S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Lenovo Legion 7i / Výkonný notebook pre hráčov aj inžinierov a kreatívcov

0

Označenie i znamená osadenie procesorom Intel Core, v tomto prípade jedným z najvýkonnejších mobilných procesorov i9 série HK. Keď k tomu pridáme grafický výkon čipu NVIDIA GeForce RTX 3080, výsledkom je „nadupaný“ herný notebook, ktorý môže výkonom konkurovať mobilným pracovným staniciam, prípadne ich môže úspešne suplovať.

Legion 7i má elegantný a na herný notebook relatívne konzervatívny dizajn, ale iba dovtedy, kým ho nezapnete. Farebné dynamické podsvietenie RGB má nielen klávesnica, ale aj predná časť, bočné nasávacie a zadné výfukové otvory na chladiaci vzduch a takisto hviezdica vnútri písmena O v logu Legion na veku displeja. Samozrejme, efektné podsvietenie môžete vypnúť a máte z herného modelu seriózny notebook pre študenta či výkonnú pracovnú stanicu pre inžiniera, grafika či editora fotografií a videí. Na grafické práce môžete využiť aj displej, pretože má verné podanie farieb, výrobca udáva 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Kolorimetrickou sondou som nameral 81 % pokrytie farebného priestoru AdobeRGB a maximálny jas 570 nitov, čo je o 70 viac, než udáva výrobca.

Rozmery notebooku sú dané veľkosťou displeja, v tomto prípade s uhlopriečkou 16 palcov. Okrem brilantných a verných farieb a jasu podsvietenia 500 nitov musím pochváliť pomer strán 16:10, takže displej poskytuje viac priestoru na výšku, čo oceníte pri práci s dokumentmi či surfovaní webom a, samozrejme, aj pri väčšine hier. Napríklad v prípade MS Flight Simulátora 2020 to umožňuje zobraziť väčšiu časť prístrojovej dosky. Displej má obnovovaciu frekvenciu 165 Hz a k plynulému zážitku z hier významne prispieva aj podpora technológie NVIDIA G-Sync. Displej má rozlíšenie 2560 × 1600 pixelov. Je to výborný kompromis, pretože takéto rozlíšenie grafický čip RTX 3080 v pohode „utiahne“ pri vysokej snímkovej frekvencii.

Procesor 11. generácie Intel Core i9 série Tiger Lake-H umožňuje krátkodobo zvýšiť pracovnú frekvenciu z 3,5 GHz až na 5 GHz, pričom sa jeho príkon zvýši zo 45 na 65 wattov. Aby bolo možné čo najviac využiť výkon inštalovaného hardvéru, potrebuje herný notebook čo najúčinnejší chladiaci systém, pričom k chladeniu prispieva nielen konštrukcia ventilátorov a systému na odoberanie tepla z čipov, ale aj kovové telo. Účinnosť chladenia je v tomto prípade jedna z najvyšších priorít, a to aj za cenu vyššej hlučnosti ventilátorov pri maximálnej záťaži. Chladiaci systém Legion Coldfront 3.0 využíva na optimalizáciu svojej činnosti umelú inteligenciu. Tú využíva aj Legion AI Engine, optimalizujúci celkový výkon systému tak, že dynamicky vyvažuje výkon procesora a grafiky s cieľom dosiahnuť čo najplynulejšie zobrazovanie, teda maximálny počet snímok za sekundu. V režime automatickej detekcie systém rozpoznáva a optimalizuje výkon pre 16 populárnych hier.

Vychytávkou je nielen procesor i9 s podporou technológií Thermal Velocity Boost (TVB), Intel Dynamic Tuning a Improved Intel Adaptix na optimalizáciu výkonu, ale aj grafický čip GeForce RTX 3080 16GB GDDR6, ktorý je namiesto katalógovej turbo frekvencie 1545 MHz vytunovaný až na 1710 MHz, takže má výkon 165 W, ktorý notebook vďaka technickému riešeniu dokáže schladiť. Aj to je dôvod, prečo Legion 7i potrebuje 300 W zdroj. Pre zaujímavosť, teplota v pravej časti v oblasti klávesnice je pri plnom výkone až 44 stupňov. Plochy vedľa touchpadu stále majú príjemnú teplotu. Výkon grafického čipu využijú aj tvorcovia obsahu v grafických či inžinierskych aplikáciách, prípadne aplikáciách na editovanie videa umožňujúcich akceleráciu pomocou GPU.

Batéria má relevantnú výdrž len pri bežnej záťaži, napríklad pri práci s dokumentmi či sledovaní videa. Pri primerane nastavenom jase sa dostanete na 6 – 7 hodín. Pri vyššej záťaži výdrž batérie adekvátne klesá. K notebooku je pribalený zdroj schopný dodať príkon 300 W. Je plochý, takže sa dá relatívne dobre zbaliť do aktovky či kufríka.

Legion 7i má na spodnej strane stereofónne reproduktory Harman Kardon s výkonom 2 × 2 W a s podporou Nahimic Audio, nasmerované šikmo nadol. Zvuk je pomerne dobrý, ale na to, aby ste si naplno vychutnali zvukové efekty, ktoré pre vás pripravili tvorcovia hier, budete potrebovať slúchadlá alebo externé reproduktory.

Klávesnica Legion TrueStrike obsahuje aj numerickú časť, klávesy majú štandardný tvar aj rozmiestnenie a hlavne hráči ocenia veľké klávesy kurzorových šípok. Tlačidlá majú presný chod, čo optimalizuje presnosť ovládania hry. Systém podsvietenia Corsair iCue RGB umožňuje nastaviť rôzne dynamické farebné efekty. Kvalitný je aj primerane veľký beztlačidlový touchpad.

Väčšina konektorov je v zadnej časti, čo je veľmi praktické usporiadanie, pretože káble smerujú dozadu. Vzadu je eternetový konektor, USB-C s podporou Thunderbolt 4 a trojica klasických portov USB-A (jeden z nich, ten úplne vpravo, umožňuje nabíjanie externých zariadení aj pri vypnutom notebooku) a videovýstup HDMI 2.1. Sem sa pripája aj 300-wattový napájací adaptér. Výrobca myslel aj na pohodlné zapájanie. Kĺb displeja je totiž posunutý smerom dopredu a na hornej ploche sú nad konektormi symboly, dokonca podsvietené. Vľavo je ďalší konektor USB-C Thunderbolt 4 a konektor na pripojenie slúchadiel. Vpravo je ďalší port USB-C, takže prirovnanie k pracovnej stanici obstojí, aj čo sa týka konektorovej výbavy. Pri pozornejšom pohľade, prípadne hmatom nájdete na pravej strane aj miniatúrny spínač, ktorým sa hardvérovo čiže spoľahlivo odpojí kamera nad displejom.

V benchmarkovom teste PC Mark 10 získal tento herný notebook 7281 bodov, v teste 3D Mark Time Spy to bolo 10 923 bodov. V teste 3D Mark Port Royal som dosiahol skóre 6661 a vo Fire Strike 25 570. Bol som zvedavý na porovnanie snímkovej frekvencie v teste zameranom na NVIDIA DLSS, teda Deep Learning Super Sampling s podporou AI. Bežne musí GPU na zobrazenie jedinej snímky spočítať údaje pre približne 4 milióny pixelov. S využitím NVIDIA DLSS je to len zlomok, čo prispieva k lepšej efektivite a vyššiemu výkonu. Prejavilo sa to aj vo výsledku tohto benchmarku. Pri vypnutom DLSS bola snímková frekvencia 31,2 fps, po aktivovaní DLSS sa zvýšila na 74,145 fps. Samozrejme, vyskúšal som aj niekoľko hier rôznych žánrov a plynulosť zobrazovania ma vo všetkých doslova nadchla. Špičková hardvérová výbava a v neposlednom rade aj celokovová konštrukcia sa odrazili aj na cene. Ak trochu zľavíte z nárokov na hardvér, pri najnižšom modeli sa dostanete na 1750 eur.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výpočtový a grafický výkon, displej s podporou G-Sync, excelentné podsvietenie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Procesor: Intel Core i9-11980HK, osemjadrový, taktovacia frekvencia 3,3 – 5 GHz, 32 GB DDR4, 3200 MHz, SSD 1 TB M.2 PCIe3, grafika NVIDIA GeForce RTX 3080, Boost Clock 1710 MHz; displej 16" IPS WQXGA 2560 × 1600 px, 500 nitov, 16:10, 165 Hz, 3 ms, 100 % sRGB, VESA DisplayHDR 400, NVIDIA G-SYNC; reproduktory 2 × 2 W Harman Kardon s podporou Nahimic Audio-konektivita: Wi-Fi 6 (802.11ax), bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 11; konektory: 2× USB-C Thunderbolt 4, 1× USB-C 3.1 gen. 2, 3× USB-A 3.1, HDMI 2.1, 3,5 mm jack, batéria výdrž 8 h; rozmery 20,1 – 23,5 × 360 × 260 mm, hmotnosť 2,5 kg

• Cena: 3059 EUR

HODNOTENIE: 9/10

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať