JBL Spinner BT / Gramofón s podporou bluetooth
Gramofóny v súčasnosti zažívajú veľký come-back, a to nielen u náročnejších audiofilov. S nástupom CD sa určitý čas zdalo, že tieto moderné digitálne nosiče pošlú klasické vinylové platne definitívne do histórie. Opak je pravda, do histórie odchádzajú CD, pretože digitálny záznam zvuku má svoje špecifiká a nie všetky sú pozitívne. Takmer každá významnejšia skupina súčasnosti svoju hudbu distribuuje nielen digitálne na CD či streamovacích službách, ale aj na vinylových platniach.
Analógový zvuk z vinylových platní je prirodzenejší, jemnejší, basy sú naturálnejšie, výšky menej ostré... Takto by som mohol subjektívne porovnávať hudbu z CD a vinylových platní ešte v niekoľkých odsekoch. Navyše sú tu aj psychologické aspekty a ďalšie zmyslové vnemy. Platňa je zároveň hmotným a vizuálnym stvárnením hudobného diela, obaly a etikety sú často malé umelecké diela a prehrávanie platne je určitý rituál. V dnešnom uponáhľanom svete je to doslova balzam na dušu. Napriek tomu, že platne majú prívlastok „dlhohrajúce“, na jednej strane majú „len“ 20 – 30 minút záznamu, potom treba platňu ručne obrátiť na druhú stranu. Je to zdanlivo smiešne nedokonalé, ale presne lahodiace našej psychike a zvyklostiam, veď aj počas koncertu je prestávka. Paradoxne platí, že čím je gramofón kvalitnejší, tým menej má funkcií. S platňou sa predsa manipuluje ručne a práve táto manipulácia dotvára celkovú atmosféru.
Dizajnový gramofón JBL Spinner BT patrí do strednej triedy, takže funkcií má poskromne. Prepínačom si môžete nastaviť, či sa tanier s platňou začne otáčať hneď po zatlačení niektorého z dvoch tlačidiel na voľbu otáčok, alebo až keď začnete ramienko prenosky posúvať smerom k platni. Odporúčam prvú možnosť, pretože pred každým prehrávaním je potrebné platňu otrieť antistatickou kefkou od prachu, takže potrebujete, aby sa tanier s platňou otáčal a prenoska bola zatiaľ v bezpečnej východiskovej polohe. Následne premiestnite rameno prenosky na začiatok platne alebo nad požadovanú skladbu a pomocou páčky spustíte prenosku ihlou do drážky. Spustenie je pomalé a plynulé. Rýchlosť otáčania medzi 33,3 otáčkami za minútu pre LP platne a 45 otáčkami pre single sa nastavuje tlačidlami na prednom paneli. Gramofón je napájaný z externého zdroja, čo eliminuje prípadné rušenie z elektrickej siete.
Gramofón môžete pripojiť k zosilňovaču pomocou pribaleného kábla s konektormi RCA (Cinch). Na zadnej stene je veľmi dôležitý prepínač Phono/Line, ktorým sa zapína, prípadne vypína korekčný predzosilňovač v gramofóne. To si znovu žiada vysvetlenie. Zvukový záznam sníma prenoska pomocou ihly, ktorá sa relatívnym pohybom v drážke rozkmitá. Chvenie sa z hrotu prenáša na sústavu magnetodynamických snímačov. Pre záznam najnižších kmitočtov by však drážka musela byť veľmi široká, preto sa zvukový záznam na platni upravuje tak, že sú zdôraznené výšky a potlačené basy. Táto korekcia je nelineárna a definuje ju krivka podľa normy RIAA. Pri prehrávaní sa preto musí uplatniť opačná korekcia na zdôraznenie nižších frekvencií. Tento korekčný predzosilňovač môže byť v gramofóne alebo koncovom zosilňovači. Ak pripájate gramofón k niektorému z bežných vstupov zosilňovača, ako je CD, tuner či Line, treba mať prepínač v polohe Line. Vtedy sa uplatní korekčný predzosilňovač v gramofóne. Kvalitné stereo zosilňovače však majú korekčný predzosilňovač zabudovaný a takmer vždy je kvalitnejší než predzosilňovač v gramofóne. Vtedy na gramofóne prepnite prepínač do polohy Phono a gramofón pripojte na vstup Phono zosilňovača. V tom prípade sa predzosilňovač v gramofóne neuplatní a na výstupe bude signál priamo z prenosky.
Ak s vinylovými platňami začínate, oceníte možnosť pripojenia gramofónu cez bluetooth. Výrobca implementoval kodek aptX HD, takže ak reproduktor či slúchadlá tento kodek podporujú, zvuk bude maximálne kvalitný, aj keď už nebude analógový, pretože bluetooth je digitálne rozhranie. Bluetooth oceníte aj pri pripojení k párty reproduktorom, prehrávanie hudby z gramofónu vráti pojmu dídžej pôvodný zmysel.
Zostavenie gramofónu je jednoduché a spočíva v nasadení taniera – presného výlisku z ľahkej zliatiny, na ktorom je už zvnútra pripravený remienok aj s pásikom z červenej tkaniny, pomocou ktorej nasadíte remienok na remeničku. Následne nasadíte headshell čiže hlavu s prenoskou a na druhý koniec závažie. Závažím jemne otáčate tak, aby sa ramienko s prenoskou ocitlo v rovnováhe. Predtým však musíte dať dole kryt ihly. Potom na stupnici nastavíte nulu a urobíte presne jednu otáčku závažím proti smeru hodinových ručičiek, čím nastavíte požadovaný prítlak. Ten je pre prenosku Audio Technica AT3600L 2,5 – 3 g. Na rovnakú hodnotu treba pomocou otočného prvku nastaviť aj antiskating čiže kompenzáciu dostredivej sily. Prenoska má frekvenčný rozsah 20 – 20 000 Hz a odstup stereo kanálov 18 dB pri 1 kHz. Výrobca deklaruje odstup signálu od hluku > 65 dB, čo je vynikajúca hodnota.
Čo sa týka kvality zvuku, „kompetencie“ v rámci gramofónu sú rozdelené tak, že prenoska ovplyvňuje frekvenčnú charakteristiku, zafarbenie zvuku a odstup stereosignálu medzi kanálmi a telo gramofónu ovplyvňuje odstup hluku, presnosť a stabilitu otáčok. JBL Spinner BT je vyrobený z dosky MDF, čo spolu s remienkovým pohonom a odpruženým jednosmerným motorom zaručuje veľmi nízky hluk. Inak povedané, telo gramofónu je kvalitatívne o triedu vyššie než prenoska. Preto som vyskúšal prenosku vymeniť za kvalitnejšiu Nagaoka MP 110 a zvuk sa posunul do kvalitatívne vyššej roviny. Takže nároční poslucháči majú možnosť ešte zvýšiť kvalitu zvuku. Pri výmene prenosky však treba nastaviť geometriu, takže by to mal robiť človek, ktorý s tým má skúsenosti a má k dispozícii šablónu. Video s návodom na výmenu prenosky s nastavením geometrie je na našom kanáli YouTube.
Gramofón som testoval s rôznymi zosilňovačmi a reproduktormi. Už zostava bežného nf zosilňovača Monacor s dvojpásmovými reproduktormi AQ Toba poskytovala brilantný zvuk. Potom som gramofón testoval so zosilňovačom Yamaha A-S301, ktorý už má aj vstup pre gramofón s magnetodynamickou prenoskou a trojpásmovými reproduktormi AQ Wega 55 Mk 3. Pri počúvaní platní rôznych žánrov som mohol rozpoznať plastické podanie hudby jednotlivých nástrojov a vychutnať vynikajúce, silné, no prirodzené basy a do popredia vystupujúce vokály a sólové nástroje. Aj keď kvalitné zosilňovače majú možnosť nastaviť korekcie výšok a basov, majú väčšinou aj niečo oveľa lepšie – tlačidlo označené ako pure stereo, ktorým sa tieto obvody vyradia z činnosti, takže môžete hudbu počúvať presne tak, ako ju jej tvorcovia v štúdiu nahrali. Na prípadnú digitalizáciu platní, ak si chcete hudbu púšťať zo smartfónu alebo tabletu na rušnej párty, kde by do gramofónu mohol niekto drgnúť, odporúčam použiť PC s kvalitnou zvukovou kartou. Pri prepojení k PC je potrebné na gramofóne zapnúť vstavaný predzosilňovač. No skôr než začnete platňu digitalizovať, prehliadnite si dobre vnútro obalu. Veľa platní tam má lístoček s kódom, pomocou ktorého si skladby môžete stiahnuť zo stránky hudobného vydavateľstva vo formáte MP3, prípadne aj FLAC.
Máme pre vás zaujímavú ponuku: Prvých 30 čitateľov môže získať pri nákupe JBL Spinner BT na www. jbl.sk zľavu 10 %. Stačí zadať zľavový kód NEXTSPIN.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Dizajn, zvuk, presné nastavenie prítlaku aj antiskatingu, vstavaný predzosilňovač
- Krycie plexisklo je jemne matné, lepšie by bolo úplne priesvitné
PARAMETRE:
Pohon remienkom, otáčky: 33 a 45 ot./min, konektivita: konektory RCA, bluetooth 5.2, kodek Qualcomm aptX HD audio, odstup signál/hluk: > 65 dB, rozmery: 435 × 368 × 155 mm, hmotnosť 5,3 kg
- Cena: 399,99 EUR
- Viac info: www.jbl.sk
HODNOTENIE: 9/10
Zobrazit Galériu