ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Inovovaný Dell XPS 13

0

» Hneď po vybalení tohto kovového krásavca sa asi spýtate, prečo výrobca pri 11-palcovom notebooku použil označenie XPS 13. Stačí však odklopiť kryt displeja a zistíte, že notebook má skutočne 13-palcový displej (33 cm), ale takmer bez okrajov. Malé rozmery zároveň znamenajú aj nízku hmotnosť, ale aj menšiu plochu na pasívne chladenie, no telo z perfektne opracovaného brúseného hliníka má vysokú tepelnú vodivosť, takže v tomto ohľade sme problém nezaznamenali. Kovové telo excelovalo aj pri pokusoch o ohýbanie a krútenie primeranou silou. Tenký rámik okolo displeja bol pre konštruktérov výzvou aj z hľadiska umiestnenia kamery. Nájdete ju v dolnom širšom rámiku, na XPS 13 úplne vľavo, na XPS 15 asi 9 cm od ľavého okraja. Praktický dôsledok je v tom, že ak je uhol odklopenia displeja menší ako 95 stupňov, vidíte v zábere kamery časť klávesnice. V praxi to však vôbec neprekáža, poloha kamery je dôležitá iba vtedy, ak pri videočete ukazujete komunikačnému partnerovi na kameru nejaký predmet.  

Panel klávesnice vrátane opierok dlaní je z uhlíkových vlákien s jemnou povrchovou úpravou, veľmi príjemnou na dotyk. Podsvietená klávesnica umožňuje pohodlnú prácu aj pri slabom osvetlení. Zdvih klávesov je nízky, nám vyhovoval aj pri rýchlom písaní.  Pri pohľade na spodnú stenu vás okamžite zaujmú malé magneticky fixované dvierka v strede. Po ich odklopení nájdete len štítok s údajmi, žiadny systémový konektor ani prístup k pamäti RAM. Výhoda takéhoto riešenia je v tom, že údaje na štítku sa pri prenášaní a používaní na kolenách neošúchajú.

Používateľ má k dispozícii dva porty USB 3.0 a jeden USB Type C. V tomto „prechodnom“ období, keď ešte veľa zariadení využívajúcich nový štandard USB na trhu nenájdete, by mnohí uvítali ešte jeden klasický port USB. Miesto je pri malých ultrabookoch cenná devíza, no výrobca v tomto prípade uprednostnil indikáciu stavu batérie pomocou tlačidla a piatich diód. Počas týždňového používania sme tento indikátor použili iba raz, aj to len preto, lebo sme skúmali, na čo je tlačidlo určené.  

K dispozícii sme mali model s full HD displejom InfinityEdge bez dotykového ovládania a s antireflexným matným povrchom, no mohli sme porovnávať s väčším súrodencom XPS 15 so 4K dotykovým displejom. V obidvoch prípadoch bol rozsah pozorovacích uhlov dostatočný bez akéhokoľvek skreslenia farieb.

Bočný pohľad na výbavu portov, hore XPS 13,dole XPS 15

Procesor Intel Core 6. generácie s novou grafikou Intel HD ponúka nielen vyšší výkon, ale predovšetkým nižšiu energetickú náročnosť. Tá sa priaznivo podpísala nielen na výdrži pri práci na batériu (pri FHD modeli až 18 hodín), ale aj na nižšej produkcii tepla. V praxi pri kancelárskom používaní je výdrž 13 až 14 hodín. Komu by to nestačilo, môže si dokúpiť externú batériu Dell Power Companion. Tandem procesor, disk SSD a Windows 10 umožňuje nábeh v priebehu niekoľkých sekúnd. Výkon sme testovali nielen na kancelárskych aplikáciách, ale aj pri niekoľkých bežných hrách a editovaní full HD videa v aplikácii Pinnacle Studio. Absenciu výkonu sme nezaznamenali, obnovovaciu frekvenciu pri hrách či rýchlosť renderovania videa, samozrejme, nemôžeme porovnávať s hernými notebookmi s dedikovanými grafickými kartami.

Chceli sme vyskúšať aj port Thunderbolt 3, pre ktorý štandard deklaruje prenosovú rýchlosť 40 GB/s obojsmerne, prípadne cez voliteľnú dokovaciu stanicu Dell Thunderbolt možnosť pripojenia troch displejov s rozlíšením full HD alebo dvoch displejov 4K,  ale nemali sme k dispozícii druhé zariadenie, napríklad externý disk s týmto por­tom. Preto sme sa v súvislosti s ko­nektorom USB Type C zamerali na nabíjanie. Telefón Lumia 950 XL sa nabíjal prúdom 1200 mA, čo je viac než pri nabíjaní z klasického USB 3.0, kde je nabíjací prúd obmedzený na 900 mA. Na porovnanie, Lumia sa z originálnej nabíjačky nabíja prúdom 1450 mA. Vyskúšali sme aj možnosť nabíjať cez USB Type C notebook, pripravený sme mali powerbank s kapacitou 10 000 mAh. Po pripojení notebook deklaroval, že funguje na externé napájanie, no batéria sa nenabíja. Takže batériu nedobijete, ale zdá sa, že by ste mohli pracovať, kým nevyčerpáte energiu z powerbanku. Pri meraní sme však zistili, že cez kábel netečie žiadny prúd, takže notebook stále funguje na svoju batériu. Príčina nie je v testovanom zariadení, ale buď v tom, že USB Typ C má deklarované napätie 5,5 V a klasické nabíjačky a powerbanky dávajú 5,2 V, alebo je potrebná signálová komunikácia medzi notebookom a nabíjačkou. 

Verdikt

Elegantný štýlový a predovšetkým ľahký a kompaktný notebook pre akúkoľvek profesiu. V porovnaní s vlaňajším modelom má oveľa dlhšiu výdrž na batériu. Vzhľadom na rozmery má postačujúci výkon na drvivú väčšinu aplikácií.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať