohybridné roboty ovládané signálmi z húb, čo predstavuje revolučný pokrok vo vytváraní udržateľných robotov inšpirovaných prírodou. Takzvaná biohybridná robotika je relatívne nová oblasť, ktorá spája bunky rastlín, zvierat a húb so syntetickými materiálmi na vytváranie hybridných robotov. 

Tieto biohybridné roboty kombinujú hubové bunky so syntetickými materiálmi, pričom využívajú mycéliá z hlivy kráľovskej na produkciu elektrických impulzov, ktoré možno premeniť na digitálne inštrukcie. Pohyby robotov sú riadené počítačovým rozhraním, ktoré prevádza elektrické signály na činnosti, ako je napríklad pohyb vpred.

Použitie húb v biohybridnej robotike ponúka množstvo výhod, ako napríklad lepšiu citlivosť na podnety z prostredia a odolnosť v extrémnych podmienkach. Hubové biohybridné roboty by sa mohli využívať v poľnohospodárstve na zisťovanie kontaminantov, jedov alebo patogénov na poliach s plodinami, ako aj v nebezpečných prostrediach, ako sú lokality s radiáciou.

ASBIS_L9440

Udržateľnosť biohybridných robotov je veľká výhoda, pretože sa môžu vyrábať z materiálov, ktoré sú pôvodné pre ich prostredie, čím sa znižuje množstvo odpadu a znečistenia. Biohybridné roboty z rastlinných buniek by napríklad mohli pomáhať pri zalesňovaní, zatiaľ čo zdravotnícke roboty vyrobené z ľudských buniek by sa mohli používať interne.

Dostupnosť a odolnosť robotov riadených hubami ich predurčuje na dlhodobé misie s možnosťou využitia vo vesmírnej robotike. Tieto roboty ponúkajú nákladovo efektívnejšiu a eticky vhodnejšiu alternatívu k používaniu živočíšnych buniek v biorobotoch a ich jednoduchá údržba ich robí vhodnými na dlhodobé úlohy monitorovania životného prostredia. 

Zdroj: nationalgeographic.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať