Recenzia: Lenovo Moto Z Play - lacnejší a vytrvalejší brat vlajkovej lode
Modulárnou koncepciou chce Lenovo osloviť aj používateľov, ktorí zatiaľ nie sú rozhodnutí, či zainvestujú do niektorého modulu, ale nechávajú si túto možnosť otvorenú.
Dizajn a konštrukcia
Masívny, robustný a zároveň elegantný. Asi takto sa dajú stručne zhrnúť prvé dojmy zo smartfónu Lenovo Moto Z Play. Ochranné sklo Gorilla Glass s jemne zaoblenými okrajmi presne lícuje s kovovým rámom. Zadná stena je takisto sklená, ale väčšina používateľov zrejme použije plastový kryt s magnetickým prichytením, ktorý je súčasťou balenia. Zarovná vyčnievajúce teleso fotoaparátu a predovšetkým zakryje pozlátené kontakty v spodnej časti. Teleso fotoaparátu veľkosti mince na prvý pohľad vyčnieva trochu viac, ale v tomto ohľade museli dizajnéri ustúpiť inžinierom, ktorí navrhli modulárnu koncepciu. Všetky rozširujúce moduly Moto Mods majú totiž otvor, do ktorého výčnelok s fotoaparátom zapadne a zafixuje tak polohu magneticky prichyteného modulu oproti fotoaparátu. Kryt má hrúbku takmer 1 mm a hmotnosť 22 g, takže sa značne zaslúžil o dojem robustnosti, spomínaný v úvode. V ponuke majú byť kryty rôznych farieb a textúr, takže je to zároveň prvok na personalizáciu. Bez kompromisu je vyriešená aj koncepcia dual SIM. Do vysúvateľného slotu môžete vložiť obidve SIM zároveň s pamäťovou kartou.
Displej Super AMOLED
Pri pohľade na rámik displeja je zrejmé, že rozmery si vynútila veľkokapacitná batéria, vzhľadom na minimálne dvojdňovú výdrž to však budú používatelia radi tolerovať. Voľba technológie Super AMOLED bol rozhodne krok správnym smerom, predovšetkým čo sa týka sýtosti farieb a hĺbky čiernej. Rozlíšenie full HD nie je kompromis, ale vynikajúca voľba vzhľadom na spotrebu. Keď sa s ním uspokojíte na 15-palcovom notebooku, prečo by nemalo stačiť na 5,5-palcovom displeji smartfónu?
Hardvér orientovaný na výdrž
Od vlajkového súrodenca Lenovo Moto Z sa model s prívlastkom Play líši predovšetkým typom procesora. Namiesto 820-ky je použitý procesor strednej triedy Snapdragon 625, vyrobený 14 nm technológiou. Pri bežnom používaní sme však nezaznamenali náznak zaváhania, a to ani pri náročných hrách. Procesor je dobrá voľba aj s ohľadom na spotrebu energie z batérie. Všetkých osem jadier je typu Cortex-A53, ktoré sa ako doplnkové používajú aj v drahších procesoroch na pokrytie bežnej energeticky úspornej prevádzky.
Kovový rám a väčšie rozmery zariadenia majú ešte jednu výhodu – telefón sa ani pri maximálnej záťaži neprehrieva. Kapacita RAM 3 GB je v tejto kategórii vyšší štandard. Lenovo využíva v telefónoch radu Moto takmer čistý Android, takže procesor nie je zaťažovaný žiadnou grafickou nadstavbou. Používatelia ocenia aj minimálny počet predinštalovaných aplikácií. Odporúčame osvojiť si niektoré gestá, napríklad zobrazenie obrazovky s dátumom, časom a notifikáciami priblížením ruky či zapnutie fotoaparátu dvojitým energickým potočením zápästia. Dvojitým potrasením zapnete LED diódu blesku.
Na jedno nabitie batérie vydržíte pri intenzívnom používaní dva dni, pri bežnom tri, zakaždým s minimálne 20-percentnou rezervou. Veľkokapacitná batéria si vyžaduje aj rýchle nabíjanie, a preto má Lenovo Moto Z Play port USB Type-C. Nabíjačka schopná dodať prúd 3 A nabije batériu za 80 minút. Vďaka funkcii TurboPower možno batériu nabiť na 9 hodín prevádzky v priebehu 15 minút. Problematické je však riešenie s káblom. Nemá konektor, k nabíjačke je pripojený napevno. Balenie neobsahuje druhý kábel USB, a ak budete chcieť prenášať dáta alebo nabíjať telefón z PC či inej nabíjačky, musíte si kábel USB-C kúpiť.
Kvalitný fotoaparát
Pri hlavnom fotoaparáte s laserovým zaostrovaním budete riešiť dilemu nastavenia – buď „pohľadnicový“ formát 4:3 s rozlíšením 16 Mpx, alebo širokouhlý formát 16:9 s rozlíšením 12 Mpx. Priaznivci videa ocenia možnosť záznamu v rozlíšení 4K pri 30 fps. Rovnaká snímková frekvencia je však maximum aj v režime full HD. Pri fotení neurobíte chybu, ak nastavíte HDR na automatiku, tento režim Lenovo Moto Z Play zvláda vynikajúco bez potláčania dynamiky jasu a kontrastu snímanej scény.
Zaostrovanie nad 0,5 m funguje presne, pri vhodnej kompozícii sa vám vďaka svetelnosti objektívu f/2.0 podarí aj rozmazanie pozadia či popredia. Pri fotení zblízka radšej urobte pre istotu viac záberov. V záberoch zhotovených pri nižšej hladine osvetlenia je citeľný šum. Znižovať ISO a tým predlžovať dobu expozície však odporúčame iba vtedy, ak opriete telefón o pevnú podložku, pretože fotoaparát nemá optickú stabilizáciu. Predná 5 Mpx kamera je vybavená širokouhlou šošovkou na skupinové selfie a LED bleskom.
Modulárny ekosystém
Na veľtrhu IFA sme mali možnosť vyskúšať všetky vtedy dostupné moduly z ekosystému Moto Mods. Najatraktívnejší je modul fotoaparátu Hasselblad True Zoom s rozlíšením 12 Mpx, 10-násobným optickým zoomom a xenónovým bleskom. Pred jeho kúpou je však dobré vedieť, že neumožňuje nastaviť clonu a nakrúcať 4K video. Na kvalitnú stereoreprodukciu je určený modul JBL Soundboost s výkonom 3 W. Má integrovanú batériu s kapacitou 1000 mAh. Modul projektora Moto Insta-Share Projector premietne obraz z displeja na akýkoľvek rovný povrch. Maximálna uhlopriečka obrazu je 70". Svetelnosť projektora dosahuje 50 lm s kontrastným pomerom až 400:1. Powerbank Incipio Power Pack poskytne 22 hodín dodatočnej energie.
Parametre:
• Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 625, takt 2 GHz, GPU Adreno 506; pamäť: 3 GB RAM, úložný priestor: 32 GB, karta microSD do 2 TB; displej 5,5" FHD Super AMOLED, 1080 × 1920 px; konektivita: podpora LTE, 802.11b/g/n/ac, bluetooth 4.2; operačný systém: Android 6.0.1; fotoaparát: hlavný 16 Mpx, predný 5 Mpx; batéria 3510 mAh; rozmery: 156,4 × 76,4 × 6,99 mm; hmotnosť: 165 g, AnTuTu Benchmark: skóre 61 718
• Cena: 449 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výkon, výdrž na batériu, modulárna koncepcia, dobrý fotoaparát
- V balení nie je dátový kábel
HODNOTENIE:
Dizajn: 90 %
Výkon: 80 %
Funkcionalita: 80 %
Celkovo: 83 %