Hyperloop v Európe štartuje už toto leto
Prvý európsky hyperloop, ktorý sa nachádza v holandskom Groningene, sa blíži k dokončeniu a očakáva sa, že svoju prvú vysokorýchlostnú jazdu absolvuje už počas tohto leta. Cieľom hyperloopu, ktorý pozostáva z 1377 metrov dlhej testovacej trate, je prepravovať cestujúcich medzi mestami v priebehu niekoľkých minút a dosiahnuť rýchlosť 745 km/h.
Cestujúci by mohli cestovať z Amsterdamu do Barcelony len za niekoľko hodín a z Paríža do Berlína za ešte kratší čas. Zážitok z cestovania v hyperloope bude podobný ako vo vlaku alebo lietadle.
Európske centrum hyperloopu (European Hyperloop Centre – EHC) v Groningene je jedinečné, pretože na svojej testovacej trati obsahuje prepínač jazdných pruhov a odbočovaciu vetvu, čo vedcom umožňuje testovať, ako vozidlo mení smer pri vysokých rýchlostiach.
Na rozdiel od tradičných vlakových systémov je výhybka hyperloopu úplne mechanická, čo eliminuje riziko porúch. Zahrnutie týchto prvkov odlišuje EHC od ostatných projektov infraštruktúry hyperloop v Európe. Koncept hyperloopu prvýkrát navrhol Elon Musk v roku 2013. Cieľom je pomocou kabín poháňaných tlakom vzduchu v nízkotlakovej trubici prepravovať cestujúcich rýchlosťou vyššou ako lietadlo.
Vďaka schopnosti prekonávať veľké vzdialenosti v krátkom čase môže hyperloop spôsobiť revolúciu v doprave. Je to aj energeticky efektívne riešenie, ktoré spotrebuje desaťkrát menej energie ako autá alebo lietadlá. EHC dúfa, že do 12 mesiacov zavŕši svoj prvý testovací program, ktorý preukáže spoľahlivosť, účinnosť a výkonnosť technológie.
Nasledujúcim krokom je spolupráca s ďalšími spoločnosťami, ktoré budú v zariadení EHC testovať svoje vozidlá. Hardt Hyperloop, popredný inovátor v tejto oblasti, má začať svoje prvé testy už v najbližších týždňoch.
Na plné využitie potenciálu technológie hyperloop do roku 2030 by EHC potrebovala väčšie certifikačné zariadenie s dĺžkou 10-20 km. Európska komisia v súčasnosti v rámci prípravnej fázy určuje, čo by takéto zariadenie malo zahŕňať. Napriek nákladom spojeným s rozšírením testovacej dráhy (napríklad cena iba 1 km potrubia je 30 miliónov dolárov) je hyperloop stále nákladovo efektívnejší ako budovanie ďalších vysokorýchlostných železničných tratí.
Úspešný vývoj hyperloopu by mohol zmeniť spôsob života a práce v Európe. Rýchle cestovanie by umožnilo ľuďom žiť v jednom meste a pracovať v inom, čím by sa zvýšili príležitosti a zmenil spôsob, ako ľudia vnímajú vzdialenosti.
Okrem toho je hyperloop šetrný k životnému prostrediu, produkuje minimum zvuku a vyžaduje si veľmi málo miesta. S pokračujúcim pokrokom a testovaním by sa hyperloop mohol čoskoro stať realitou v celej Európe.
Zdroj: the-sun.com.
Zobrazit Galériu