Inžinier prepojil dron s umelou inteligenciou, vďaka čomu dokáže loviť a zabíjať ľudí
Podnikateľ a inžinier Luis Wenus zakomponoval do malého dronu systém umelej inteligencie, ktorý má prenasledovať ľudí „ako hru“. Konfigurácia malého komerčne dostupného dronu, ktorý dokáže sám uloviť cieľ, trvala len niekoľko hodín. Wenus si však čoskoro uvedomil, že by sa dal ľahko nakonfigurovať tak, aby niesol výbušný náklad.
V spolupráci s ďalším inžinierom Robertom Lukoszkom nakonfigurovali dron tak, aby pomocou modelu detekcie objektov našiel ľudí a letel k nim plnou rýchlosťou. Inžinieri do dronu zabudovali aj rozpoznávanie tváre, ktoré funguje na vzdialenosť až 10 metrov. To znamená, že verzia dronu by sa dala použiť na útok na konkrétnu osobu alebo súbor cieľov.
„Zostavenie tohto projektu trvalo doslova len niekoľko hodín a vďaka tomu som si uvedomil, aké je to desivé,“ napísal Wenus. „Ľahko by ste na ne mohli pripevniť malé množstvo výbušnín a nechať ich lietať po stovkách.“ Hoci Wenus verí v to, že kód a softvér sa má vždy zdieľať prostredníctvom kanálov s otvoreným zdrojovým kódom, povedal, že nebude zverejňovať žiadny kód týkajúci sa tohto experimentu.
we built an AI-controlled homing/killer drone -- full video pic.twitter.com/xJVlkswKaq
Varoval takisto, že v blízkej budúcnosti by mohol byť pomocou tohto druhu technológie zorganizovaný teroristický útok. Hoci na vytvorenie takéhoto systému sú potrebné technické znalosti, časom bude písanie softvéru čoraz jednoduchšie, čiastočne vďaka pokroku v oblasti umelej inteligencie, ktorá pomáha pri písaní kódu, poznamenal.
Tento experiment ukázal, že spoločnosť naliehavo potrebuje vybudovať protidronové systémy pre civilné priestory, kde by sa mohli zhromažďovať veľké davy ľudí. Na detekciu dronov existujú prostriedky vrátane kamier, akustických senzorov a radarov. Ich zneškodnenie by si však mohlo vyžadovať technológie, ako sú rušičky rádiových frekvencií, GPS spoofery ako aj vysokoenergetické lasery.
Zdroj: livescience.com.
Zobrazit Galériu