S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Nanočastice v injekcii regulujú srdcový tep namiesto kardiostimulátora

0

Vedci z Lundskej univerzity vyvinuli alternatívu defibrilátorov a chirurgicky implantovaných kardiostimulátorov, ktorá by sa mohla stať základom súprav prvej pomoci. Ide v podstate o injekčnú striekačku s ultratenkou ihlou, tenšou ako ľudský vlas, ktorá vstrekuje roztok obsahujúci nanočastice. Keď sa tento materiál dostane do kontaktu s tkanivom, vytvorí elektricky vodivý polymérny hydrogél.

V prípade potreby sa roztok môže vstreknúť do hrudníka pacienta s arytmiou, kde vytvorí akúsi elektródu okolo srdca. Podľa tímu malé miesto vpichu injekcie funguje ako kontaktný bod pre externé zariadenie, napríklad mobilný telefón. To umožňuje vykonávať merania EKG, ako aj stimulovať srdce slabým elektrickým prúdom na reguláciu srdcového rytmu.

Tím tvrdí, že gél s nanočasticami by mal byť schopný korigovať arytmiu až päť dní, čo by malo pacientovi poskytnúť dostatok času na to, aby sa dostal do nemocnice na trvalejšiu liečbu. Gél sa potom prirodzene vylúči z tela, takže ho netreba chirurgicky odstrániť. Injekčný kardiostimulátor bol testovaný na embryách zebričiek a kurčiat a zistilo sa, že funguje tak, ako sa predpokladalo.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Gél mal konzistenciu, ktorá umožňovala jeho priľnutie k srdcu bez toho, aby negatívne ovplyvnil tep. Dôležité je, že tím nezaznamenal žiadnu toxicitu ani zmeny v správaní testovaných subjektov počas pôsobenia gélu a ani po jeho rozpustení. Ďalším krokom je testovanie na väčších zvieratách. Tím plánuje vyvinúť mobilnú aplikáciu, ktorá dokáže spustiť kardiostimulátor. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: Lund University/biorender.com, freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať