Kremíková fotonika sľubuje až miliónkrát rýchlejšie počítače
Inžinieri z University of Utah dosiahli významný pokrok pri vytváraní budúcej generácie počítačov a mobilných zariadení, ktoré budú miliónkrát rýchlejšie ako súčasné prístroje.
Vyvinuli totiž ultrakompaktný polarizačný delič lúčov, ktorý rozdelí svetelný tok do dvoch samostatných informačných kanálov. Jeho rozmery sú 2,4 × 2,4 mikrónu, čo je jedna päťdesiatina šírky ľudského vlasu. Staršia verzia mala veľkosť 100 × 100 mikrónov. Prístroj približuje výskumníkov k produkcii kremíkových fotonických čipov, ktoré namiesto elektrónov prenášajú informáciu pomocou svetla.
Kremíková fotonika by mohla výrazne zvýšiť výkon a rýchlosť superpočítačov, serverov v dátových centrách či špecializovaných počítačov v autonómnych autách či bezpilotných lietadlách. Neskôr by sa technológia mohla dostať aj do domácich počítačov a mobilných zariadení a zlepšiť ich výkon pri hraní hier či streamingu videa.
„Svetlo je najrýchlejšia vec, ktorú môžeme použiť na prenos informácií," povedal Rajesh Menon, ve ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH