Kvantový radar dokáže identifikovať typ lietadla, ale aj preskenovať ľudské tkanivá
Tím vedcov z rakúskeho Inštitútu vedy a technológie pod vedením Shabira Barzanjeha využil kvantovo prepojené (entanglované) mikrovlny na vytvorenie prvého kvantového radaru na svete. Ich zariadenie dokáže detegovať objekty na diaľku iba pomocou niekoľkých fotónov, takže emituje len málo zistiteľného elektromagnetického žiarenia. Otvára tak vyhliadky na vytvorenie skrytých (stealth) radarových systémov.
Zariadenie je v podstate jednoduché. Vedci vytvorili páry entaglovaných mikrovlnných fotónov pomocou supravodivého zariadenia nazývaného Josephsonov parametrický prevodník. Prvý, tzv. signálny fotón nasmerovali k predmetu záujmu a sledovali odraz. Medzitým uchovávali druhý, tzv. idler (nečinný) fotón na odčítavanie údajov. Keď odraz príde, interferuje s uloženým fotónom, čo umožní odhaliť, akú vzdialenosť prešiel signálny fotón. Výsledok je taký, že kvantový radar získa podrobnú informáciu o zachytenom objekte.
Táto technológia má niekoľko dôležitých výhod oproti klasickým radarom. T ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH