S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Emisie skleníkových plynov už možno dosiahli svoj vrchol, teraz musia rýchlo klesnúť

1

Zem zažila najhorúcejší rok v histórii, čo viedlo k ničivým hurikánom, lesným požiarom, vlnám horúčav a suchám. Oceány sú alarmujúco teplé, čo zapríčinilo štvrté globálne blednutie koralov v histórii. Koncentrácia plynov, ktoré zadržiavajú teplo, v atmosfére dosiahla bezprecedentnú úroveň, čo je spôsobené vysokým dopytom po fosílnych palivách. V boji proti klimatickým zmenám sa však objavujú náznaky pokroku.

Čína v roku 2020 nainštalovala viac solárnych panelov ako USA, predaj elektrických vozidiel dosiahol rekordné hodnoty a ich energetická účinnosť sa zvyšuje. Mnohé krajiny úspešne znižujú rozdiel medzi hospodárskym rastom a emisiami skleníkových plynov. Existuje 70 % šanca, že emisie v roku 2024 začnú klesať, čo predstavuje potenciálny bod obratu v boji proti zmene klímy.

Napriek tomuto pozitívnemu vývoju sa očakáva, že dopyt po fosílnych palivách bude rásť, a to v dôsledku hospodárskeho rastu v rozvojových krajinách a zvyšujúcich sa energetických požiadaviek technológií, ako je umelá inteligencia a kryptomeny. Možnosť ohnutia krivky emisií po storočiach rastu však poukazuje na radikálnu zmenu vzťahu medzi energiou, prosperitou a znečistením. Hoci sa dosahuje pokrok, stále treba vykonať veľa práce.

Na obmedzenie zmeny klímy je potrebné výrazne znížiť emisie a do roku 2050 musí svet dosiahnuť čisto nulové emisie. Súčasná trajektória emisií vedie k tomu, že do konca storočia sa teplota na našej planéte zvýši o 3 °C, čo povedie k extrémnejším výkyvom počasia a zvyšovaniu hladiny morí. Je potrebné zintenzívniť úsilie o riešenie zmeny klímy a radikálne znížiť emisie. Existujú však problémy, ako napríklad ťažkosti pri sledovaní celkového vplyvu ľudskej činnosti na klímu a zložité určovanie zodpovednosti za emisie.

Rozsah nápravy potrebnej na dosiahnutie klimatických cieľov je obrovský a vyžaduje si komplexný prístup, ktorý zahŕňa zastavenie odlesňovania, zastavenie rozvoja nových fosílnych palív, zvýšenie energetickej účinnosti a podporu obnoviteľných zdrojov energie. Pandémia COVID-19 ukázala potenciál na zníženie emisií, ale dosiahnutie ešte rozsiahlejšieho zníženia a zároveň zlepšenie blahobytu pre viac ľudí si bude vyžadovať starostlivú politiku a čisté technológie.

Zastropovať emisie nestačí, treba sa postarať o ich rýchly pokles. Čím dlhšie trvá dosiahnutie vrcholu, tým prudší pokles je potrebný na dosiahnutie klimatických cieľov. Potvrdenie vrcholu emisií skleníkových plynov a trvalého poklesu sa dá napokon určiť len s odstupom času.

Nasledujúcich niekoľko rokov bude rozhodujúcich pre určenie trajektórie otepľovania do konca storočia, ale prekážky, ako sú politické nepokoje, medzinárodné konflikty a vyššie úrokové sadzby, by mohli pokrok zabrzdiť. Napriek výzvam je budúcnosť v našich rukách a je potrebné pokračovať v úsilí o riešenie klimatických zmien.

Zdroj: vox.comfreepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

E.O. reakcia na: Emisie skleníkových plynov už možno dosiahli svoj vrchol, teraz musia rýchlo klesnúť

4.5.2024 06:05
Musia klesnúť a keď ne klesnú bude koniec sveta
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať